Teksty do MultiPublikacji są nadsyłane przez firmy.

Praktyczna weryfikacja zalet SWISSPACER Air

Autor: |Data publikacji:

Szwajcarski producent szyb zespolonych testuje innowacyjny komponent do kompensacji ciśnienia w pakiecie szybowym.

Na targach Glasstec szwajcarski producent ciepłej ramki, SWISSPACER, wprowadził na rynek nowy produkt: SWISSPACER Air. Ten niewielki element zapewnia kompensację ciśnienia w wielokomorowych szybach zespolonych i przeciwdziała obciążeniom klimatycznym. Jednak przydatność praktyczna rozwiązania była weryfikowana już od pewnego czasu: jest ono stosowane od 2016 roku przez Glassolutions, wiodącego producenta szkła budowlanego, spółkę zależną globalnej grupy SAINT-GOBAIN, w projektach realizowanych w całym szwajcarskim regionie Alp.

Przykładem może być restauracja Berghaus Haldigrat w Wolfenschiessen, gdzie nowe szyby izolacyjne, zainstalowane w ramach rozbudowy obiektu, zostały wyposażone w SWISSPACER Air. Szyby zostały przetransportowane wyciągiem krzesełkowym na miejsce montażu, pokonując różnicę wysokości 707 metrów, z prędkością wznoszenia 59 metrów na minutę.

Kolejny przykład to schronisko w Riederalp, w szwajcarskim kantonie Valais, gdzie wszystkie okna zostały zmodernizowane i wyposażone w SWISSPACER Air. Również tutaj konieczny był transport kolejką górską. Przy różnicy wysokości rzędu 1166 m i czasie przewozu 9 minut, prędkość wznoszenia wynosiła 130 m/min – dzięki SWISSPACER Air nie stanowiło to żadnego problemu.

Oba obiekty referencyjne zostały wyposażone w okna, pochodzące od lokalnego producenta stolarki, firmy Waser Schreinerei z miejscowości Wolfenschiessen.

Bardzo doceniamy otwartość naszych klientów na tego rodzaju projekty. Jesteśmy bardzo wdzięczni za okazane zaufanie. Stanowi to dla nas zachętę do kolejnych przedsięwzięć – mówi Valerian Wicky, dyrektor zarządzający Glassolutions Kreuzlingen.

Zakład Glassolutions w Kreuzlingen w Szwajcarii należy do europejskiej sieci ponad 200 zakładów produkcyjnych i jest znany przede wszystkim z rozwiązań specjalnych. Z tego względu SWISSPACER zdecydował się na współpracę z tym szwajcarskim wytwórcą szkła izolacyjnego. – W ramach projektów, realizowanych wspólnie z Glassolutions, dzięki wykorzystaniu know-how obu partnerów, udało nam się sprostać już kilku wyzwaniom technicznym. Firma ta cieszy się renomą rzetelnego, innowacyjnego przedsiębiorstwa wśród klientów z obszaru Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Dlatego wybór tego silnego partnera do realizacji pierwszych projektów pilotażowych SWISSPACER Air był dla nas oczywisty – mówi Matthias Bach, dyrektor techniczny SWISSPACER.

Rozwiązanie problemu, z jakim branża okienna borykała się od wielu lat

W szczególności w przypadku transportu szkła izolacyjnego między lokalizacjami o dużych różnicach wysokości, np. przez przełęcze górskie, tunele lub transportem lotniczym, między hermetycznie zamkniętą szybą zespoloną a otoczeniem nie dochodzi do kompensacji ciśnienia, co prowadzi do znacznych naprężeń na krawędziach szkła i w samym szkle. W rezultacie może dojść do uszkodzenia uszczelnienia krawędzi, a nawet pęknięcia szkła.

Problem ten jest również dobrze znany Valerianowi Wicky’emu: – Kiedy zespół badawczo-rozwojowy SWISSPACER zwrócił się do nas z rozwiązaniem SWISSPACER Air, natychmiast wzbudziło ono nasze zainteresowanie. Rozwiązuje ono nie tylko problemy wynikające z różnic wysokości, ale także obciążenia klimatyczne na krawędzi szkła. Ponieważ jesteśmy firmą silnie zorientowaną na usługi, przekonał nas przede wszystkim prosty montaż szyb zespolonych w ramach okiennych. Producent okien może zamontować szyby zespolone standardowo w fabryce, co pozwala wyeliminować wszelkie dodatkowe koszty transportu i montażu na budowie – nasi klienci odnoszą z tego duże korzyści w praktyce.

