Potrzebujemy fachowców

Autor: |Data publikacji:

Christian Voicu, prezes zarządu Aluplast, udzielił wywiadu dla naszego miesięcznika, w którym podzielił się swoją oceną sytuacji na rynku oraz perspektywami na najbliższą przyszłość. Jednym z dylematów, jakie widzi prezes Voicu, może się okazać również brak fachowych ekip montażowych do zainstalowania okien i drzwi

Rzeczywiście w skali Europy zapotrzebowanie na nowe okna może wzrosnąć, jak szacuje choćby CAB, nawet dwukrotnie. Zakładając, że przełamiemy obecne kłopoty i wyprodukujemy taką ilość okien, to i tak staniemy przed dylematem: kto je zamontuje? Może się okazać, że tych naszych okien nie będzie miał kto zamontować, a przecież montaż jest kluczową kwestią dla właściwego funkcjonowania tych produktów. To może zablokować rozwój całej naszej branży. To dlatego powinniśmy już dzisiaj podjąć działania, by przyciągnąć do tego zawodu ludzi z innych branż. Myślę, że w naszej branży montażyści stolarki zarabiają powyżej średniej dla budownictwa, stąd nie powinno to być takie trudne, ale trzeba zacząć działać. My naprawdę potrzebujemy fachowców, bo nawet najlepsze okno, jeśli będzie źle zamontowane to nie będzie już dobre, bo straci swoje właściwości i swoją prawdziwą wartość.

Szczególnie, że są to konstrukcje coraz bardziej zaawansowane technicznie, coraz częściej wyposażane w technologię smart?

Słyszę twierdzenia, że w stolarce niewiele się jeszcze sprzedaje rozwiązań smart. W oknach rzeczywiście tak jest, ale kto dzisiaj sprzedaje rolety czy bramy bez napędów? Któremu z klientów chciałoby się jeszcze ciągnąć za te sznury czy łańcuchy? A przecież do niedawna to był standard. Rozwiązania smart w stolarce są dzisiaj powszechnie dostępne i to się na pewno będzie rozwijało, bo świat w tym kierunku zmierza, żeby wszystko sterowane było z telefonu komórkowego. Ten rozwój w ostatnich latach jest niesamowity, bo kto z nas jeszcze 10 lat temu myślał, że zdalnie otworzy w domu okna, drzwi, rolety czy ogrzewanie mieszkań? Rozwój technologii na pewno idzie w tym kierunku. I to na pewno będzie wymagało poszerzenia kompetencji punktów dilerskich i ekip montażowych, ale znowu pojawia się dylemat skąd wziąć ludzi do tego? Choć z drugiej strony widać już punkty sprzedażowe, które angażują nawet architektów do udzielania porad swoim klientom. Więc czemu by nie automatyków? Nadchodzi nowa generacja inwestorów, ludzi obytych z elektroniką i światem smart home, więc na ich obsługę też musimy być przygotowani. Do tego też potrzebujemy fachowców.

Brak fachowców to tylko jeden z dylematów, jakie stoją przed branżą stolarki w najbliższych latach. Innym jest niestabilność dostaw komponentow do produkcji, ich rosnące ceny oraz rosnące gwałtownie koszty produkcji. Czy to gdzieś ma swój kres? Czy da się ustabilizować? Czy nie ograniczy naszych możliwości konkurowania? O tym rozmawiamy z prezesem Voicu w najnowszym, listopadowym wydaniu miesięcznika Forum Branżowe. Dostępne w prenumeracie, a to wydanie w wersji on-line wyjątkowo również dla uczestników Ogólnopolskiego Forum Stolarki (16-17 listopada). Gorąco zachęcamy do udziału i do lektury.