Planowanie jak gra w kasynie

Red.: |Data publikacji:

Janusz Rodzki, prezes zarządu Winkhaus, z okazji 30-lecia firmy w Polsce udzielił wywiadu, w którym dzieli swoją refleksją i doświadczeniem działalności na rynku okienno-drzwiowym. Obecna sytuacja stawia przed nami nowe wyzwania i niewiadome, a szef lidera segmentu okuć, mówi o tym tak:

Janusz Rodzki - WinkhausWszyscy uświadomiliśmy sobie, jak nieprzewidywalny jest świat wokół nas i jak trudne planowanie przyszłości. Kto mógł przewidzieć wybuch pandemii COVID, wojnę w Ukrainie i reakcję świata na te wydarzenia? Dla wielu zaskoczeniem są konsekwencje tych wydarzeń i to, jaki wpływ będą miały na życie zwykłych ludzi oraz światowy system gospodarczy. Dotarło wreszcie do nas, że naruszenie równowagi w jednym miejscu powoduje wiele nieprzewidywalnych wydarzeń w wielu innych. Planowanie w obecnych czasach przypomina bardziej grę w kasynie. Zmiany w życiu zachodzą bardzo szybko, wygląda na to, że wymuszą kolejne przeobrażenia – nie będzie już powrotu do znanej nam rzeczywistości, będziemy żyć w nowej, jeszcze bardziej nieprzewidywalnej. Pamiętajmy zatem, że od zawsze umiejętność dopasowania się do wymogów rynku w kwestiach kosztów wytworzenia i polityki cenowej stanowiła o pomyślności albo przynajmniej stabilności przedsiębiorstw. Zawirowania ostatnich lat mnożyły też problemy związane z dostępnością towarów i ich dystrybucją. Na szczęście wieloletnia współpraca nauczyła nas trudnej sztuki rozwiązywania problemów.

Pomimo trudnego czasu w wywiadzie prezesa Rodzkiego pobrzmiewa optymizm, bo wspominane przez niego przeszłe problemy i kryzysy też przecież udawało się rozwiązywać i wychodzić na prostą. I co podkreśla, przechodziliśmy przez nie wspólnie, ucząc się nawzajem i wspierając jeden drugiego. 30 lat historii Winkhausa w Polsce to nie tylko czas sukcesów, ale też chwil słabości. Szef tej firmy nie wątpi jednak, że kolejne sukcesy wciąż przed nami, a 168-letnia historia tego niemieckiego producenta okuć potwierdza, że nie jedną zawieruchę dziejową da się przetrwać i działać dalej. Całość rozmowy z Januszem Rodzkim, szefem Winkhausa w Polsce przeczytać można w naszym serwisie.

1