Rewolucja w stylistyce okien

Red.: PG |Data publikacji: 2020-10-26

Podczas ArchiDay, czyli wielkiego wydarzenia online skierowanego do architektów, które odbyło się w dniach 12-16 października 2020 r., Izabela Tryba z firmy OknoPlus mówiła w studio nagraniowym Forum Branżowego o trendach w stolarce okiennej i roli nowoczesnego okna w aranżacji wnętrza.

Izabela Tryba opowiedziała architektom o przeszłości stolarki, w której okna nie miały wielkiego wpływu na charakter przestrzeni:

Rewolucja dokonała się w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Kiedyś okno nie funkcjonowało w świadomości architektów wnętrz jako element wystroju. Miało spełniać swoje podstawowe zadanie – zapewnić ciepło, szczelność i wygodę w myciu. Nie było zresztą większego wyboru. Jeden „słuszny” kolor plastiku i standardowe wymiary (żadnych szaleństw) lub ewentualnie drewno w opcji luksusowej – prawie niedostępnej cenowo dla większości użytkowników.

Omówiła również ewolucję, jaka się dokonała w produktach oferowanych obecnie na rynku przez producentów stolarki. Obecnie okna mogą być ważnym elementem nie tylko bryły budynku, ale też wystroju wnętrz:

Na szczęście, producenci okien zaczęli poszukiwać innowacji technologicznych i designerskich, czym żywo zainteresowali klientów oraz projektantów wnętrz. Dzięki temu dziś możemy mówić o trendach w stolarce okiennej: modnych kolorach, kształtach i gabarytach, nowoczesnych profilach, nowatorskich okuciach, wielofunkcyjnych szybach…

 

1