Teksty do MultiPublikacji są nadsyłane przez firmy.

Po raz pierwszy na Fensterbau Frontale wspólnie zaprezentowały się firmy należące do grupy Voilàp!

Autor: |Data publikacji:

Po raz pierwszy na targach Fensterbau Frontale holding Voilàp zdecydował się zgromadzić należące do grupy firmy maszynowe pod wspólnym szyldem Voilàp, aby zaprezentować ofertę urządzeń do produkcji stolarki z PVC sygnowanych marką someco. Jest to marka łącząca doświadczenia m.in. firm elumatec, emmegi, Tekna, Keraglass. Łączą one zarówno swoje know-how w zakresie projektowania maszyn, jak i wieloletnie doświadczenia związane z obsługą klienta, aby zapewniać najlepsze rozwiązania produkcyjne dla producentów stolarki.

Szerokie portfolio produktów jest nie tylko wynikiem kolejnych akwizycji holdingu Voilàp, ale również odpowiedzią na zmiany zachodzące u producentów stolarki, którzy wprowadzają do swoich ofert coraz szerszą gamę produktów skierowanych do różnych grup odbiorców. Nie inaczej dzieje się w przypadku systemodawców profili, co było wyraźnie zauważalne podczas Fensterbau Frontale. Dotychczas kojarzeni przede wszystkim z PVC dostawcy poszerzają portfolio o systemy aluminiowe i odwrotnie. someco zatem odpowiada na potrzeby klientów, łącząc kompetencje firm z różnych segmentów.

Szczególnie ciekawie wygląda współpraca elumatec oraz emmegi. W wyniku połączenia dwóch skonsolidowanych doświadczeń, niemieckiego zespołu ds. centrów obróbczych i włoskiego zespołu ds. zgrzewania bezwypływkowego oraz tradycyjnego, powstało interesujące portfolio maszyn do produkcji stolarki z PVC.

Celem someo jest stworzenie efektu synergii, bazującego na połączonych doświadczeniach i osiągnięciach dwóch liderów rynku maszynowego dla branży stolarki otworowej. Jednym z najważniejszych i największych rynków dla producentów maszyn tego typu jest rynek polski. Zlokalizowana jest tu bardzo duża ilość firm zajmujących się tego typu produkcją, a w dodatku można znaleźć największych producentów w Europie. Dlatego koncern Voilàp z marką someco przywiązuje szczególną uwagę do tego rynku, angażując jednocześnie dwóch dystrybutorów: elumatec Polska oraz R&D Tech – podsumował Thomas Fischer, dyrektor Voilàp Polska.

Uniwersalność

Na stoisku targowym można było znaleźć wiele nowych rozwiązań lub udoskonalonych maszyn, jak w pełni sterowaną cyfrowo zgrzewarkę CNC someco SM 4H oraz nową czterogłowicową frezarkę konturującą CM4H. Prezentując metodę zgrzewania bezwypływkowego, someco posługuje się zastrzeżoną nazwą całego procesu – Seamless, czyli bezwypływkowy. Wzbudzającą duże zainteresowanie na Fensterbau była koncepcja linii zgrzewająco-czyszczącej SVL 4H, która może wykonać zarówno zgrzew Seamless, jak i tradycyjny – wypływkowy w zakresie od 0,2 do 2 mm. W ten sposób someco zapewnia elastyczność technologii zgrzewania i pomaga ograniczyć liczbę maszyn niezbędnych do dostosowywania produkcji stolarki w zależności od jej gabarytów, standardu czy rynku, na który produkt jest kierowany.

Zgrzewarka someco prezentuje nieco odmienną koncepcję, zgodnie z którą frezowanie konturowe odbywa się na odrębnej, 4-głowicowej maszynie, na dwóch profilach jednocześnie lub w centrach obróbczych CNC z palety someco. Takie  rozwiązanie daje nam możliwość użycia profili PVC oraz z PVC z nakładką aluminiową. Rozwiązanie to ma na celu ograniczenie ilości pyłów i zanieczyszczeń w obrębie pracy głowic zgrzewających oraz oszczędność czasu przygotowania profili do zgrzania na zgrzewarce. Takie podejście finalnie przełoży się na liczbę cykli zgrzewania na zmianę. W przypadku SVL 4H jest to do 120 okien na jednej zmianie – wyjaśnia Tomasz Rybka, prezes zarządu R&D Tech. – Współpraca pomiędzy dwiema maszynami i oddelegowanie frezowania wraz z konturowaniem ma zarazem sprawić, że zgrzewarka nie będzie wąskim gardłem produkcji, co finalnie przełoży się na większą efektywność czasu pracy i skalę produkcji, co jest bardzo ważnym aspektem – dodaje.

Naturalnie someco, elumatec oraz R&D Tech oferują także zautomatyzowane maszyny, które mogą obsłużyć produkcję do 50 okien na zmianę, są one skierowane do firm wytwarzających stolarkę z PVC na mniejszą skalę.

Moduły automatyzacji

Produktem, który miał premierę na Fensterbau Frontale była zautomatyzowana, przelotowa linia CNC do obróbki profili z PVC.

Jesteśmy dumni z naszej najnowszej linii SBZ 625. Na SBZ 625/26 można jednocześnie wykonywać kilka operacji różnego typu. Jest to możliwe dzięki rozdzieleniu operacji technologicznych na poszczególne stacje obróbcze. Operacje cięcia materiału wykonywane są niezależnie od procesów frezowania, wiercenia i przykręcania wzmocnień, co znacząco przyśpiesza kompleksową obróbkę materiału. Jestem przekonany, że jest to rozwiązanie, które od tego momentu będzie bardzo poważnie brane pod uwagę przez naszych klientów, którym zależy na zautomatyzowanej i wysokowydajnej produkcji okien z PVC – stwierdził Mariusz Krukowski, dyrektor generalny elumatec Polska.

Fensterbau było także pierwszą okazją do zaprezentowania przez someco robota do wklejania szyb, zwiększającego statykę okien i pozwalającego na wykonanie stolarki o dużych gabarytach, co również pokrywa się z zapotrzebowaniem producentów i trendami architektonicznymi.