Szkoły patronackie odpowiedzią na brak montażystów?

Autor: |Data publikacji:

Voster rozpoczął projekt pod nazwą „Akademia Voster”. W ramach tego przedsięwzięcia powstanie klasa patronacka w powiecie niżańskim na Podkarpaciu.

Klasy patronackie

Co rozumiemy przez określenie klasa patronacka? To  placówki edukacyjne, które umawiają się z przedsiębiorstwem na współpracę, w ramach której uczniowie zdobywają wiedzę teoretyczną w szkole, a praktyki mogą odbywać pod okiem specjalistów na terenie zakładu produkcyjnego.

W branży stolarki otworowej przykładów tego typu kooperacji jest wiele. Tego typu projekt rozpoczął właśnie Voster. Patrząc jedynie na producentów drzwi, współpracę ze szkołami zawodowymi prowadziły, bądź prowadzą, m.in. Gerda, Hörmann czy Porta.

Akademia Dobrego Montażu Porty szkoli przyszłych fachowców.

Porta postawiła na kształcenie montażystów i nie tylko objęła swoją opieką klasę w szkole zawodowej, ale utworzyła całe centrum szkoleniowe. Akademia Dobrego Montażu znajduje się w Wielkopolsce, w Zbąszyniu. Jest to, jak w momencie otwarcia oceniała Porta, pierwsza tego typu placówka szkoleniowa, w której naukę pobierają montażyści z całego kraju. W Zbąszyniu znajduje się także szkoła zawodowa, której uczniowie przygotowują się do zawodu montażysty.

Brakuje montażystów

Firmy produkujące drzwi, decydując się na współpracę ze szkołami, przede wszystkim kładą nacisk na naukę montażu. Brak wykwalifikowanych montażystów to od kilku lat duży problem na rynku. Zatem wielu producentów bierze sprawy w swoje ręce i decyduje się inwestować w szkolenia przyszłych fachowców. Już od dawna słychać postulaty, by nauka montażu stolarki została wprowadzona w szkołach. Zawód „monter stolarki” został nawet wpisany do klasyfikacji szkolnictwa zawodowego.

W szkołach jednak z reguły naukę zawodu montażysty okien i drzwi łączy się z kształceniem z innymi zawodami. Obecnie na przykład w szkołach średnich prowadzona jest nauka w kierunku: technik robót wykończeniowych w budownictwie. Uczniowie dowiadują się też na tych zajęciach o technikach montażu.

Szkolenie dla nauczycieli organizowane przez Związek POiD.

Na stronach Polskiego Związku Okien i Drzwi można przeczytać, że pod koniec września w tym roku odbyło się pierwsze szkolenie dla nauczycieli szkół zawodowych. Było ono prowadzone pod kątem nauczania zawodu „montera stolarki”. Kolejne szkolenie dla nauczycieli jest zaplanowane w dniach 5-6 grudnia w siedzibie Fakro w Nowym Sączu. Tym razem spotkanie będzie miało charakter warsztatów i odbędzie się pod tytułem: „Montaż okien pionowych i dachowych”. Być może więc takie szkolenie będzie można również zorganizować pod kątem montażu drzwi.

Zobacz również

MADE Expo 2025: innowacja i zrównoważony rozwój

MADE Expo 2025: innowacja i zrównoważony rozwój

Targi MADE Expo 2025 odbędą się w dniach 19–22 listopada 2025 roku, w centrum wystawienniczym Fiera Milano Rho w Mediolanie. "Forum Branżowe" objęło patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Grzegorz Białczak w zarządzie Invado, rozpoczęło się Arbonia Next2025

Grzegorz Białczak w zarządzie Invado, rozpoczęło się Arbonia Next2025

Rozpoczęły się dwutygodniowe targi Arbonia Next2025, w których Grupa prezentuje swoje rozwiązania dostawcom, dystrybutorom oraz klientom. Tuż przed wydarzeniem Grzegorz Białczak, zarządzający Arbonią w Europie Środkowo-Wschodniej, został członkiem zarządu Invado.

Lista 100 najbogatszych Polaków

Lista 100 najbogatszych Polaków

Miesięcznik "Forbes" opublikował w ostatnim czasie ranking "Lista 100 najbogatszych Polaków 2025”. Znajdują się na niej również osoby ze świata stolarki.