3,9 mld – eksport stolarki z Polski w 2024 roku. Stolarka w liczbach #21

Autor: |Data publikacji:

Eksport stolarki z Polski w 2024 roku pod względem wartościowym wyniósł 3,9 mld euro. Niemal tyle samo, co w dwóch poprzednich latach. Choć wzrost o 0,6 proc. może wydawać się symboliczny, to w obliczu spowolnienia w europejskim budownictwie świadczy o stabilnej pozycji polskich producentów.

Największym rynkiem pozostają Niemcy, ale to Włochy okazały się jasnym punktem zestawienia. Spadek ilościowy eksportu o 1 proc. wskazuje jednak, że branża stoi przed wyzwaniem utrzymania konkurencyjności i dalszego rozwoju.

eksport stolarki z Polski w 2024
Wartość eksportu stolarki budowlanej z Polski w 2024 roku osiągnęła poziom 3,9 mld euro, co oznacza wzrost o symboliczne 0,6 proc. względem 2023 roku. Fot. Adobe Stock

Eksport stolarki z Polski w 2024 – stabilizacja, ale bez euforii

Wartość eksportu stolarki budowlanej z Polski w 2024 roku osiągnęła poziom 3,9 mld euro, co oznacza wzrost o symboliczne 0,6 proc. względem 2023 roku. To wynik lepszy niż prognozy z pierwszej połowy roku, w których informowaliśmy o spadku eksportu w I półroczu (Stolarka w liczbach #13). Druga połowa roku przyniosła pewne odbicie, co pozwoliło ostatecznie zakończyć rok na lekkim plusie.

Warto podkreślić, że od trzech lat eksport polskiej stolarki (pod względem wartościowym) utrzymuje się na bardzo podobnym poziomie – w 2022 roku było to 3,96 mld euro, w 2023 – 3,88 mld euro, a w 2024 – wspomniane 3,9 mld euro. To stabilizacja, ale niewystarczająca, by w najbliższym czasie móc mówić o powrocie do dynamicznego wzrostu.

Ilościowo natomiast eksport zanotował spadek o około 1 proc., co oznacza, że utrzymanie wartości eksportu odbywało się przy nieco wyższych cenach jednostkowych lub zmianie struktury produktów. Można wywnioskować, że mimo trudnej sytuacji w budownictwie europejskim, polska branża stolarki okiennej wykazała się odpornością, choć trudno mówić o satysfakcji.

Promocja
Reklama

Dominacja stolarki z PCW, wzrost znaczenia aluminium

Największy udział w eksporcie utrzymuje stolarka z PCW, która w 2024 roku wygenerowała 2,03 mld euro – co oznacza delikatny spadek o 1,3 proc. r/r. Segment ten odpowiada za ponad połowę całego eksportu stolarki z Polski, ale od dwóch lat, nieznacznie, ale traci na dynamice.

Z drugiej strony widać wzrosty w pozostałych segmentach. Przykładem jest ślusarka aluminiowa, która wzrosła o 9,1 proc. i osiągnęła wartość 619 mln euro. Również ślusarka stalowa poprawiła wyniki (+8,5 proc.), dochodząc do poziomu 235 mln euro. Są to segmenty, które często trafiają do projektów komercyjnych lub infrastrukturalnych – a więc mniej zależnych od indywidualnych decyzji remontowych i mieszkaniowych.

Okna i drzwi drewniane ze słabszymi wynikami

Nieco gorzej wygląda eksport wyrobów drewnianych. Sprzedaż okien zmniejszyła się o 3,9 proc., osiągając wartość 663 mln euro, podczas gdy jeszcze dwa lata temu było to ponad 712 mln. Również drzwi drewniane, mimo lekkiego odbicia (+1,6 proc.), wciąż nie wróciły do poziomów z 2022 roku.

Kierunki eksportowe: Niemcy w dół, Włochy lekko w górę

Jeżeli chodzi o główne kierunki eksportowe dla polskich producentów w top trzy nic się nie zmieniło. Polska stolarka okienna i drzwiowa w 2024 roku była eksportowana przede wszystkim do Niemiec, Włoch i Francji – te trzy kraje odpowiadały łącznie za ponad 50 proc. całkowitego eksportu branży, czyli ok. 2 mld euro.

Niemcy, mimo że pozostają największym odbiorcą (trafia tam ponad 32 proc. polskiego eksportu stolarki otworowej), nadal notują znaczące spadki – o 6,5 proc. r/r, z poziomu 1,08 mld euro w 2023 do 1,01 mld euro w 2024. Trudna sytuacja na tym rynku nie jest czymś nowym, a więcej o sektorze budownictwa, który ma również wpływ na popyt stolarki pisaliśmy w cyklu Stolarka w liczbach #20.

Natomiast eksport stolarki z Polski do Włoch pozytywnie zaskoczył, ponieważ wzrósł o 2,1 proc., osiągając wartość 600 mln euro. Francja znalazła się na trzecim miejscu, ale również ze spadkiem – o 3,2 proc., z 360 do 350 mln euro.

Podsumowanie

Wyniki eksportu w 2024 roku pokazują, że polska branża stolarki trzyma kurs mimo niesprzyjających warunków na głównych rynkach europejskich. To, co dziś jest stabilizacją, jutro może okazać się punktem wyjścia do dalszych zmian – zarówno w kierunku bardziej zaawansowanych technologicznie produktów, jak i dywersyfikacji geograficznej. Przed producentami kolejne wyzwania, ale także szansa na redefinicję pozycji Polski jako lidera w europejskiej branży stolarki budowlanej.

Więcej danych dotyczących wyników w branży za 2024 r. i perspektywy na 2025 r., a także o interesujących rynkach eksportowych będzie prezentowanych na najbliższym Forum 100. Szczegóły znajdziesz na stronie Centrum Analiz Branżowych.

Artykuł powstał na podstawie materiałów udostępnionych przez Centrum Analiz Branżowych.