Eksport drzwi z Polski, choć od lat stanowi istotną część sprzedaży polskich producentów, nie osiąga obecnie imponujących wyników. Po kilku latach dynamicznego wzrostu, branża zmaga się obecnie z licznymi wyzwaniami. Są one związane z pogarszającą się sytuacją na rynkach eksportowych, niskim popytem oraz dekoniunkturą w budownictwie.
Eksport drzwi z Polski po 9 miesiącach 2024 roku
Według danych z najnowszego opracowania od Centrum Analiz Branżowych zawartych w „Biuletynie kwartalnym okien i drzwi”, w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku z Polski wyeksportowano 3,3 mln sztuk drzwi. Wynik ten jest o 2 proc. wyższy niż w analogicznym okresie 2023 roku, lecz nadal o 9 proc. niższy w porównaniu do 2022 roku. Choć jest on daleki od rekordów sprzed lat, daje nadzieję na poprawę wyników branży w kolejnych okresach. Na tle ubiegłych lat, gdy rynek zmagał się z solidnymi spadkami, obecne dane mogą być postrzegane jako pierwszy symptom pozytywnych zmian.
Jak wyglądał eksport drzwi z Polski w 2023 roku?
Rok 2023 był szczególnie trudny dla polskich eksporterów. Z naszego kraju wyeksportowano 4,23 mln sztuk drzwi, co oznacza spadek o 9,6 proc. względem 2022 roku. Co więcej, wartość eksportu zmniejszyła się o 3,4 proc., osiągając poziom 923 mln euro. Była to kontynuacja trendu spadkowego, który rozpoczął się już w 2022 roku. Wtedy eksport ilościowy zmniejszył się o 1,9 proc., mimo wzrostu wartościowego aż o 30 proc. Rynki zagraniczne, które jeszcze dwa lata temu dynamicznie rosły, obecnie wykazują wyraźne oznaki stagnacji.
Eksport drzwi z Polski w 2023 – struktura według krajów i materiału
Polscy producenci eksportują drzwi do ponad 100 krajów. Co istotne, za 95 proc. eksportu odpowiada 20 wiodących krajów, głównie w Europie. Jeżeli chodzi o najważniejsze kierunki eksportowe to pierwsze miejsce, tak samo jak w przypadku stolarki okiennej, zajmuje rynek niemiecki. Drugą pozycję zajmują Czechy, a podium zamyka Słowacja. Do tych trzech krajów trafia łącznie aż 48 proc. polskiego eksportu drzwi.
Polscy producenci drzwi wciąż odczuwają presję spadków na największych rynkach zbytu, a szczególnie dotkliwe były te odnotowane na rynku niemieckim. Po dobrym 2022 roku, w którym po raz pierwszy eksport drzwi do tego kraju przekroczył 1 mln sztuk drzwi, w 2023 roku nastąpił gwałtowny spadek. Słabsze wyniki odnotowano zarówno pod względem ilościowym (–16,3 proc.), jak i wartościowym (–13,1 proc). Również w Czechach i na Słowacji odnotowano gorsze wyniki. Tuż za podium znajduje się Rumunia. Po dynamicznym wzroście w 2021 roku, w kolejnych latach odnotowano na tym rynku wyraźne zmniejszenie sprzedaży, które pogłębiło się w 2022 i 2023 roku.
Eksport drzwi z Polski wciąż opiera się na dominacji produktów drewnianych, które stanowią największy udział w strukturze materiałowej. Mimo trudnego okresu dla branży w ostatnich latach, drzwi drewniane pozostają kluczowym segmentem eksportu. Potwierdzają to zarówno dane ilościowe, jak i wartościowe. Szczegóły dotyczące dynamiki oraz specyfiki eksportu drzwi drewnianych w 2023 roku, w tym rynków docelowych i trendów, można znaleźć w artykule: Jak wyglądał eksport drzwi drewnianych w 2023 roku?
Patrząc na strukturę eksportu drzwi według materiału, z którego zostały wykonane, w ujęciu ilościowym tuż za drzwiami drewnianymi plasują się te wytworzone z PCW, następnie stalowe, a na końcu aluminiowe. W każdym z tych segmentów odnotowano zmniejszoną dynamikę eksportu.
Jak wygląda sprzedaż drzwi na rynku krajowym?
W latach 2022–2023 sprzedaż drzwi w Polsce odnotowała wyraźne załamanie, osiągając w 2023 roku najniższy poziom od dwóch dekad. Na rynku krajowym, podobnie jak w eksporcie, w sprzedaży dominowały drzwi drewniane, które wciąż pozostają najczęściej wybieranym rozwiązaniem. Choć należy zaznaczyć, że sprzedaż zanotowała spadki we wszystkich głównych segmentach materiałowych.
Więcej danych dotyczących rynku krajowego znajdą państwo w najnowszym biuletynie kwartalnym od CAB. Znajdują się tam analizy dotyczące rynku okien i drzwi, w tym dane o produkcji, eksporcie i imporcie. W publikacji uwzględniono dynamikę rynku w podziale na różne materiały. Znajdują się tam również wskaźniki makroekonomiczne, takie jak nastroje konsumenckie czy poziom zamówień w budownictwie.
Artykuł powstał na podstawie raportu „Rynek drzwi w Polsce”, edycja 2024 oraz najnowszego biuletynu kwartalnego przygotowanego przez Centrum Analiz Branżowych.