Szkła nie zabraknie

Red.: |Data publikacji:

Braki w surowcach, a co za tym idzie wzrost ich cen, komplikują sytuację całej branży budowlanej. Nie inaczej jest w branży szklarskiej, gdzie sytuacja stała się na tyle poważna, że od dłuższego czasu padają pytania czy na rynku nie zabraknie szkła.

Po spowolnieniu pandemii w pierwszych miesiącach br. zapotrzebowanie na produkty szklane wróciło do wartości sprzed 2020 roku, a nawet zaczęło je przewyższać, o czym pisaliśmy w czerwcu. Zarówno przedsiębiorstwa, jak i klienci indywidualni postanowili inwestować, co nie tylko doprowadziło do wzrostu popytu, ale również wpłynęło na możliwości produkcyjne sektora szklanego. Wraz ze zwiększonym zapotrzebowaniem rosną ceny szkła.

Że szkła brakuje to widać gołym okiem, ale czy ta sytuacja ma szansę wrócić do „normalności”? Poważnym zagrożeniem jest spadająca ilość dostępnych surowców do produkcji szkła. UNEP przygotował w 2019 roku raport, z którego wynika, że światowej gospodarce grożą niedobory piasku, co może zachwiać całym sektorem budowlanym. Rośnie również zapotrzebowanie na sodę kalcynowaną – w 2020 roku łącznie 53% światowej produkcji węglanu sodu użyto do wyprodukowania różnego rodzaju szkła. Także wydobycie i obróbka wapienia mają rosnąć, przekładając się na 65 milionów dolarów wartości całego rynku w 2027. Niedobory surowcowe w połączeniu z zieloną legislacją mogą przyczynić się do wzrostu cen. Ale najważniejsze pytanie brzmi: czy istnieje ryzyko, że szkła zabraknie?

Mariusz Kołodziej, Dyrektor Sprzedaży Szkła Architektonicznego NSG Group Region Wschodni:

Zapotrzebowanie przekraczające możliwości produkcyjne, duże zużycie energii, rosnące jej koszty oraz prawdopodobne braki surowcowe to wyzwania, przed którymi sektor szklany będzie stał w najbliższych latach. Czy oznacza to, że na świecie zabraknie szkła? Na to w nadchodzącym okresie się nie zanosi, ale pewnym jest, że branżę czekają znaczące przekształcenia. Problemy, z którymi teraz się mierzymy, to okazja do zmiany podejścia do prowadzenia biznesu oraz zmian technologicznych.

Jak widać z wypowiedzi szefa IGP nie należy obawiać się braku szkła, ale można być pewnym, że proces jego produkcji zmieni się w najbliższych latach na mniej energochłonny i niskoemisyjny. Cały artykuł na ten temat przeczytacie TUTAJ.

Wyzwania, przed którymi stoją producenci w związku z brakami surowców na rynku, będą jednym z  głównych tematów podczas jesiennego Ogólnopolskiego Forum Stolarki, które odbędzie się w dniach 16-17 listopada 2021 roku.

Zobacz również

Kraje unijne mogą więcej – nowa dyrektywa EPBD

Kraje unijne mogą więcej – nowa dyrektywa EPBD

Rada Unii Europejskiej ostatecznie zatwierdziła 12 kwietnia nową wersję dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej budynków (EPBD).

Okno-Pol, Yawal i Krispol z nowymi showroomami

Okno-Pol, Yawal i Krispol z nowymi showroomami

Branża informuje o otwarciach kolejnych showroomów, tym razem są to Yawal, Okno-Pol i Krispol, którzy w SoMe pochwalili się nowymi salonami.

Napędy do stolarki i osłon pod kontrolą Unii Europejskiej

Napędy do stolarki i osłon pod kontrolą Unii Europejskiej

Unia Europejska podejmuje kolejne działania związane z energooszczędnością budynków. Już od 9 maja 2025 r. wejdzie z życie odpowiednie rozporządzenie.

1