Teksty do MultiPublikacji są nadsyłane przez firmy.

Montaż okien zimą – przegląd rozwiązań

Autor: |Data publikacji:

Wybór okien do domu, a następnie ich fachowy montaż jest jednym z kluczowych czynników wpływających na bilans cieplny budynku. Jak dobrać mocowanie do rodzaju profili, tak by prawidłowo zamontować stolarkę okienną nawet w trudnych, zimowych warunkach?

Wstawienie okien i drzwi do domu oznacza zamknięcie stanu surowego budynku i daje zielone światło do rozpoczęcia etapu wykańczania. Okna powinno montować się, kiedy mury domu są już suche, ponieważ ich wstawienie zaburzy swobodną cyrkulację powietrza i spowolni schnięcie tynków czy wylewki. Podwyższony poziom wilgotności powietrza może negatywnie wpłynąć na trwałość i funkcjonalność świeżo wstawionej stolarki.

Przeprowadzenie prac, zwłaszcza w przypadku okien drewnianych, dobrze zaplanować na miesiące ciepłe, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by przeprowadzić montaż stolarki zimą. Kolejność zależy od organizacji placu budowy, dostępności okien, a także budżetu inwestora. W tym drugim przypadku istotną rolę odegrają akcesoria, takie jak pianki montażowe. Należy wybrać te przeznaczone do pracy w ujemnych temperaturach, ponieważ charakteryzują się bardziej odpornym na mróz składem.

Piana montażowa wężykowa zimowa fischer PU 750 jest przeznaczona do stosowania w temperaturze do -10°C. Doskonale nadaje się do izolowania i wypełniania szczelin przy montażu okien i drzwi. Wysokiej jakości pianka instalacyjna posiada adapter wielorazowego użytku, który pozwala na ponowne używanie uprzednio otwieranej puszki, a to znacznie polepsza komfort użytkowania produktu. Uchwyt został zaprojektowany zgodnie z zasadami ergonomii tak, by perfekcyjnie pasował do ręki, ułatwiając tym samym korzystanie z pianki. Dodatkową zaletą jest sprawdzona dźwiękochłonność na poziomie 60 dB, która spełnia standardy dla nowoczesnej izolacji akustycznej. Pianka łączy się z najpopularniejszymi materiałami budowlanymi np. betonem, cegłą, płytą g-k czy drewnem – podkreśla Kamil Burkacki, dyrektor ds. technicznych z firmy fischer Polska.

Dobieramy mocowanie do okna

Dobór mocowań uzależniony jest od rodzaju materiału, z którego wykonano profile, oraz podłoża. Do tych drewnianych i z PCV sprawdzi się kołek SXRL-T firmy fischer. Długa część rozpierana i trzy głębokości kotwienia sprawiają, że kołek ramowy ze śrubą bezpieczną wykonany ze stali ocynkowanej znajduje wszechstronne zastosowanie. Dybel posiada dwie strefy rozporowe, które w sposób równomierny przekazują obciążenia zarówno w pełnych materiałach budowlanych i gazobetonie, jak i w delikatnym podłożu np. pustakach. Oznacza to, że połączenia pachwinowe nie ulegają uszkodzeniu nawet w przypadku cienkich ścian. Dodatkowo, użebrowania zapobiegają obracaniu się kołka podczas użycia, co upraszcza i skraca czas montażu.

Podczas montażu okien aluminiowych w betonie zarysowanym i niezarysowanym sprawdzi się najbardziej wytrzymała w swojej klasie kotwa sworzniowa FAZ II firmy fischer. Wyposażona w klips rozporowy gwarantuje równomierny rozkład naprężeń i umożliwia stosowanie przy dużych obciążeniach, małych odstępach osiowych i do krawędzi w przypadku niewielkich elementów budowlanych. Kotwę wyróżnia zwiększona wytrzymałość na rozciąganie i ścinanie. Alternatywą może być kotwa sworzniowa FBN II umożliwiająca mocowanie w betonie niezarysowanym. W wersji ze stali nierdzewnej doskonale nadaje się do stosowania na zewnątrz. Pozwala na precyzyjny montaż blisko krawędzi i na małych powierzchniach. Kotwę można zamocować już kilkoma uderzeniami młotka, co zapewnia duży komfort pracy.

Montaż okien w murze

Planując wymianę okien w budynku, przed zakupem akcesoriów często nie wiemy, z jakim materiałem budowlanym będziemy mieli do czynienia. W tym przypadku kluczowe jest dobranie odpowiedniego mocowania, które sprawdzi się w różnego rodzaju podłożach. Kołek ramowy SXRL od fischer nadaje się do montażu w materiałach pełnych i pustych przestrzeniach, dzięki czemu można stosować go np. w pustakach ceramicznych, silikatach, cegle pełnej, cegle kratówce i gazobetonie. Dzięki specjalnej konstrukcji koszulki z zaprojektowanymi dwiema strefami rozporowymi gwarantuje równomierne przekazanie naprężeń, nie powodując uszkodzeń ścianek np. w pustaku ceramicznym. Do montażu elementów drewnianych jest polecany kołek z wkrętami z łbem stożkowym, natomiast do montażu elementów metalowych wkręt z łbem sześciokątnym i zintegrowaną podkładką.

Dobrym rozwiązaniem jest także uniwersalny kołek ramowy FUR, który sprawdza się w zamocowaniach w betonie i podłożach z pustymi przestrzeniami, zwłaszcza z pustaków. Wkręt został dodatkowo zabezpieczony przed korozją, dlatego doskonale nadaje się do montażu okien oraz bram, futryn i drzwi.

Prawidłowy montaż stolarki

Odpowiednio wykonany montaż pozwala na wieloletnią i bezproblemową pracę stolarki oraz, co najważniejsze, gwarantuje zachowanie dobrych parametrów okien i drzwi. Bez względu na wybór metody montażu, powinien on zapewniać bardzo dobrą izolację w miejscach łączenia ślusarki z otworem w ścianie. Również połączenie okna z ościeżem musi być wykonane pod kątem uzyskania całkowitej szczelności na przenikanie powietrza.

Kolejnym wyznacznikiem prawidłowo zamocowanych okien jest zminimalizowanie występowania mostków cieplnych na całej długości połączenia okna z ościeżem. Pozwoli to ograniczyć straty ciepła, które zwłaszcza w okresie grzewczym mogą odzwierciedlić się w wysokich rachunkach za ogrzewanie. Może okazać się to zadaniem trudniejszym do wykonania właśnie zimą. Należy więc pamiętać o tym podczas doboru odpowiednich akcesoriów montażowych, takich jak piany i kotwy.