Nowoczesna architektura to szkło! Trudno dziś znaleźć inwestycję, która w elewacji nie miałaby dużego przeszklenia. Aby sprostać wymaganiom związanym z budową, firmy wykonawcze i montażowe coraz częściej wyposażają swoje parki maszyn w nowoczesny sprzęt. Są to przede wszystkim mini żurawie, chwytaki podciśnieniowe oraz manipulatory do szyb. W artykule przedstawimy cechy tych maszyn, na które warto zwrócić uwagę, wybierając rozwiązanie dla siebie.
Mini żurawie
Nazywane też mini dźwigami czy dźwigami-pająkami, są najczęściej stosowanymi maszynami do montażu okien i fasad. Charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, elastycznym zastosowaniem i dużą precyzją pracy.
Przy wyborze odpowiedniego urządzenia kluczowymi parametrami, mającymi wpływ na zastosowanie są: udźwig, wysokość podnoszenia i wysuw boczny żurawia. Parametry te decydują o właściwym doborze maszyny. Drugim ważnym punktem jest waga żurawia i wielkość obciążeń, jakie przenosi na podłoże.
Wagowo pierwszą kategorią maszyn są mini żurawie, które ważą nie więcej niż 1 tonę. W tym segmencie możemy liczyć na wysięg i udźwig, które pozwolą podnosić mniejsze i średniej wielkości okna oraz szyby na wysokość niskiego pierwszego piętra. Przy wyborze tego rozwiązania warto zwrócić uwagę, by wysokość podnoszenia wynosiła nie mniej niż 5,5 m, a maszyna zasilana była elektrycznie, by bez trudu wjeżdżała do pomieszczeń.
W przypadku maszyn o wadze powyżej 2 ton zwróćmy uwagę, co dane urządzenie oferuje w swojej kategorii. Doceniane są te o wysokości podnoszenia 17 m, które mają w pełni elastyczny hydrauliczny system rozstawu podpór. Zapewniają one największą swobodę pracy i wygodę użytkowania. Przy analizie wagi maszyny ważne jest sprawdzenie możliwość montażu i demontażu przeciwwagi. To ona odpowiada za zwiększenie udźwigu, a w przypadku ograniczeń w obciążaniu miejsca pracy jej demontaż pozwala zmniejszyć wagę żurawia.
Oprócz wymienionych mini żurawi, które mogą być transportowane pojazdami do 3,5 tony, stają się popularne również cięższe mini żurawie. Oferują udźwig 4 ton przy masie własnej do 4,7 tony. W przypadku tych maszyn wysokość podnoszenia może sięgać aż 21 m. Jest to odpowiedź producentów na rosnące zapotrzebowanie ekip montażowych, szukających rozwiązań o większym udźwigu i większym zasięgu pracy przy zachowaniu minimalnych rozmiarów maszyny. Przy wyborze większych żurawi zwróćmy szczególną uwagę na szerokość. Kluczowe jest, czy rozmiary dźwigu pozwolą na przejazd przez otwór drzwiowy i czy można obniżyć jego wagę, np. poprzez demontaż przeciwwagi lub Fly Jib.
Manipulatory do szyb
Znane od lat, nazywane również robotami do szklenia, to najprostsze w obsłudze maszyny wspomagające transport i montaż szyb oraz okien. Rynek od lat testuje różne rozwiązania i proponuje prototypy. Taka sytuacja skutkuje dość często awariami, niezadowoleniem klientów i koniecznością wprowadzania zmian w maszynach, które powinny być seryjne i niezawodne. Dziś rynek nauczony doświadczeniem, odnajduje rozwiązania, gwarantujące ciągłość pracy i niezawodność. Wytworzył pewnego rodzaju check-listę z punktami, na które należy zwrócić uwagę, wybierając rozwiązanie dla siebie.
Punktami tymi są:
- metalowy, odporny na uszkodzenia pilot sterowania podłączany na przemysłowe złącze elektryczne (eliminuje to powtarzające się uszkodzenia plastikowych elementów sterowania, zatrzymujące prace na budowie);
- automatyczna kalibracja siłowników elektrycznych (brak tego rozwiązania skutkuje nadmiernym zużyciem i powtarzającymi się awariami);
- udźwig maszyn w grupie premium, z elektrycznym lub hydraulicznym obrotem ssawki – rekomenduje się wybór lekkich rozwiązań, nieobciążających zbytnio trawersu (spotykane są maszyny, mające na trawersie zamontowane pompy czy ciężkie silniki, które niepotrzebnie obciążają i zabierają cenne kilogramy udźwigu w pełnym zakresie pracy).
Zwrócenie uwagi na te kilka podstawowych elementów i współpraca z firmami oferującymi maszyny o wysokiej jakości, pozwolą zadbać o ciągłość pracy ekipy montażowej i uniknąć niepotrzebnych komplikacji na budowie i w zakładzie produkcyjnym.