Ruszyła Platforma Robotów – czy przekona branżę?

Red.: AK |Data publikacji: 2020-10-16

Wystartował nowy projekt firmy DBR77, która posiada już swoją agencję tymczasowej pracy robotów. Świeżo otwarta Platforma Robotów to marketplace, łączący firmy, które myślą o zwiększeniu automatyzacji zakładu z przedsiębiorstwami zajmującymi się projektowaniem i produkcją robotów. 

Zdjęcie: Universal Robots

Aby skorzystać z usługi, należy założyć konto na platformie i opublikować zapytanie z załączonym rysunkiem procesu, który chcemy zautomatyzować. Firmy zainteresowane realizacją składają oferty. Cały system można z powodzeniem porównać do organizacji przetargu. Po przyjęciu dogodnej oferty następuje realizacja projektu. Powstałego robota można zakupić na własność lub skorzystać z agencji pracy robotów. W tym drugim wypadku platforma przyjmuje go na własność, a producent go wynajmuje. Taki robot zwykle jest budowany z możliwością łatwej przebudowy i dostosowania do innych zadań. 

Jak przekonują twórcy systemu, taki proces miałby być szybszy niż tradycyjne szukanie wykonawcy i oszczędziłoby nam wizyt referencyjnych. W rozmowie z nami Piotr Wiśniewski, dyrektor zarządzający w DBR 77, jako zaletę wskazują także fakt, że zapytanie ma szansę trafić do szerokiego grona firm z różnorakim doświadczeniem i specjalizacjami. 

Roboty zastępować miałyby pracowników na stanowiskach, gdzie praca jest monotonna, obciążająca fizycznie, powtarzalna i wielkonakładowa. W branży stolarki otworowej mogłoby być to na przykład szklenie lub paletyzowanie produktu. 

Jakie są zalety wynajmu robotów? Jakie są koszty? Na czym polega agencja pracy robotów? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule:

Automatyzacja produkcji dzięki wynajmu robotów?

 

Zobacz również

Przesłony hi-tech – najnowszy polski wynalazek

Przesłony hi-tech – najnowszy polski wynalazek

Saule Technologies wraz z Somfy i Aliplastem stworzył nowe rozwiązanie - łamacze światła wyposażone w ogniwa perowskitowe.

Strategiczna współpraca Schüco z producentem innowacyjnych uszczelek

Strategiczna współpraca Schüco z producentem innowacyjnych uszczelek

Firmy Schüco oraz szwajcarska Air-Lux Technik podjęły strategiczną współpracę w dziedzinie aktywnego uszczelniania w budynkach wysokościowych.

Elektronarzędzia dla profesjonalistów

Elektronarzędzia dla profesjonalistów

Specjaliści, którzy zajmują się remontami i budową domów, skręcaniem konstrukcji, spawaniem, montowaniem stolarki czy pracami usługowymi wiedzą, jak ważny jest odpowiedni dobór sprzętu.

1