Janusz Komurkiewicz, członek zarządu Fakro i jednocześnie prezes związku POID, wypowiedział się na łamach Pulsu Biznesu na temat obecnej sytuacji rynkowej. W jego ocenie sprzedaż eksportowa okien i drzwi z Polski bije w tym roku rekordy, a sprzedaż okien dachowych na rynku krajowym jest dużo wyższa niż rok wcześniej.
— Faktycznie eksport okien i drzwi z Polski bije rekordy. Powody są dwa. Jeden to prowadzone w wielu państwach unijnych programy termomodernizacji, które nakręcają koniunkturę, a drugi to fakt, że lockdown, jaki wprowadzono w wielu europejskich krajach, jeszcze na wiosnę odcisnął się na kondycji tamtejszych producentów stolarki otworowej. Fabryki we Francji, Niemczech czy Austrii w marcu czy w kwietniu borykały się z poważnymi problemami dotyczącymi dostaw surowców czy absencji pracowników. W lukę, jaka się wtedy wytworzyła, bardzo szybko weszły polskie firmy — deklaruje Janusz Komurkiewicz.
— Nieco inaczej niż w szeroko rozumianej branży stolarki otworowej wygląda sytuacja w segmencie okien dachowych. W Unii Europejskiej produkuje się je przede wszystkim w Polsce oraz na Węgrzech. Dlatego tutaj konkurencja nawet w dobie lockdownu nie osłabła i eksport pozostał na takim samym poziomie jak wcześniej. Zwiększyła się natomiast o ok. 6 proc. sprzedaż krajowa, którą nakręcało rozwijające się wciąż budownictwo mieszkaniowe oraz remonty i adaptacje budynków.
W opinii czołowego menedżera związkowego sytuacja jest tak dobra, jak nigdy wcześniej – pomimo pandemii rośnie i eksport, i sprzedaż krajowa. A jeśli tak by było rzeczywiście to zapowiada nam się rekordowy sprzedażowo rok. Tak to przynajmniej wygląda z perspektywy producenta okien dachowych i działacza związkowego.
Na zakończonym w ub. tygodniu Ogólnopolskim Forum Stolarki analitycy CAB zaprezentowali dane sprzedażowe rynku okien i drzwi po 10 miesiącach tego roku. Nie są one tak optymistyczne, jak prognozy przedstawione na łamach Pulsu Biznesu. Źródło swoje mają w danych GUS i w rozmowach z setkami mniejszych producentów. Czas pokaże kto ma rację: optymiści czy realiści.
więcej o tym w Pulsie Biznesu z 27 XI 2020.