Targi R+T Stuttgart 2024 przyćmiły inne wydarzenia w mijającym miesiącu. Największa w Europie impreza branży osłonowej czekała długich 6 lat na kolejną edycję i trzeba przyznać, że nie zawiodła.
W dniach 19-23 lutego odbyły się długo wyczekiwane targi R+T w Stuttgarcie, które do czasu wybuchu pandemii były największymi targami osłonowymi w Europie. To miano i oczekiwanie na wydarzenie ze strony branży potwierdziły się w statystykach, gdyż na 120 000 metrów kwadratowych wystawiło się w sumie 1020 firm z 43 krajów. Dopisali również goście, według organizatorów targi odwiedziło ponad 61 tysięcy ludzi ze 146 krajów. Co ciekawe, zmieniły się dni odbywania się imprezy, poprzednie edycje trwały od wtorku do soboty, w tym roku – od poniedziałku do piątku.
„W związku z sześcioletnią przerwą mieliśmy co prawda bardzo duże oczekiwania co do liczby wystawców i zwiedzających. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że te liczby zostały spełnione, a nawet przekroczone.” – powiedział Sebastian Schmid, wiceprezes Messe Stuttgart.
Tegorocznym tematem imprezy był zrównoważony rozwój. Pod tym kątem przeprowadzono też konkurs R+T Innovation Award. W wieczór poprzedzający pierwszy dzień targów jury wręczyło nagrody dla najbardziej innowacyjnych produktów prezentowanych podczas wydarzenia. Łącznie uhonorowano 29 produktów z 25 firm.
Tu pisaliśmy w naszym serwisie o ceremonii otwarcia imprezy.
Tutaj opisaliśmy dokładniej kilka spośród nagrodzonych produktów.
Podczas kilku dni targom towarzyszyło wiele wydarzeń skierowanych do konkretnych grup odbiorców: Forum Drzwi/Bramy, Forum R+T Smart Home, Seminarium ES-SO, Dzień Architektów R+T, wystawa plenerowa, która prezentowana była przed wejściem na teren wystawowy, specjalny pokaz pt. „Młode talenty” czy Bitwa Rzemieślników, gdzie dwie ekipy montażowe rywalizowały w pracy na czas.
Na targach obecnych było wiele firm z Polski, od większych, jak Anwis, Vertex czy rodzynek wśród stolarki, czyli Drutex, po producentów bram, maszyn, rolet zewnętrznych, wewnętrznych czy akcesoriów do osłon. W sumie w Stuttgarcie nasz kraj reprezentowało 38 firm. My spytaliśmy ich przedstawicieli, ale również polskich oddziałów firm zagranicznych, o to jak oceniają targi:
Marcin Skrobisz (dyrektor generalny Nice Polska): Jesteśmy bardzo zadowoleni, cieszymy się, że dużo naszych klientów nas odwiedziło, dzięki czemu poznało nasze produkty i rozwiązania. Mogliśmy pokazać nie tylko nowe linie produktowe Nice i Aero, ale cały zintegrowany system i cieszymy się, że mogliśmy to po raz kolejny zaprezntować na targach R+T.
Łukasz Skupiński (menedżer marketingu w Nerli Gruppen Poland): Te targi są kamieniem milowym dla rozwoju naszej firmy. Sześć lat temu mogliśmy tylko marzyć o obecności na R+T w Stuttgarcie, dzisiaj prezentujemy nasze produkty, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Cieszył duży ruch na stoisku od rana do późnych godzin popołudniowych, jesteśmy więcej niż zadowoleni.
Kacper Rępalski (menedżer eksportu w DTM System): Spotkaliśmy się po 6 latach w Stuttgarcie, widać, że klienci są zgłodniali i licznie przybyli po przerwie spowodowanej koronawirusem. Każdego dnia jest coraz liczniej, jeśli chodzi o frekwencję, imprezę uważamy za udaną.
Daniel Balicki (menedżer ds. sprzedaży w Alukon): Jesteśmy bardzo zadowoleni. Po sześciu latach przerwy zauważamy duży wzrost zainteresowania, jeśli chodzi o spotkania, nowości, taki głód zobaczenia nowych produktów. To nam sprzyja, w ostatnim czasie wprowadziliśmy sporo innowacji, co skutkowało srebrną nagrodą R+T Innovation dla żaluzji fasadowej w pełni zaciemniającej – LS Dark.
Tomasz Grygielko (dyrektor sprzedaży w Sun Winner Polska): R+T było naszą docelową imprezą, do której przygotowywaliśmy się przez cały rok. W Stuttgarcie wystawiła się cała branża osłonowa i również dla nas była to główna impreza wystawiennicza dla nas. Wystarczyło przejść się po halach, by zobaczyć że konkurencja też nie śpi. Zaprezentowaliśmy nowe produkty, pozyskaliśmy nowych klientów z nowych kierunków, więc jesteśmy zadowoleni.
Relacje z poszczególnych stoisk, a także felieton Karola Klosa przeczytacie w marcowym numerze miesięcznika „Forum Branżowe”. Zostawiamy Was z minigalerią z tegorocznej imprezy i zapraszamy już na kolejną, jaką będą targi Fensterbau Frontale. W Stuttgarcie ponownie widzimy się w 2027 roku. Do zobaczenia!
Zobacz również
MADE Expo 2025: innowacja i zrównoważony rozwój
Targi MADE Expo 2025 odbędą się w dniach 19–22 listopada 2025 roku, w centrum wystawienniczym Fiera Milano Rho w Mediolanie. "Forum Branżowe" objęło patronat medialny nad tym wydarzeniem.
Grzegorz Białczak w zarządzie Invado, rozpoczęło się Arbonia Next2025
Rozpoczęły się dwutygodniowe targi Arbonia Next2025, w których Grupa prezentuje swoje rozwiązania dostawcom, dystrybutorom oraz klientom. Tuż przed wydarzeniem Grzegorz Białczak, zarządzający Arbonią w Europie Środkowo-Wschodniej, został członkiem zarządu Invado.
Lista 100 najbogatszych Polaków
Miesięcznik "Forbes" opublikował w ostatnim czasie ranking "Lista 100 najbogatszych Polaków 2025”. Znajdują się na niej również osoby ze świata stolarki.