Rozmowa z Maciejem Matellą, dyrektorem ds. rozwoju firmy Winkhaus Polska, która stworzyła program WH Okna.
WH Okna to nie tylko program komputerowy, a sprawny system zarządzający produkcją stolarki, optymalizujący jej procesy, sterujący produkcyjnym parkiem maszynowym, wyposażony w moduły i koordynujący sprzedaż. W Polsce z programu korzysta 250 producentów okien i drzwi, zaś aktywnych użytkowników wszystkich jego wersji jest blisko 10 tysięcy. Doliczyć do tego należy światową ekspansję w liczbie ponad tysiąca wersji i wdrożeń.
Bez automatyzacji procesów produkcyjnych trudno wyobrazić sobie nowoczesny przemysł. Korzyści przekładają się nie tylko na wymierne oszczędności, ale także na redukcję ilości wykorzystywanych zasobów i odpadów, wysoką jakość i powtarzalność produktu, dopasowanie do potrzeb zamówień, eliminację przestojów oraz na komfort i bezpieczeństwo pracy.
Jaką rolę w zautomatyzowanym procesie produkcji stolarki odgrywa program WH Okna?
Maciej Matella: Automatyzacja w branży stolarki okiennej zaczęła się rozwijać stopniowo od lat 80. XX w., by dzisiaj stanowić zbiór zintegrowanych systemów automatyzacji, robotyki i technologii cyfrowych. Obejmuje nie tylko procesy produkcyjne, ale także zarządzanie handlem, logistyką, magazynami oraz kontrolę jakości. Branża stolarki okiennej jest wzorcowym „inwestorem” w nowoczesne technologie, aby sprostać wymogom rynku, generować oszczędności i poprawić swoją konkurencyjność. Oprogramowanie WH Okna odgrywa tu kluczową rolę, umożliwiając zarządzanie, kontrolę i optymalizację różnych etapów produkcji i sprzedaży. Zadania oprogramowania są zróżnicowane i obejmują zarówno operacje na poziomie produkcji, jak i zarządzania innymi działami przedsiębiorstwa, a konkretnie: magazynem, współpracą z dilerami, ofertowaniem. Od 24 lat wdrażamy nasz program u producentów stolarki okiennej i drzwiowej. Sztab programistów Winkhaus Polska udoskonala funkcjonalności, tworzy kolejne moduły, wersje, usprawnienia. Działają tu synergia oczekiwań klienta i profesjonalna prognostyka zespołu ds. rozwoju programu.
Zarządzanie produkcją stolarki z PCW i drewna dla WH Okien to nie novum. W jakim kierunku rozwija się program?
Aluminium. To nowe możliwości i znaczący poziom rozwoju. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło wypracować efektywny model wdrożeń także w zarządzaniu ślusarką aluminiową. Trend nowoczesnego budownictwa od kilku lat dość intensywnie nakierowany jest na wykorzystanie tego surowca w produkcji okien i drzwi. Nic nie zapowiada jego osłabienia, wręcz przeciwnie. Od początku wszystkie funkcje programu WH Okna można było wykorzystać do produkcji ślusarki aluminiowej i z powodzeniem je stosowano. Zaczynając od poziomu handlowego, ofertowania, poprzez wykorzystanie wersji dealerskiej w chmurze, czyli WH Cloud, optymalizację produkcji, tworzenie baz danych łącznie z modelami 3D i 2D, śledzenie procesu produkcyjnego, kontrolę stanów magazynowych, na transporcie i dystrybucji kończąc.
Jakie korzyści wynikają z zastosowania programu WH Okna w produkcji ślusarki aluminiowej?
Duży nacisk kładziemy na sterowanie maszynami. Na przestrzeni lat Winkhaus Polska stał się ekspertem w tej dziedzinie. Program WH Okna potrafi sterować skomplikowanymi centrami obróbczymi. Pamiętać jednak należy, że nie ma uniwersalnego rozwiązania. Co jest zatem niewątpliwą zaletą programu? Wszechstronność i dopasowanie. WH Okna jest na tyle elastyczne w tej kwestii, że potrafi na bazie ściśle określonego skryptu wygenerować idealnie spasowany plik z każdym niemal programem sterującym. Przy obróbce aluminium można sterować maszynami bezpośrednio z programu WH Okna, ale także pośrednio, za pomocą funkcjonującego na rynku oprogramowania. Nowa funkcja programu WH Okna przekłada się na szereg wymiernych korzyści. Najważniejszą i wręcz rewolucyjną jest integracja w jednym systemie wielu technologii i materiałów. Z poziomu jednego programu WH Okna można zarządzać produkcją okien i drzwi z PCW i aluminium. Od zarządzania zamówieniami, przez planowanie produkcji po planowanie wysyłki gotowych okien do klienta. Wszystko w jednym narzędziu.
WH Okna – i co dalej?
Jako innowatorzy w branży stale poszukujemy nowoczesnych rozwiązań i udoskonaleń. Najnowsze funkcjonalności programu to: WH Magazyn i WH Konfigurator, a także zupełnie nowy projekt – WindowID. To moduł identyfikacji okna, swoisty jego paszport w formie naklejki z QR kodem. Okno wyposażone w ten identyfikator nie jest anonimowe. Skanując kod, można dokładnie zidentyfikować producenta, poznać szczegóły zamówienia, dane techniczne okna i na bazie tych informacji można je wyregulować, domówić szybę lub dodatkowe okucia.
Program WH Okna jest „żywym organizmem”. Nie wyobrażamy sobie jego skończonej formy. Nasi programiści i informatycy już pracują nad nowymi zmianami i usprawnieniami. Zainteresowanych poszczególnymi funkcjonalnościami programu zapraszamy na tematyczną stronę WH Okna lub do kontaktu z informatykami Winkhaus Polska.