Łukasz Augustyniak, menedżer Tremco Illbruck został zaproszony do wywiadu w ostatnim w tym roku, grudniowym wydaniu miesięcznika Forum Branżowe. Wobec gorącej w ostatnich dniach dyskusji o zakresie nauczania zawodu montera stolarki, nie mogło w tej rozmowie zabraknąć tematu poszerzenia zawodu o montaż okien dachowych i schodów. Zapytaliśmy pana Łukasza czy uważa, że monter stolarki powinien umieć montować schody?
Jeżeli potraktujemy takiego montera jako złotą rączkę, to równie dobrze możemy dać mu jeszcze kładzenie podłóg czy gładzi tynkowych. – odpowiedział menedżer Tremco Illbruck – O ile drzwi wewnętrzne i zewnętrzne są pokrewne oknom, a rolety są z nimi związane, to schody, parkiety i panele są czymś odmiennym. To są po prostu inne kompetencje. Okna i drzwi są pokrewnymi produktami o podobnej technice montażu, ale już okna dachowe są czymś całkiem innym, a zupełnie inną historią są schody. To jest po prostu inna czynność, nie mająca za wiele wspólnego z montażem drzwi czy okien.
Jednym słowem: nie jest pan zwolennikiem poszerzania zakresu pracy montera stolarki o nowe umiejętności budowlane?
Jestem zwolennikiem działania krok po kroku i budowania na solidnych fundamentach. Zacznijmy nauczanie monterów od podstaw: od wymiarowania, doboru mocowań, aplikacji piany. Wystarczy stanąć obok dzisiejszego montera i popatrzeć jak aplikuje pianę wokół HS-a. Gwarantuję, że większość stanie przed kilkunastocentymetrową szczeliną i jednym pociągnięciem pistoletu wypełni ją całą. (..) Tworzy się efekt kawitacji – struktura izolatora termo-akustycznego nie jest w pełni wytworzona, co powoduje dalsze prężenie na ościeżnicę wskutek poszukiwania wilgoci przez wciąż aktywną chemicznie mieszaninę. Monter składa reklamację, że z tą pianą jest coś nie tak, bo zaczyna mu zbyt mocno prężyć na ościeżnicę. I najgorsze jest to, że on nie ma bladego pojęcia dlaczego tak się dzieje wskazując w pełnym przeświadczeniu na wadę wyrobu. O zabezpieczeniu złącza foliami nawet nie wspomnę. To jest jeden z powodów, dla których proponuję dobrze nauczyć podstaw tego zawodu, by móc jakkolwiek potem rozszerzać jego zakres.
Dużo więcej pan Łukasz mówi na ten temat w grudniowym wywiadzie na łamach miesięcznika Forum Branżowe. Tam również kilkanaście innych wypowiedzi o zasadności poszerzania umiejętności montera stolarki i relacja z rozmów w Ministerstwie. Do końca grudnia trwa możliwość skorzystania z próbnej prenumeraty miesięcznika i pobrania go za darmo – wystarczy zapisać się do naszego newslettera. Zapraszamy do lektury.