Automatyzacja produkcji dzięki wynajęciu robotów?

Red.: |Data publikacji:

Platforma Robotów to marketplace, łączący firmy, które myślą o zwiększeniu automatyzacji zakładu z przedsiębiorstwami zajmującymi się projektowaniem i produkcją robotów. Zobacz ile kosztuje zakup i jak funkcjonuje platforma.

Aby skorzystać z usługi, należy założyć konto na platformie i opublikować zapytanie z załączonym rysunkiem procesu, który chcemy zautomatyzować. Firmy zainteresowane realizacją składają oferty. Skonstruowanego robota możemy zakupić na własność lub oddać pod skrzydła agencji pracy robotów i korzystać z jej usług. O starcie nowej platformy i samej idei piszemy w naszym newsie TUTAJ.

Kupić czy wynająć? 

robot szklący tecauma
Robot szklący: Zdjęcie: Tecauma

Ile kosztuje zakup robota przez platformę? Ciężko powiedzieć, cena zależy oczywiście od konkretnego robota i indywidualnie negocjowanej z dostarczycielem umowy – tak samo jak w przypadku “tradycyjnego” zakupu robota. 

Wynajem przez agencję natomiast, jak donosi Puls Biznesu, zwykle wiąże się z podpisaniem kontraktu na cztery lata, przy czym często nie można go wypowiedzieć w pierwszym roku. Klient płaci stawkę miesięczną, która jest stała i wynosi około 90 proc. wynagrodzenia pracowników, których robot zastąpił. 

Jak podkreśla Piotr Wiśniewski, dyrektor zarządzający w DBR77, wybór między zakupem a wynajmem robota to te same dylematy jak w przypadku wynajmu/zakupu domu lub leasingu/zakupu samochodu. Wynajem robotów, według Wiśniewskiego, jest opłacalny zwłaszcza dla tych firm z branży, które przyjęły duże zlecenie i doświadczają okresowego zwiększenia objętości produkcji lub jest ona nierównomiernie rozłożona w skali roku, co z pewnością dotyczy wielu przedsiębiorstw w branży. Mogą wtedy wynająć robota by pomógł sprostać zwiększonemu popytowi na produkty firmy, bez długofalowych zobowiązań i kosztów, jakie niesie ze sobą zakup stanowiska robotycznego. Mogą to rozważyć także te firmy, które nie chcą ponosić kosztów wynagrodzenia pracowników zajmujących się robotem i jego konserwacją i szkoleń. 

Przyszłość marketplace

Popyt na marketplace z robotami zweryfikuje rynek. Jak twierdzi bowiem Piotr Wiśniewski w rozmowie z nami, podobny pomysł nie był jeszcze nigdy realizowany, nie tylko w Polsce, ale i na świecie, brakuje zatem przykładów, do których można by porównać narzędzie od DBR77.

Agencja pracy robotów

Robot przemysłowy Zdjęcie: WK

Agencja tymczasowej pracy robotów DBR77, będąca starszą siostrą platformy robotów, to, jak sama nazwa wskazuje, agencja pracy tymczasowej, która zamiast pracy ludzi sprzedaje pracę robotów. Jest to rosnący, chociaż nadal niszowy segment polskiej gospodarki. Na rynku działa między innymi Antal, który oferuje korzystanie z efektów pracy robotów biurowych czy firma Easy Robots mająca w ofercie wynajem robotów przemysłowych. Spleciona z platformą robotów agencja DBR77 sprzedaje efekty pracy robota na linii przemysłowej. Robot taki fizycznie znajduje się w fabryce klienta, jednak koszty jego obsługi i konserwacji są na głowie agencji. Można więc powiedzieć, że jest to forma wynajmu. Oczywiście można wynająć robota już gotowego i widniejącego w portfolio agencji, nie jest to rozwiązanie dedykowane wyłącznie platformie robotów, jedynie jedna z opcji. 

1