Szkodliwe substancje pod coraz większą kontrolą

Autor: |Data publikacji:

Wiele produktów wykorzystywanych do wytwarzania stolarki oraz jej montażu zawiera szkodliwe substancje. W UE są nieustannie prowadzone działania zmierzające do ograniczenia negatywnych skutków ich oddziaływania. Zalecenia są zawarte w rozporządzeniu REACH. 

Fot. Deflex Dichsysteme

Już wkrótce, bo od 24 sierpnia 2023 r. będzie konieczne odbycie szkolenia przez firmy i osoby, które w pracy mają do czynienia z preparatami zawierającymi diizocyjaniany. Należą do nich m.in. kleje, uszczelniacze czy pianki, stosowane też w branży budowlanej nie tylko w fabrykach, ale i przez montażystów. Takie zalecenie znajduje się w rozporządzeniu REACH (ang. Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals), dotyczącym rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i ograniczeń w zakresie stosowanych chemikaliów.

O szkodliwości izocyjanianów wiadomo od dawna i wytwórcy chemii budowlanej pracują nad ograniczeniem zawartości tych substancji. Natomiast nowością jest wymóg odbycia szkolenia, w którym udział musi być udokumentowany i zakończony egzaminem. Szkolenia mają być powtarzane przez uczestników co 5 lat, a są prowadzone np. online za pośrednictwem FEICA – stowarzyszenia europejskiego przemysłu klejów i uszczelniaczy lub wewnętrznie przez specjalistę BHP.

Lepiej nie lekceważyć tych zaleceń, ponieważ diizocyjaniany zostały sklasyfikowane jako alergeny wziewne kategorii 1 i alergeny skórne kategorii 1 i są czynnikami wywołującymi astmę. Natomiast warto wiedzieć, że została określona tzw. bezpieczna zawartość tej substancji – mniej niż 0,1 proc. wagowo. Osoby używające takich produktów nie są tym samym zobligowane do odbywania szkoleń. Ponadto wielu producentów chemii budowlanej oferuje tego rodzaju wyroby. Należą do nich liczni przedstawiciele branży, dobrze znani w Polsce, tacy jak chociażby ISO-Chemie, Remmers, Teknos czy Tikkurila.

 

Zobacz również

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".