Siódmego listopada w Monachium w dość posępnych nastrojach odbyła się konferencja prasowa przed zbliżającymi się targami BAU. W trakcie dwudniowego spotkania mieliśmy okazję spotkać się z kilkudziesięcioma wystawcami styczniowej, najważniejszej w roku 2025 imprezy targowej naszego sektora.
Wielu zaangażowanych wystawców było przygotowanych do prezentacji swoich pomysłów na BAU. Premiery produktów w atrakcyjny sposób zapowiedziały między innymi firma Salamander oraz GEZE, które miałem przyjemność odwiedzić. Najciekawsze jednak będą premiery gotowych produktów, w tym przede wszystkim polskich producentów. Na pewno będą to produkty istotnie zmieniające konkurencję na rynkach zagranicznych. W tej chwili nie mogę zdradzić więcej, ale myślę, że obecnością w Monachium w styczniu się nie zawiedziecie i będzie o czym dyskutować jeszcze długimi tygodniami po targach BAU.
Słaba kondycja niemieckiej gospodarki
Całość wydarzenia jednak odbyła się w moim subiektywnym odczuciu w dość ponurej atmosferze. Jak bowiem wynika z danych ekonomicznych dla gospodarki niemieckiej, a w szczególności sektora budowlanego – jest źle. Będzie natomiast dla odmiany jeszcze gorzej. I to wszystko w dzień po rozpadzie niemieckiego rządu. Do czasu BAU 2025 może się odbyć głosowanie nad wotum zaufania dla polityków, odpowiadających za pomysł na gospodarkę i budownictwo. Będzie to z pewnością także temat dyskusji na targowych halach.
Wyniki i prognozy dla rynku niemieckiego już Państwo znacie z raportów Centrum Analiz Branżowych przedstawionych na niedawnej konferencji OFS. Jeszcze bardziej czuć to w Niemczech. Co ciekawe, zdaniem ekonomistów budownictwo odnotuje spadki także we Francji, Hiszpanii czy Włoszech, które to akurat są dla polskich eksporterów rynkiem rosnącym. Interesującym jest również zwrot niemieckich producentów materiałów budowlanych w kierunku rynku polskiego. Dotychczas był on dla nich średnio atrakcyjny, żeby nie powiedzieć zupełnie nieinteresujący. Jak wynika z komunikatu organizatorów targów, to Polska właśnie będzie liderem Europy we wzroście w segmencie budowlanym w roku 2025 i kolejnych.
Główne tematy BAU 2025
Podczas BAU 2025 na pewno możemy się spodziewać tematyki związanej z nowymi przepisami wprowadzania wyrobów budowlanych do obrotu wewnątrz wspólnego rynku oraz ujednolicenia zasad oznakowania produktów, a raczej ich klasyfikacji. Targi prawdopodobnie zostaną zdominowane przez obliczenia śladu węglowego, ekwiwalentu CO2 oraz recykling. Co mnie jednak osobiście cieszy, wszechobecna będzie także tematyka renowacji i rynku remontowego. Według szacunków odpowiada on za 58% budownictwa w Niemczech. Jest to moim zdaniem bardzo ważna, przed laty pomijana przez producentów materiałów budowlanych tematyka. Przede wszystkim praktyczna i realna, a nie futurystyczno-marketingowa.
Z kolei wątki dotyczące śladu węglowego, klasyfikacji budynków i stosowanych materiałów budowlanych to odrębny, bardzo szeroki temat. Temat ściśle związany z tym czy i kiedy największe gospodarki europejskie wrócą na ścieżkę wzrostu w budownictwie.
Z Monachium Karol Klos.
Czytaj również: Fotorelacja z BAU 2023