Czy zgrzewanie kształtowe stanie się standardem?

Red.: |Data publikacji:

Estetycznym narożnikiem w oknach drewnopodobnych chce się wyróżnić wielu producentów. Czy zgrzewanie kształtowe, bez wypływki i konieczności czyszczenia naroża, stanie się standardem w stolarce PCW?

Ramy okien i drzwi z PCW łączone są poprzez zgrzewanie w wysokiej temperaturze na maszynach zwanych zgrzewarkami. Gdy podgrzane profile zostaną dociśnięte do siebie, część stopionego tworzywa wypływa na zewnątrz. Po zastygnięciu trzeba je usunąć. Niedokładne oczyszczenie powoduje nie tylko pogorszenie estetyki okna, ale również jego szczelności. Utrudnia wciągnięcie uszczelki i uniemożliwia dokładne przyleganie jej do szyby w narożach.

Czyszczenie naroży

szeroki zgrzew
Tradycyjny zgrzew z szerokim rowkiem. Zdjęcie: W. Klimczak

Dawniej czyszczenie naroży wykonywano ręcznie z pomocą specjalnego noża o kształcie półksiężyca oraz małej frezarki. Obecnie najczęściej robią to sterowane numerycznie czyszczarki, które radzą sobie nawet z profilami skrzydeł o skomplikowanych kształtach. W miejscu zgrzewu powstaje szeroki rowek, który na oknach okleinowanych jest zamalowany mazakiem w kolorze zbliżonym do okleiny. Dla klientów estetyka wyrobu w ostatnich latach nabiera coraz większego znaczenia, stąd szeroki rowek na zgrzewie staje się mniej akceptowany. Z kolei dla producentów czyszczenie narożników oznacza wydłużenie czasu produkcji okna. Muszą przeznaczyć odpowiednie miejsce na oczyszczarkę i postawić człowieka do zamalowywania rowków w profilach okleinowanych. Czasami też czyszczenie maszynowe trzeba poprawiać ręcznie. Powodów, by ograniczyć lub wyeliminować czyszczenie zgrzewów jest więc dostatecznie dużo. Próby rozwiązania tego problemu idą przede wszystkim w kierunku ograniczenia ilości wypływki podczas zgrzewania.

Ograniczenie wypływki

zgrzew kształtowy
Zgrzew kształtowy. Zdjęcie: Fimtec

Wielu producentów proponuje narzędzia do zgrzewarek, które otaczają profile i powstrzymują wypływ tworzywa na powierzchnie płaskie: górną i dolną. Niektóre zapobiegają też wypływce na skosie przyszybowym. Stosowane do tego zgrzewarki mają możliwość regulowania szerokości zgrzewu od 0,2 do 2 mm. Plusem takiego rozwiązania są względnie niskie koszty maszyn i narzędzi. Minusem – konieczność wymiany narzędzi przy zmienności wymiarów i kształtów profili. Poza tym niezbędne jest nadal czyszczenie części naroży, a w szczególności zewnętrznej części. W przypadku skrzydeł zdecydowanie obniża to efekt wizualny.

Zgrzewanie kształtowe

Równolegle rozwija się technologia zgrzewania kształtowego, opracowana przez firmę Graf Synergy. Pozwala na łączenie bez wypływki profili o dowolnym kształcie, z różnych materiałów oraz powlekanych różnymi okleinami. Dzięki zastosowaniu systemu preoczyszczania, specjalnych kształtów luster i formowania powierzchni po połączeniu profili, zgrzane naroża nie wymagają późniejszego oczyszczania zgrzewów. Maszyna sama wybiera program odpowiedni dla danego kształtu profilu, koloru lub rodzaju okleiny. Ustala, jaka ma być temperatura zgrzewania, czas pracy i wygląd spoiny (na gładko lub z rowkiem). W polskich zakładach pracuje już około 80 robotów do zgrzewania kształtowego. Z pewnością rynek tych maszyn będzie rósł w szybkim tempie. Ich dostawca – firma Fimtec, szacuje, że do końca 2021 roku, będzie w nie wyposażone 95% producentów stolarki w Polsce.

robot do zgrzewania kształtowego
Robot do zgrzewania kształtowego. Zdjęcie: Fimtec
 
1