Teksty do MultiPublikacji są nadsyłane przez firmy.

Sprawna automatyzacja od firmy Neam

Autor: |Data publikacji:

Na poznańskich targach tuż za stoiskiem firmy Sonarol można było znaleźć jego spółkę córkę, firmę Neam. Powstała ona w 2020 r. jako start-up na platformie Hub of Talents. Z Sonarolem łączy ją m.in. wspólny Dział Badań i Rozwoju.

Firma powstała na bazie 10-letnich doświadczeń zdobytych w Sonarolu, a jej powstanie przyspieszyła pandemia, podczas której automatyzacja produkcji weszła na nowy poziom. Doświadczenia w automatyzacji produkcji stolarki postanowiono skomercjalizować i rozpocząć świadczenie takich usług na zewnątrz.

Neam na Budmie 2

Jak wyjaśnia prezes Neam, Janusz Korsan: – Wszystko zaczęło się od powstania działu badawczo-rozwojowego w firmie Sonarol. Stworzony został projekt systemu logistycznego, który zakładał rozwój rozwiązań hardwarowych, tj. zautomatyzowanego transportu wewnętrznego (od procesu zgrzewania do pakowania gotowych okien na stojaki transportowe), oraz softwarowych do zarządzania przedmiotowym systemem logistycznym.

Co znajdziemy w ofercie firmy Neam? Przede wszystkim wszelkiego rodzaju urządzenia wspomagające produkcję okien drewnianych i tworzywowych oraz drzwi. Są wśród nich m.in. automatyczne podnośniki profili (WM-PL-00), które obsługują konstrukcje do 100 kg i 1500 mm wysokości i pomagają operatorowi w ich przeniesieniu na stanowisko cięcia. Maszyny o masie 450 kg mają regulowaną wysokość podnoszenia i opuszczania profili, mogą zmieniać kierunek ich podawania i są wyposażone w naciskowe listwy bezpieczeństwa.

Kolejnym produktem są stoły montażowe (WM-HST-00) do montażu okien typu HS o wadze do 600 kg. Ich minimalne wymiary to 2960 x 1960 mm, a maksymalne – 7200 x 2900 mm. Stoły są wyposażone w pneumatyczny układ do pionowania i specjalne oprzyrządowanie usprawniające dalszy transport.

Neam wspomaga również magazynowanie i sortowanie okien. Stacja magazynująco-kompletująca wydaje z magazynu ramy i skrzydła okienne w pełni automatycznie i w sposób uporządkowany, według wyjściowej listy produkcyjnej.

neam

Modułowa konstrukcja magazynu ram i skrzydeł (WM-MRS-00) umożliwia grupowanie ram o minimalnych wymiarach 400 x 400 m i maksymalnych 2750 x 2750 mm, a następnie szklenie na specjalnej linii. Pojedynczy moduł magazynowy ma wymiary 3 x 2 m i mieści 11 slotów, a jego maksymalne obciążenie wynosi 600 kg.

Z kolei magazyn pakietów szybowych (WM-SPS-00) bezpiecznie sortuje je zgodnie z zasadą slot-okno, minimalizując ryzyko uszkodzeń podczas magazynowania, a nawet weryfikuje dostawę. Do takiego magazynu nadają się pakiety szybowe o minimalnych wymiarach 400 x 250 mm i maksymalnych 2750 x 2100 mm, a także wadze do 300 kg. Pojedynczy moduł magazynowy o wymiarach 3 x 2 m może pomieścić 16 slotów.

Zarządzanie oboma magazynami jest oparte na bazie danych SQL, która jest w pełni zintegrowana z zewnętrznymi bazami danych. Zaletą jest też intuicyjny interfejs HMI.

W ofercie firmy Neam znajdziemy również Multimagazyn Ram/Skrzydeł/Pakietów (WM-MS-RSP-00) łączący w sobie funkcje wyżej wymienionych urządzeń. Jego zadaniem jest kompletowanie i automatyczne wydawanie znajdujących się w magazynie ram, skrzydeł oraz pakietów szybowych o maksymalnych wymiarach 2750 x 2700 mm (ramy) i 2750 x 2100 mm (szyby).

neam 1

To jednak nie koniec nowości w ofercie firmy. Jak zapewnia prezes Korsan: – W bieżącym roku kalendarzowym rozpoczniemy także prace nad automatycznym magazynem do profili okiennych.

Firma Neam zajmuje się również budową maszyn do cięcia i przewijania, tzw. bobiniarek, a także tworzeniem aplikacji przemysłowych na indywidualne zamówienie. Świadczy również usługę projektowania 3D, wychodząc z założenia, że nie każdej firmie opłaca się utrzymanie działu konstrukcyjnego i kilku inżynierów na etacie.

Neam Budma 2024

Janusz Korsan zapytany o to, co jest mocną stroną firmy, odpowiedział: – Uważam, że jest nią indywidualne podejście. Dokładnie analizujemy potrzeby klienta, by dobrać ekonomicznie uzasadnione rozwiązanie. Przykładowo firmom produkującym na mniejszą skalę jesteśmy w stanie zaproponować automatyzację w formie multisortowni. Jest to rozwiązanie, które łączy w sobie funkcjonalność dwóch magazynów ram/skrzydeł oraz pakietów szybowych.

Na uwagę zasługuje też ciekawe motto, którym kieruje się zespół Neam: „Doświadczenie to suma wiedzy, która pozwala nam robić nowe błędy zamiast powtarzać stare”.

Zobacz katalog online Neam