Hałas i zapachy z innych pomieszczeń, a czasem również zimno to problemy, z którymi borykają się pracownicy w biurach czy goście hotelowi. Na szczęście jest na to doskonały sposób: uszczelki opadające.
Drzwi wewnątrzlokalowe nie są tak szczelne, jak drzwi zewnętrzne. Mimo powszechnego stosowania uszczelek obwodowych, które dość skutecznie doszczelniają boki i krawędź górną, newralgicznym miejscem pozostaje szczelina przy podłodze. Niegdyś stosowane progi nie stanowią rozwiązania tego problemu – nie są zgodne z ideą budownictwa bez barier i stanowią ogromną przeszkodę, a nawet niebezpieczeństwo dla dzieci, osób starszych i osób z niepełnosprawnościami. I tutaj z pomocą przychodzą nowoczesne uszczelki opadające – łatwe w montażu, niezastąpione w eksploatacji.
Jak działa uszczelka opadająca?
Uszczelka opadająca to nic innego, jak uszczelka, która po zetknięciu się skrzydła drzwiowego z ościeżnicą wysuwa się spod skrzydła i szczelnie dociska się do podłogi. W trakcie otwierania drzwi uszczelka chowa się, dzięki czemu nie występuje efekt szurania po podłodze.
Uszczelki opadające ADAPTA oferowane przez MACO to w znakomitej większości uszczelki z tworzywa sztucznego, a nie szczotkowe. Dzięki temu zapewniają izolację dźwiękową, a także ochronę przed przenikaniem niepożądanych zapachów – rozwiązanie idealne choćby do oddzielenia pomieszczeń dla osób palących.
Kolejną zaletą takich uszczelek jest fakt, że po opadnięciu dopasowują się do podłogi. Oznacza to tyle, że jeśli podłoga nie jest idealnie pozioma, uszczelka dopasuje się do niej i zniweluje nierówność. Szczelniej się nie da!
Kiedy stosować uszczelki opadające?
Uszczelki opadające mogą być stosowane w drzwiach ze wszystkich materiałów, w tym również szklanych. W zależności od rodzaju drzwi różnią się sposobem montażu, np. w drzwiach drewnianych może być zainstalowana w wyfrezowanym rowku, dzięki czemu jest całkowicie niewidoczna,
a np. w drzwiach szklanych po prostu nakleja się ją na skrzydło, co oszczędza czas i całkowicie eliminuje ryzyko uszkodzenia szkła podczas montażu.
A to nie wszystko: odpowiednie uszczelki można dobrać do drzwi dymo- i ognioszczelnych, do miejsc o podwyższonym ryzyku zalania (np. do drzwi łazienkowych w hotelach), do pomieszczeń o wysokim wymaganiu dźwiękoszczelności itp. Bez progów, bez barier, za to nowocześnie i elegancko. Tak, jak klienci lubią najbardziej.