Szyby do produkcji energii z Roltecu

Red.: |Data publikacji:

Roltec, polski producent paneli fotowoltaicznych, zbuduje fabrykę we Wrocławiu. Firma oferuje technologię, która może być stosowana m.in. na fasadach budynków.

Roltec poinformował, że zamierza zbudować we Wrocławiu fabrykę Solvoz, w której produkowane będą panele fotowoltaiczne w technologii CIGS. To technologia cienkowarstwowa z wykorzystaniem miedzi, galu, indu i selenu. Jest to, według firmy, alternatywne rozwiązanie wobec krzemowych, chińskich paneli. Roltec chce już w 2023 r. uruchomić fabrykę wytwarzającą produkty na rodzimy rynek. Do produkcji paneli CIGS potrzeba kilkukrotnie mniej materiału światłoczułego niż w produktach krzemowych. Pierwiastki do produkcji CIGS są ponadto łatwiejsze w pozyskaniu, wytwarzanie materiału fotowoltaicznego jest mniej energochłonne niż w przypadku krzemowych i produkt jest niemal w całości podatny do recyklingu. Roltec informuje ponadto, że panele, które będą produkowane we Wrocławiu pozwolą uzyskać o 15 proc. więcej energii w porównaniu do krzemowych.

Projekt nowej fabryki Roltecu

Panele fotowoltaiczne w technologii CIGS mogą być wykorzystywane m.in. w fasadach budynku, przede wszystkim tych wykonanych ze szkła. Jak wyjaśnia Hubert Siuba z Roltecu, materiał fotowoltaiczny nanoszony jest na szybę hartowaną, która może być stosowana w budownictwie. Panele szklane nie są przezierne, mogą więc stanowić część fasady, gdzie nie wymagana jest widoczność. Szkło może być wykonane w różnych kolorach, naniesienie wzoru czy koloru na szybę nie wiąże się ze spadkiem wydajności. Takie szkło może też stanowić element witryn sklepowych czy w innych obiektach, gdzie nie wymagany jest dostęp światła dziennego do wnętrza. Firma na swojej stronie informuje, że panele mogą być elementem systemu BIPV (building integrated photovoltaics) i BAPV (building applied photovoltaic).

Roltec to już kolejna firma, która będzie produkować panele fotowoltaiczne we Wrocławiu. W zeszłym roku o planach inwestycyjnych informowało Saule Technologies, pisaliśmy o tym TUTAJ.

Zobacz również

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor oficjalnie otworzył w połowie stycznia nowy magazyn i nowe laboratorium. Budowa i wyposażenie obiektów trwało 19 miesięcy.

Paneldoor zwiększył moce produkcyjne

Paneldoor zwiększył moce produkcyjne

Paneldoor podliczył, że w 2022 r. firma zwiększyła produkcję o 13 proc. Udało się to m.in. dzięki większym mocom produkcyjnym.

To nie był zły sezon

To nie był zły sezon

Nastroje w branży nie są wcale złe, bo kolejne podwyżki cen uratowały wyniki finansowe. Nawet producenci drzwi drewnianych informują, że w swoich bilansach odnotują na koniec roku jednocyfrowe wzrosty przychodów.

1