Ten rok może być trudny dla dostawców chemii budowlanej

Red.: |Data publikacji:

Branża chemii budowlanej, a szczególnie powłok przemysłowych cierpi z powodu niedoboru surowców do produkcji. Czy w tym roku sytuacja się poprawi?

Europejscy producenci powłok przemysłowych, czyli m.in. farb i lakierów, doświadczali w ostatnich kilkunastu miesiącach skrajnego niedoboru surowców. Jednocześnie firmy bardzo szybko reagowały na zmiany i dostosowywały się do nowych warunków. W stosunkowo konserwatywnej branży dział zakupów i laboratoria były zmuszone do kreatywności i elastyczności. Tak sytuację w segmencie europejskich powłok przemysłowych ocenia ekspert z niemieckiej firmy konsultingowej 3P – International Coatings Consulting na portalu european-coatings.com.

Jak wyglądać będzie sytuacja w tym roku? Na rynek chemii, w tym farb, ogromny wpływ mają Chiny. Ten kraj jest największym producentem wyrobów chemicznych, z udziałem w rynku światowym na poziomie ponad 40 proc. Sprzedaż chemikaliów w 2019 w Chinach wynosiła 1,5 bilionów euro, podczas gdy Europa odnotowała sprzedaż w wysokości 543 mld euro. Eksperci wskazują, że europejski rynek powłok zależny jest od chińskiego, a ta zależność będzie rosła. Dlatego, że azjatycki kraj jest głównym producentem wielu podstawowych surowców wymaganych do wytwarzania pigmentów czy barwników. Jednak Chiny ostatnio mają strategię rozwoju we własnym regionie, co wpływa na spadek sprzedaży zagranicznej. Dodatkowo negatywnie na dostawy do Europy wpływają problemy z transportem, m.in. brak kontenerów i zarezerwowane i przepełnione frachtowce.

Foto: Axalta

Branża powłok stosuje także wiele surowców pochodzących z ropy naftowej i gazu ziemnego. Dostępność tych surowców jest uzależniona od tego, jaka jest podaż na rynku ropy i gazu, a tu brakuje stabilności. Produkty ropopochodne wymagane są do wytwarzania m.in. żywic poliestrowych czy dodatków do farb. Dodatkowo w zakładach na świecie wytwarzających surowce chemiczne w minionym roku doszło do szeregu zakłóceń. W Stanach Zjednoczonych, w Teksasie, w minionym roku temperatura spadła do ekstremalnych poziomów co spowodowało, że prace przerwało 70 fabryk chemicznych. Także w europejskich zakładach doszło do wielu problemów w produkcji surowców. Te czynniki sprawiły, że w Europie średnie ceny rozpuszczalników w minionym roku wzrosły między 42 a 63 proc. w porównaniu do 2020 r.

Podsumowując, przyczyn niedoboru surowców jest wiele. Jednak eksperci nie spodziewają się poprawy sytuacji w najbliższych miesiącach, niedobory mogą się utrzymywać nadal w 2022 r. Co więcej, czekają nas przestoje w zakładach i powstawanie „wąskich gardeł” w dostawach. Dlatego ten rok firmy z branży chemicznej poświęcą na opracowaniu nowych formuł i produktów. Należy się spodziewać, że portfolio wielu dostawców w tym roku zostanie bardzo przebudowane. Pojawią się nowe rozwiązania w dziedzinie tzw. bioproduktów, neutralnych pod względem emisji gazów itd. Analitycy podkreślają, że europejskie firmy powinny pracować nad tym, by stać się bardziej niezależne od dostawców z Azji i USA.

Zobacz również

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

Grupa ML System opublikowała dane finansowe za rok 2023. W tym czasie wielokrotnie zwiększył się eksport. Natomiast zarówno przychody ze sprzedaży, jak i zysk brutto oraz EBIDTA zmalały.

Niemiecki producent maszyn poszerza portfolio po przejęciu

Niemiecki producent maszyn poszerza portfolio po przejęciu

Weinig z siedzibą w Tauberbischofsheim (Niemcy), zawarł umowę z firmą Stähle-Hess, mieszczącą się w Reutlingen (Niemcy). Dzięki niej producent maszyn do obróbki drewna poszerza swoje portfolio produktów.

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

Prez-Met dostarcza od wielu miesięcy nowe maszyny do BRK Windows na Pomorzu. Firma także dostarcza maszyny do Sonarolu.

1