Padł niechlubny rekord ceny chlorku winylu za tonę! Główny składnik PCW kosztuje dwukrotnie więcej niż w ubiegłym roku.
Chlorek winylu to chlorowa pochodna etenu, która używana jest do produkcji polichlorku winylu, czyli PCW. To podstawowy składnik przy produkcji stolarki z tworzyw sztucznych. Cena zamknięcia dla tego organicznego związku chemicznego, w ramach kontraktów terminowych wynosiła 30 września 12435 juanów za tonę. Taka cena funkcjonuje w Dalian Commodity Exchange, chińskiej giełdzie kontraktów futures z siedzibą w Dalian w prowincji Liaoning.
To ogromny skok względem poprzednich miesięcy. Do tej pory cena chlorku winylu nie przekraczała kwoty 10 tys. juanów. Z analizy kontraktów terminowych wynika, że cena chlorku winylu na koniec września była o ok. 30 proc. wyższa niż na początku miesiąca. Za tonę chlorku winylu trzeba obecnie zapłacić o blisko 77 proc. więcej niż na początku roku, a patrząc od kwietnia 2020 roku, gdy ceny były najniższe, oznacza to wzrost o ponad 128 proc.
Według ekspertów tak nagłe wzrosty cen to między innymi efekt strachu o podaż po tym, gdy chiński rząd nakazał niektórym prowincjom zmniejszyć zużycie energii. Kilka prowincji, w tym Sinciang, Ningxia i Shaanxi, w których mają siedzibę główni producenci, zostało poproszonych o zamknięcie lub ograniczenie działalności przemysłowej z powodu wyższego niż planowano zużycia energii w pierwszej połowie 2021 r. Chiny są największym na świecie producentem PCW.
Więcej na temat cen chlorku winylu usłyszą Państwo w najnowszym odcinku podcastu Plusy, minusy. Analizy branży stolarki, który swoją premierę będzie miał, tradycyjnie już, w pierwszą środę miesiąca 6 października.
Zobacz również
Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka
W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.
Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”
Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.
CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew
W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".