Szefowie firm branży stolarki dość chętnie wypowiadają się na łamach mediów ogólnopolskich, a czasami dość ciekawie nawet diagnozują sytuację rynkową. Kilka dni temu wypowiedzieli się dla Pulsu Biznesu na temat swoich prognoz na rok 2022. Optymizmem wcale nie powiało..
Leszek Gierszewski z Drutexu, Mikołaj Placek z Oknoplastu oraz Jacek Siwinski z Veluxa podzielili się z czytelnikami dziennika swoimi opiniami o nadchodzącym sezonie. Wszyscy zgodnie oczekują, że nadal przyjdzie nam zmagać się z problemami znanymi z roku 2021, a dojdą do nich kłopoty związane z wyższymi kosztami energii oraz z wysoką inflacją. Wyrażają obawę, że wysokie ceny okien, ale i w ogóle materiałów budowlanych mogą negatywnie wpłynąć na dalszy popyt na rynku budowlanym. Szef Veluxa przyznaje jednak, że na tą chwilę zjawiska tego jeszcze nie widać, a szef Drutexu sądzi, że ujawni się on dopiero po I kwartale, kiedy to tradycyjnie startuje sezon budowlany. Jacek Siwiński nie wątpi jednak, że to tylko kwestia czasu, a czynnikami które zmniejszą dynamikę budowlaną, będą m.in. droższe kredyty i wyższe stopy procentowe. Mikołaj Placek liczy jednak na rynek remontowy, stymulowany Zielonym Ładem i dotacjami do termomodernizacji budynków, co powinno jego zdaniem dać stabilność zamówień na najbliższych kilka lat. Pogląd ten podziela szef Veluxa, który przy okazji zwraca uwagę na „wąskie gardło związane z niedostatkiem pracowników i fachowców, na których nieraz trzeba czekać miesiącami”. I zapewne nie chodzi mu tylko o kadry na placach budów, ale też o pracowników w okiennych fabrykach.
Zdaniem szefów czołowych firm okiennych w Polsce, rok 2022 będzie trudnym rokiem dla branży i dla budownictwa. Leszek Gierszewski mówi na łamach Pulsu Biznesu wprost, że „trudno przewidywać cokolwiek w tak niepewnym czasie i niestabilnym otoczeniu”. Przewidywać jednak trzeba, pomimo trudności, stąd zawsze warto przeczytać jak przyszłą sytuację przewidują inni. Warto więc sięgnąć do jednego z ostatnich wydań dziennika, by poznać wspomniane trzy opinie. Warto również zajrzeć do styczniowego wydania miesięcznika Forum Branżowe, by poznać więcej prognoz, więcej opinii menedżerów naszej branży. Polecamy.