Bruno Humblet, CEO Deceuninck wypowiedział się na łamach Forum Branżowe o kierunku ewolucji branży budowlanej, roli producentów stolarki w budowaniu zrównoważonej przyszłości oraz ambitnym celu zbudowania wizerunku PVC jako jednego z najbardziej zrównoważonych rozwiązań dostępnych na rynku. W rozmowie nie zabrakło odniesienia się do aktualnej sytuacji surowcowej i spodziewanych cen:
Sytuacja nieco się ustabilizowała i dziś możemy lepiej ją oszacować. Natomiast aspekt „cenowy” to dziś katastrofa. Cena za nasz surowiec jest dwukrotnie wyższa. To dużo, prawda? W każdym razie wszędzie tak jest i wszyscy to odczuwają, ostatecznie więc mamy tylko dwa wyjścia: albo przestajemy produkować, albo przenosimy te koszty dalej.
Co jest przyczyną tych wzrostów cen i niedoborów?
Bardzo dobre pytanie. I nie jest to dla mnie takie oczywiste. Co decyduje o cenie energii elektrycznej czy ropy naftowej? Kto je określa? Czy cena ropy jest teraz sztucznie zawyżona? 5 lat temu była tak wysoko jak teraz. Czy potem była sztucznie zaniżona? Cena towaru jest bardzo trudna do oszacowania. Jaka jest właściwa cena? Ropa nie jest teraz droższa niż w 2015 roku, więc czy naprawdę jest teraz tak drogo? Nie sądzę, że zobaczymy spadek cen. Z tego prostego powodu – i to jest różnica w stosunku do sytuacji sprzed 10 – 15 lat – że obecnie w systemie mamy inflację bazową.
Czy są jakieś inne trendy, które według pana będą się utrzymywać?
Nowe budownictwo będzie droższe, więc spodziewam się istotnego wzrostu w obszarze renowacji. Po części dzięki dotacjom. I myślę, że trend w kierunku mniejszych domów, bliźniaków czy domów trójrodzinnych będzie się utrzymywał. Ale to też jest zrównoważony rozwój.
Podobnie jak większość menedżerów naszej branży, tak i szef Deceunincka nie zna odpowiedzi na pytanie jak wyglądać będą ceny pvc w przyszłości. Przewiduje jednak, że całe budownictwo zmierzać będzie w tej przyszłości w kierunku zrównoważonego rozwoju. Jednym z jego elementów jest renowacja istniejących budynków i ich termomodernizacja dla oszczędzania energii cieplnej. A to już bardzo dobry prognostyk dla branży okienno-drzwiowej, a już szczególnie w kontekście programów dotacyjnych w Polsce i w Europie.
Całą rozmowę z szefem Deceunnicka przeczytać można TUTAJ.