Teksty do MultiPublikacji są nadsyłane przez firmy.

Fimtec na Fensterbau Frontale 2024

Autor: |Data publikacji:

FIMTEC obecny był na dwóch stoiskach swoich dostawców, FOM Industrie oraz Graf Synergy, gdzie z całą pewnością znaczącą część odwiedzających stanowili właśnie klienci z Polski. Firma prezentowała obszerne portfolio maszyn, a ich niewątpliwym elementem wspólnym była optymalizacja procesów produkcji stolarki i maksymalnego wykorzystania materiału oraz efektywnego czasu pracy.

Ograniczyć kosztowne odpady

Jedną z najciekawszych maszyn na stoisku Graf Synergy prezentowaną przez pracowników FIMTEC Polska było SBL Connie – bezodpadowe centrum tnące, które ma na celu ograniczyć ilość niewykorzystanej stali do wzmocnień okiennych. Miało ona premierę podczas targów Fensterbau i budziło bardzo duże zainteresowanie odwiedzających.

fimtec fensterbau 1(1)

Jak podaje współwłaściciel firmy FIMTEC Grzegorz Osada na podstawie kalkulacji przeprowadzonej przez odbiorców: – Przy dobrej optymalizacji, kluczowej w obecnych czasach i wykorzystaniu potencjału SBL Connie maszyna ta potrafi zwrócić się już w kilkanaście miesięcy pracy średniego producenta okien!

Dzięki optymalizacji na podstawie własnych danych lub pochodzących z centrum obróbczo-tnącego do PVC maszyna ta wykorzystuje obciętą stal bardzo dokładnie spawając ją z dłuższymi elementami. W ten sposób minimalizuje niewykorzystane kawałki wzmocnień do najkrótszych odcinków. W dodatkowych modułach SBL Connie może być wzbogacona o wycinanie plazmą, wiercenie lub cięcie pod kątem 45 stopni. W standardowym podstawowym wyposażeniu ma tarczę wolnoobrotową, sterowaną numerycznie.

– W ubiegłym roku cena 1mb stali przekroczyła cenę profilu z PVC, co wymusza również odpowiedzialne gospodarowanie odpadami produkcyjnymi. Najlepiej przez wyeliminowanie nawet krótkich kawałków niewykorzystanej stali  – argumentuje odpowiedzialny za prezentację Gero Albers i rzeczywiście trudno się z tym nie zgodzić. SBL Connie potrafi wykorzystać nawet kilkunastocentymetrowe kawałki stali do zespawania kolejnego elementu.

Form Industrie Fensterbau Frontale

Do zadań specjalnych

W zakresie maszyn do produkcji aluminium największe zainteresowanie odwiedzających na stoisku FOM Industrie budziło nowe, 5-osiowe centrum-obróbcze FMC 6×1, mające największy, 32-narzędziowy magazyn! W dodatkowym module rozbudowującym centrum do 6 osi ma ono nie dwie tarcze, w tym jedną do 500 t, ale aż trzy. Dodatkowa tarcza 600 mm służy do cięcia wieloseryjnego i pozwala obsłużyć duże gabaryty profili w osi Y. Również w osi X potrafi dużo, dzięki opatentowanemu systemowi opuszczania rolek X-raise, w zależności od wysokości profili. Przede wszystkim jednak nie musi tego wykonywać operator, co przyśpiesza proces i jest znacznie bezpieczniejsze dla samych pracowników. Centrum zostało także wyposażone w świetlną sygnalizację postępu procesu X-pal.

Drugą premierą skierowaną do szybko rosnącego grona producentów okien z aluminium było centrum 5-osiowe FMC 475 o zamkniętym układzie. W nowej wersji dostępne w długościach 4 i 7 metrów.

Doświadczenie

Korzystając z obecności dyrektorów produkcji i właścicieli firm FIMTEC jednak nie tylko prezentował rozwiązania swoich dostawców, ale oferował klientom również autorskie rozwiązanie, aż 14-osiowe centrum do aluminium – DMC2. Jest to maszyna mającą zautomatyzowaną regulację noży, co rozwiązuje znany problem zagniatania w różnych miejscach lub różnych profili w krótkim czasie. Zapewnia przy tym niezbędną w produkcji stolarki powtarzalność. Co również ważne, znacznie przyśpiesza proces produkcyjny poprzez eliminację czasochłonnej, niekiedy wadliwej, regulacji ręcznej przez operatora. – Jest to rozwiązanie skierowane do wszystkich nastawionych na eksport i rynki zagraniczne. Największym zainteresowaniem cieszy się wśród średnich i dużych producentów. DMC2 powstało na bazie doświadczenia naszego działu technicznego i oczekiwań ze strony wieloletnich partnerów biznesowych – dodaje Grzegorz Osada.

fimtec fensterbau steel connect

W tracie targów Fensterbau firmę FIMTEC odwiedzili osobiście niemalże wszyscy najwięksi i duzi producenci okien z Polski, a równolegle toczyły się rozmowy telefoniczne z nielicznymi nieobecnymi w Norymberdze, czego przypadkowymi świadkami byli redaktorzy „Forum Branżowego”. Targi bowiem były także świetną okazją do rozmowy o odpowiednich warunkach handlowych dla światowych liderów eksportu stolarki z takimi dostawcami jak Graf Synergy i FOM Industrie. Stoiska targowe, na których znaczny udział miała reprezentacja FIMTEC, mogą być zatem niejako papierkiem lakmusowym kondycji polskich producentów. Na tej podstawie możemy być pełni optymizmu na kolejne lata!

1