Także TSUE odrzuciło skargi Fakro

Red.: |Data publikacji:

W ostatnim dniu czerwca br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał ostateczny wyrok odrzucający apelację firmy Fakro w sprawie oddalenia jej skargi przeciw Komisji Europejskiej.

Wyrok wraz z uzasadnieniem został opublikowany na stronie Trybunału Sprawiedliwości, kończąc definitywnie kwestie skarg, jakie firma Fakro kierowała do organów sprawiedliwości Unii Europejskiej w kwestii nieuczciwego, jej zdaniem, postępowania jej największego konkurenta, firmy Velux.

Historia skarg kierowanych przez Fakro przeciwko globalnemu liderowi okien dachowych do organów unijnych trwa już, jak informuje Velux, 16 lat! Zarzuty producenta z Nowego Sącza dotyczyły przede wszystkim wykorzystywania przez Velux pozycji dominującej na rynku do utrudniania Fakro rozwoju na nim. Pierwsza skarga była rozpatrywana przez Komisję Europejską i została odrzucona jako bezpodstawna w 2009 roku. Kolejna skarga została złożona przez Fakro do Komisji w roku 2012 roku. Po trwającym 6 lat postępowaniu i wnikliwym zbadaniu wszystkich dokumentów, Komisja w roku 2018 ponownie oddaliła skargę. Uzasadnienie opublikowała wówczas w obszernym 40-stronicowym dokumencie (dostępny TUTAJ). Wówczas, w 2020 roku firma Fakro zaskarżyła tą decyzję Komisji Europejskiej do Sądu Unii Europejskiej, a gdy ten odrzucił tą skargę jako bezpodstawną, w 2021 roku zaskarżyła ją do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Trybunał po rozpatrzeniu skargi Fakro wydał 30 czerwca 2022 roku wyrok ostateczny (dostępny na stronie: curia.europa.eu), który odrzuca skargi polskiej firmy, nie dopatruje się żadnych nieprawidłowości  i definitywnie kończy tą sprawę. Wyższych instancji już nie ma.

Jacek Siwiński, prezes VELUX Polska, skomentował to następująco:

Jacek Siwiński - VeluxCieszę się, że sprawiedliwość i prawda finalnie triumfują. Mam nadzieję, że Fakro w końcu zaprzestanie dalszych pomówień (…). Oczywiście prawo do sprawdzenia stosowania zasad uczciwej konkurencji przysługuje każdemu przedsiębiorcy, ale za każdym razem zarzuty muszą być poparte dowodami, a nie domniemaniami i fałszywymi oskarżeniami. Z tego powodu tak ważna jest niezależność organów ochrony konkurencji, takich jak UOKIK i Komisja Europejska. Pomysły idące w kierunku zmiany prawa, aby urzędy musiały wszczynać postępowanie na każdy wniosek zgłoszony przez przedsiębiorców, uważam za wysoce niebezpieczne. Organy ochrony konkurencji są i powinny być niezależne.

Zobacz również

Fakro zmniejszyło produkcję o 30 proc.

Fakro zmniejszyło produkcję o 30 proc.

Fakro boleśnie odczuwa spadek koniunktury na rynku budowlanym. Mniejsza ilość zamówień powoduje, że firma nie ma obecnie pracy dla wszystkich pracowników.

W wakacje wystrzelił popyt na pergole

W wakacje wystrzelił popyt na pergole

Jak poinformowała nas firma Sun Winner, w okresie letnim znacznie zwiększyła się dynamika hurtowej sprzedaży pergoli. Przedsiębiorstwo z Łomży zakłada, że w tym roku uda mu się znacznie poprawić wyniki w porównaniu z sezonem 2021.

Mecenasi Sportu finiszują 14 sierpnia

Mecenasi Sportu finiszują 14 sierpnia

W ostatnim tygodniu naszego konkursu Mecenas Sportu na fotelu absolutnego lidera rozsiadł się zawierciański klub siatkówki Aluronu. Kibice tej drużyny oddali niemal 3 700 głosów.

1