Wywiad z Adamem Szlendakiem, Dyrektorem Zarządzającym Dalmec Polska – producenta manipulatorów przemysłowych.
Redakcja: Dziękujemy, że zgodził się Pan na rozmowę. Zacznijmy od podstaw – co w ogóle zrobić, jeśli interesuje nas wdrożenie manipulatora przemysłowego?
Adam Szlendak: Cała przygoda zaczyna się zazwyczaj od zapytania ofertowego, które może przyjść do nas mailowo, telefonicznie, czy przez formularz kontaktowy. Kluczowe jest, by klient przekazał nam wstępne informacje o swoich potrzebach. Chodzi głównie o to, co manipulator miałby przenosić oraz gdzie miałby być zainstalowany, jakie zadanie wykonywać. Po przydzieleniu zapytania do odpowiedniego inżyniera aplikacyjnego, następuje pierwszy kontakt z klientem, najczęściej telefoniczny.
Czy to wystarczy, aby przygotować ofertę?
Zazwyczaj na tym etapie potrzebujemy więcej szczegółowych informacji, a z reguły niezbędna jest wizja lokalna. Nasz inżynier odwiedza zakład, aby dokładnie przyjrzeć się warunkom, produktowi, który ma być przenoszony, oraz stanowisku pracy. Rozmawiamy z przyszłymi operatorami urządzenia, aby zrozumieć cały proces produkcyjny. Na podstawie tych danych jesteśmy w stanie przygotować wstępną ofertę w ciągu dwóch dni roboczych. To kluczowy moment, aby zaproponować rozwiązanie idealnie dopasowane do potrzeb klienta.
Czego może spodziewać się Klient, który zaakceptuje ofertę i podpisze umowę z Dalmec?
Po zaakceptowaniu wstępnej oferty przechodzimy do etapu specyfikacji technicznej. Zbieramy wszystkie dane o produkcie, który ma być obsługiwany przez manipulator, a także o warunkach pracy. Czasami robimy dodatkowe pomiary, używając np. skanera 3D, aby dokładnie odwzorować przestrzeń roboczą. Wszystkie te informacje następnie przekazujemy do naszej centrali we Włoszech, gdzie finalizujemy projekt. Klient otrzymuje dostęp do rysunków technicznych oraz modelu 3D, co pozwala na pełne zrozumienie projektu przed rozpoczęciem produkcji.
Jak długo trwa produkcja manipulatora?
To trudne pytanie, ponieważ czas produkcji manipulatora zależy od jego specyfikacji, ale zazwyczaj zajmuje to kilka tygodni. Na cały proces Klient powinien przewidzieć czas liczony raczej w miesiącach. To dlatego, że wszystkie manipulatory Dalmec są przygotowywane na zamówienie i za każdym razem poszukujemy idealnego rozwiązania do danej aplikacji. Może się zdarzyć, że na etapie projektu wracamy po więcej informacji itd. Traktujemy przygotowanie manipulatora jako wspólny projekt, w którym Klient uczestniczy na każdym etapie. Tak więc ten czas to nie bierne oczekiwanie, dzięki temu nasi Klienci doskonale rozumieją, nad czym pracujemy i kiedy spodziewać się efektów.
Manipulator jest gotowy i co dalej?
Po zakończeniu produkcji klient ma możliwość odbioru urządzenia we Włoszech lub może obejrzeć nagranie z testów urządzenia. Następnie manipulator jest wysyłany do Polski. Nasz serwis montuje go na miejscu, a cały montaż trwa zazwyczaj nie dłużej niż jeden dzień. Na końcu przeprowadzamy szkolenie operatorów, aby zapewnić bezpieczne i efektywne korzystanie z urządzenia. Do obsługi manipulatora wystarczy szkolenie stanowiskowe, co pozwala Klientom we własnym zakresie wdrażać do obsługi nowych pracowników.
Czy są jeszcze jakieś kwestie formalne, o których Klient musi pamiętać?
Przed montażem potrzebne jest oświadczenie o możliwości zamontowania manipulatora do podłoża. Wystawia je inżynier z uprawnieniami budowlanymi. Klient może przygotować je we własnym zakresie, ale jeśli potrzebna jest pomoc, oferujemy współpracę z biurem projektowym. Czasem zdarza się, że inwestor nie ma pełnych danych o właściwościach podłoża, to wszystko trzeba uzupełnić już na etapie projektu, aby wybrać optymalny sposób montażu. Zawsze można liczyć na nasze wsparcie.
Dziękujemy za wyjaśnienie całego procesu. Czy na koniec chciałby Pan dodać coś jeszcze?
Zdecydowanie warto pamiętać, że zakup manipulatora to inwestycja w bezpieczeństwo i komfort pracy. Manipulatory od Dalmec nie tylko zwiększają efektywność, ale też dbają o zdrowie operatorów, eliminując ryzyko związane z przenoszeniem ciężkich ładunków. Proces wdrożenia może wydawać się długi, ale wiemy z doświadczenia, że manipulatory „do wszystkiego” okazują się zazwyczaj niestety „do niczego”. Aby skorzystać z zalet tego urządzenia warto postawić na produkt na miarę. Zachęcam do kontaktu – z przyjemnością doradzimy w każdym aspekcie tego procesu!