Lakierowanie proszkowe jest najefektywniejszą i najtrwalszą metodą pokrywania metali. Jednak do uzyskania powłoki wysokiej jakości niezbędny jest profesjonalny sprzęt oraz doświadczony personel. Takie atuty posiada spółka A-Lakiernia z Lęborka.
Z profili aluminiowych wykonuje się okna, drzwi, fasady, rolety, żaluzje, balustrady, ogrodzenia i wiele innych elementów budowlanych. Jednak nie powstają one z czystego aluminium, ale z jego stopów z magnezem i krzemem. W normalnych warunkach atmosferycznych podczas reakcji z tlenem tworzy się na ich powierzchni cienka warstwa tlenku, która zapewnia ochronę przed korozją. Tylko w warunkach silnie kwasowych lub zasadowych, w kontakcie z wapnem, zaprawą cementową oraz innymi metalami stopy aluminium korodują. Dlatego profile zabezpiecza się poprzez anodowanie, bądź malowanie.
Najefektywniejszą i najtrwalszą metodą pokrywania metali jest lakierowanie proszkowe. Technologia stosowana od pięćdziesięciu lat polega na elektrostatycznym lub elektrokinetycznym nanoszeniu cząstek pigmentu i żywicy na uziemioną powierzchnię oczyszczonego wcześniej aluminium. Dzięki siłom elektrostatycznym proszek dobrze przylega do malowanej powierzchni. Układa się równomiernie i nie spływa. Pokryte farbą elementy trafiają do pieca, gdzie w wysokiej temperaturze następuje stopienie i utwardzenie powłoki. W przeciwieństwie do tradycyjnych lakierów farby proszkowe zapewniają gładkie powierzchnie o wysokiej odporności na czynniki chemiczne i mechaniczne. Pomalowane powierzchnie aluminiowe są znacznie bardziej odporne na ścieranie niż w przypadku stosowania farby rozpuszczalnikowej. Malowanie proszkowe jest również bardziej ekologiczne od tradycyjnego. Farby proszkowe są w pełni bezpieczne dla środowiska, a w procesie malowania nie wykorzystuje się szkodliwych rozpuszczalników.
Uzyskanie wysokiej jakości powłoki proszkowej wymaga profesjonalnego sprzętu oraz personelu o dużym doświadczeniu. Jedną z takich firm jest wyspecjalizowana w lakierowaniu proszkowym A-Lakiernia Sp. z o. o. z Lęborka. Proces przygotowawczy odbywa się w trzynastu wannach zanurzeniowych i obejmuje odtłuszczanie, trawienie, obróbkę bezchromową oraz dejonizację. Tak przygotowana powierzchnia do malowania gwarantuje najlepsze zabezpieczenie przed korozją i najtrwalszą przyczepność proszku.
Lakierowanie wykonywane jest przy użyciu nowoczesnych oraz w pełni automatycznych aplikacji firmy Wagner – światowego lidera w produkcji takich urządzeń.
Na każdej z dwóch linii produkcyjnych firma jest w stanie pomalować elementy o maksymalnych wymiarach: 7m x 0,4 m x 1,6m. Posiada możliwość lakierowania około 200 tys. m² powierzchni miesięcznie. Wykonuje ponadto obróbki mechaniczne profili, takie jak cięcie i dziurkowanie oraz sprzedaż i obróbkę blach aluminiowych (gięcie, wykrawanie, cięcie, wiercenie).
– Na rynku aluminium widoczny jest ciągły wzrost wymagań jakościowych. Produkty powstające z lakierowanych u nas profili to w ponad 90-u procentach okna i drzwi, które coraz częściej postrzegane są jako element dekoracyjny. Co za tym idzie inwestorzy chcą otrzymać produkt bez skazy. Powierzając nam materiał do pomalowania mogą być pewni, że działamy tak, aby uzyskać najwyższą jakość. Proces malowania, począwszy od obróbki wstępnej, a na pakowaniu kończąc jest przez nas stale monitorowany i ulepszany – zapewnia Robert Janik menadżer ds. sprzedaży spółki A-Lakiernia.
Gwarancją wysokiej jakości pomalowanych powierzchni jest posiadany przez firmę certyfikat Qualicoat Seaside, który należy do najbardziej liczących się na świecie. Aby utrzymać najwyższą jakość usług firma współpracuje z najlepszymi dostawcami produktów dostępnych na rynku. Głównym dostawcą farb jest AkzoNobel, ale stosowane są też proszki firm Tiger, IGP, Teknos, Jotun, Axalta. A-Lakiernia posiada aprobaty większości tych firm, co jest potwierdzeniem, że powierzchnie pomalowane spełniają normy najbardziej rygorystycznych standardów w branży. Program kontroli obejmuje pomiar grubości warstwy i połysk. Produkty są również testowane pod względem przyczepności powłoki.
Nawet najlepszy sprzęt oraz wykwalifikowana załoga nie zapewni idealnej powłoki proszkowej, jeśli dostarczony element posiada wady powierzchni.
– Jakość powłoki na profilach aluminiowych po pierwsze zależy od jakości materiału – wyjaśnia Robert Janik – Niestety, dużo firm łamie podstawowe zasady obchodzenia się z materiałem aluminiowym. W najgorszych przypadkach elementy przywożone są luzem bez żadnej ochrony, co powoduje uszkodzenia mechaniczne. Kolejnym błędem jest szczelne pakowanie materiału bez odstępu między elementami oraz składowanie go pod tzw. chmurką, co kończy się zaparzeniami i korozją. Nieliczne firmy robią to perfekcyjnie i przywożą materiał odpowiednio ułożony w koszu, tak aby nie było luzów, a każdy profil i każda warstwa są oddzielone od siebie materiałem pakowym. Tylko materiał dobrej jakości daje szansę na uzyskanie idealnej powłoki. W lakierni kluczem do sukcesu jest utrzymanie stabilnego procesu na każdym z etapów, co z kolei gwarantuje dobrze wyszkolona kadra.