Przed opracowaniem SWISSPACER Air, Glassolutions korzystał ze wstępnie ustawionej kompensacji ciśnienia za pomocą wysokościomierzy lub jednostek otwartych. Zawsze wiązało się to z dużymi nakładami logistycznymi, ponieważ magazynowanie pośrednie u sprzedawcy okien pociągało za sobą ryzyko stłuczenia szkła. – W przypadku przesunięć w harmonogramie realizacji na placu budowy, mieliśmy do czynienia z sytuacjami, w których szkło izolacyjne pękało podczas składowania tymczasowego. Nasi klienci potrzebowali prostego i elastycznego rozwiązania, które reagowałoby odpowiednio do sytuacji na warunki atmosferyczne, okoliczności związane z transportem i postęp budowy. Dzięki SWISSPACER Air problemy te odchodzą do przeszłości. Po osiągnięciu określonego etapu realizacji, producent okien może zamontować odpowiednie szyby bezpośrednio w zakładzie i przetransportować je do obiektu położonego na przykład w górach. Nasi klienci już nie muszą martwić się o dodatkową obsługę lub osobny transport szyb i ram – mówi Wicky.

Lepszy wygląd i najlepsza izolacyjność termiczna

Oprócz niezawodności planowania, niewielki komponent ma również inne zalety. Zachowanie równoległości szyb w obrębie pakietu ma znaczenie z punktu widzenia izolacyjności termicznej, szczególnie zimą. Gdy objętość powietrza w przestrzeni międzyszybowej maleje w niskiej temperaturze, za sprawą Swisspacer Air wygięcie szyby do wewnątrz staje się niemożliwe. Dzięki temu szkło izolacyjne zachowuje pełną funkcjonalność nawet o tej porze roku.

SWISSPACER Air częściowo przeciwdziała nieestetycznym odkształceniom szyb, które są na porządku dziennym w przypadku braku kompensacji ciśnienia. Wicky ma już pierwsze doświadczenia w tym zakresie: – Architekci i planiści często zwracali się do nas z prośbą o znalezienie rozwiązania tego problemu. To skłoniło nas do przetestowania wpływu Swisspacer Air na odkształcenia szkła w wielu próbach terenowych – z pozytywnymi wynikami: odkształcenia wynikające ze zmiany pór roku są zredukowane. Cieszymy się, że możemy zaoferować naszym klientom skuteczne rozwiązanie problemu.

Praktyczny montaż

Instalacja SWISSPACER Air w zakładzie Glassolutions przebiega bardzo sprawnie, dzięki opracowaniu i optymalizacji procesu umożliwiającego montaż elementu podczas produkcji szyby zespolonej.

W specjalnych warunkach możliwe jest teraz również – w koordynacji ze SWISSPACER – zamontowanie Air w uszczelce krawędziowej, po utwardzeniu szczeliwa wtórnego. Zaletą tego rozwiązania jest to, że wymóg kompensacji ciśnienia może być spełniony już podczas wytwarzania szyby zespolonej.

Nie ma potrzeby wstępnego ustawiania kompensacji ciśnienia za pomocą wysokościomierza, co przyspiesza produkcję. – Wystarczy jedynie wstawić komponent, a obsługa jest prosta – mówi Wicky.

Synergia know-how

Glassolutions łączy zaawansowaną wiedzę o szkle bazowym, ramkach dystansowych i przeróbce szyb na szkło izolacyjne w celu opracowania trwałych rozwiązań spełniających potrzeby klientów. – Firma wykonała pionierską pracę w zakresie praktycznych aspektów produktu Swisspacer Air. Dzięki pomocy zespołu udało nam się zoptymalizować wytwarzanie i znacząco udoskonalić opracowane metody obróbki. Podobnie jak w przypadku innych projektów, możemy teraz z przyjemnością spojrzeć wstecz na profesjonalną i konstruktywną współpracę – mówi Bach.

Wicky dodaje: – Od 2003 roku udało nam się ustalić pozycję ciepłej ramki SWISSPACER na rynku; od 2005 roku wykorzystujemy ją w ponad 90 proc. naszych szyb zespolonych. Od tego czasu większość producentów okien zaczęła jednoznacznie wskazywać tę ramkę dystansową w swoich specyfikacjach. Kiedy nasi klienci dowiedzieli się, że SWISSPACER oferuje teraz ten komponent i że dzięki temu, mimo zastosowania powietrza zamiast gazów obojętnych, możliwe jest osiągnięcie dobrych wartości Ug w potrójnej szybie zespolonej, natychmiast wzbudziło to ich zainteresowanie. W ramach prób terenowych z powodzeniem stosujemy ten produkt we wszystkich regionach i na różnych wysokościach.