Także TSUE odrzuciło skargi Fakro

Autor: |Data publikacji:

W ostatnim dniu czerwca br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał ostateczny wyrok odrzucający apelację firmy Fakro w sprawie oddalenia jej skargi przeciw Komisji Europejskiej.

Wyrok wraz z uzasadnieniem został opublikowany na stronie Trybunału Sprawiedliwości, kończąc definitywnie kwestie skarg, jakie firma Fakro kierowała do organów sprawiedliwości Unii Europejskiej w kwestii nieuczciwego, jej zdaniem, postępowania jej największego konkurenta, firmy Velux.

Historia skarg kierowanych przez Fakro przeciwko globalnemu liderowi okien dachowych do organów unijnych trwa już, jak informuje Velux, 16 lat! Zarzuty producenta z Nowego Sącza dotyczyły przede wszystkim wykorzystywania przez Velux pozycji dominującej na rynku do utrudniania Fakro rozwoju na nim. Pierwsza skarga była rozpatrywana przez Komisję Europejską i została odrzucona jako bezpodstawna w 2009 roku. Kolejna skarga została złożona przez Fakro do Komisji w roku 2012 roku. Po trwającym 6 lat postępowaniu i wnikliwym zbadaniu wszystkich dokumentów, Komisja w roku 2018 ponownie oddaliła skargę. Uzasadnienie opublikowała wówczas w obszernym 40-stronicowym dokumencie (dostępny TUTAJ ). Wówczas, w 2020 roku firma Fakro zaskarżyła tą decyzję Komisji Europejskiej do Sądu Unii Europejskiej, a gdy ten odrzucił tą skargę jako bezpodstawną, w 2021 roku zaskarżyła ją do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Trybunał po rozpatrzeniu skargi Fakro wydał 30 czerwca 2022 roku wyrok ostateczny (dostępny na stronie: curia.europa.eu), który odrzuca skargi polskiej firmy, nie dopatruje się żadnych nieprawidłowości  i definitywnie kończy tą sprawę. Wyższych instancji już nie ma.

Jacek Siwiński, prezes VELUX Polska, skomentował to następująco:

Jacek Siwiński - VeluxCieszę się, że sprawiedliwość i prawda finalnie triumfują. Mam nadzieję, że Fakro w końcu zaprzestanie dalszych pomówień (…). Oczywiście prawo do sprawdzenia stosowania zasad uczciwej konkurencji przysługuje każdemu przedsiębiorcy, ale za każdym razem zarzuty muszą być poparte dowodami, a nie domniemaniami i fałszywymi oskarżeniami. Z tego powodu tak ważna jest niezależność organów ochrony konkurencji, takich jak UOKIK i Komisja Europejska. Pomysły idące w kierunku zmiany prawa, aby urzędy musiały wszczynać postępowanie na każdy wniosek zgłoszony przez przedsiębiorców, uważam za wysoce niebezpieczne. Organy ochrony konkurencji są i powinny być niezależne.

Zobacz również

BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)

BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)

W Monachium od wczoraj trwa największe wydarzenie branży budowlanej. Targi BAU 2025 zgromadziły licznych wystawców. Coraz więcej jest też zwiedzających. Na miejscu jest też redakcja „Forum Branżowego”. I tak jak obiecaliśmy relacjonujemy to wydarzenie.

Targi BAU 2025 rozpoczęte

Targi BAU 2025 rozpoczęte

Rozpoczęło się największe targowe wydarzenie tego roku - BAU 2025 w Monachium. W Niemczech nie mogło zabraknąć naszej redakcji, która relacjonuje to wydarzenie.

Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online

Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online

Jest już dostępne styczniowe „Forum Branżowe”. Gościem najnowszego numeru jest Marek Klimek założyciel i prezes firmy Prez-Met. Jest to jedno...