Fotowoltaiczne okna i fasady z prądem

Autor: |Data publikacji:

Dawid Cycoń, były menedżer Fakro i Reynaersa, założyciel i prezes zarządu giełdowej spółki ML System, laureat nagrody Prezydenta RP, udzielił wywiadu dziennikowi Rzeczpospolita. Mówi w nim o rozwoju techniki fotowoltaicznej i możliwym polu do współpracy z producentami okien. To, że istnieją szyby służące pozyskiwaniu energii elektrycznej to wiemy już od wielu lat, a nawet stosujemy. Co takiego jest w produktach ML System, że mówimy o tym na nowo?

Dawid Cycoń, prezes ML System

Przełomem jest to, że ogniwa fotowoltaiczne w takiej szybie są przezroczyste – mówi prezes Cycoń – dzięki temu, że składają się z półprzewodników o rozmiarach rzędu kilku, kilkudziesięciu nanometrów. W efekcie taka szyba będzie przepuszczać światło widzialne, a wycinać szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe i nadmierną ilość promieniowania podczerwonego -zamieniając je na prąd. Dodatkową korzyścią jest to, że wnętrza nie będą się nagrzewać, co zmniejszy zużycie energii przez klimatyzację.

Całkowita przezierność takich paneli to rzeczywiście może być przełom pozwalający na powszechne ich stosowanie w oknach, pergolach, barierach czy ogrodach zimowych. A czy prezes Cycoń zamierza współpracować z branżą, z której się wywodzi? Owszem tak. „Na początku nastawiamy się na rynek średnich i dużych biurowców oraz budynków użyteczności publicznej jak dworce czy lotniska. – mówi – Z biegiem czasu produkt trafi pod strzechy, ale nie bezpośrednio od nas – szyby chcemy bowiem sprzedawać producentom okien. (..) Pracujemy także nad ultracienkimi szybami, które m.in. mają lepszą wytrzymałość na zarysowania i znacząco niższą wagę przy spełnianiu wszelkich norm.”

A że taka współpraca ma przyszłość to pewne, bo przecież już w tym roku (2019!) wchodzą w życie przepisy nakazujące projektowanie budynków publicznych jako zeroenergetycznych. „W pierwszej kolejności obejmie ona obiekty użyteczności publicznej. Pozwolenie na budowę będą otrzymywać wyłącznie budynki mające w strukturze elementy produkujące energię. W 2021 r. przepisy zostaną rozciągnięte na budynki komercyjne oraz indywidualne.” – przypomniał prezes Cycoń w wywiadzie dla Rzeczpospolitej. Całość tej rozmowy można przeczytać na stronie rp.pl . A więcej o samej technologii szkła pan prezes ujawnia w rozmowie video z redaktorem Parkietu.