Świetny kwartał Grupy Kęty

Red.: |Data publikacji:

Grupa Kęty wstępnie podsumowała wyniki z I kwartału bieżącego roku. Spółka poinformowała także o wpływie wojny w Ukrainie na swoją działalność.

Grupa Kęty podała szacunkowe dane finansowe za pierwszy kwartał działalności. Spółka odnotowała znaczące wzrosty zarówno w wartości sprzedaży, jak i w zyskach. W tym roku w pierwszych trzech miesiącach przychody ze sprzedaży wyniosły 1,5 mld zł w stosunku do 990,1 mln zł w I kwartale 2021 r. Jest to wzrost o 52 proc. Z kolei zysk EBITDA wyniósł w bieżącym roku 230 mln zł i jest to wzrost o 15 proc., w porównaniu do analogicznego okresu w zeszłym roku – wówczas ta kwota wynosiła 199,7 mln zł. Zysk z działalności operacyjnej wyniósł 190 mln i był wyższy o 17 proc. Rok wcześniej była to wartość 162,4 mln zł. I na końcu Grupa podała także zysk netto – w I kwartale wyniósł on 148 mln zł w porównaniu do 137,3 mln zł – to wzrost o 8 proc.

Zarząd informuje, że od początku tego roku widoczny był duży popyt na produkty oferowane przez spółkę, z drugiej strony utrzymywały się wysokie ceny surowców. Wybuch wojny w Ukrainie spowodował jednak zmianę, przede wszystkim gwałtownie wrosły ceny surowców, pojawiła się także niepewność na rynku. Mimo tej trudnej sytuacji Grupa Kęty wypracowała bardzo wysoką sprzedaż nie tylko pod kątem wartości, ale i wolumenu. Spółka była zmuszona także podnosić ceny swoich produktów, gdyż w I kwartale koszt zakupu aluminium wzrósł o 65 proc.

Grupa Kęty przekazała także, że na terenie Ukrainy działały dwie jej spółki: Alupol Ukraina LLC z siedzibą w Borodiance i Aluprof System Ukraina LLC w Kijowie. Niestety spółki te zawiesiły działalność 24 lutego. Grupa podliczyła, że aktywa w Ukrainie narażone na utratę wartości szacowane są na ok. 49 mln zł. Od momentu wtargnięcia wojsk rosyjskich na teren Ukrainy, Grupa Kęty zaprzestała realizacji transakcji z klientami ukraińskimi, ale także zdecydowała o zakończeniu kontaktów handlowych z firmami z Białorusi i Federacji Rosyjskiej.

Spółka korzystała jednak z dostaw z Ukrainy, Rosji i Białorusi jeśli chodzi m.in. o wlewki aluminiowe oraz surowce do produkcji. Grupa Kęty poinformowała, że w związku z tą sytuacją zamówienia przekierowane są do innych dostawców, z innych krajów. Zarząd uważa, że zakończenie współpracy z partnerami zza wschodniej granicy nie powinno wpłynąć na wyniki Grupy w 2022 r. Publikacja pełnego raportu odbędzie się 20 kwietnia.

Zobacz również

Pierwsi dilerzy stolarki zostaną doradcami ds. dotacji!

Pierwsi dilerzy stolarki zostaną doradcami ds. dotacji!

Za nami pierwszy kurs egzaminacyjny, organizowany przez Koalicję Termomodernizację. Udział w nim wzięło ponad 60 przedstawicieli handlowych i dilerów branży stolarki.

Dilerzy Eko-Okien zwiększą swoją sprzedaż w roku 2023

Dilerzy Eko-Okien zwiększą swoją sprzedaż w roku 2023

Kornickie Eko-Okna, lider rynku stolarki w Polsce, przygotowuje się do startu projektu, który pozwoli dystrybutorom zwiększyć sprzedaż produktów stolarki otworowej w 2023 roku.

Rynek chemii budowlanej w 2022 r. i prognozy rozwoju

Rynek chemii budowlanej w 2022 r. i prognozy rozwoju

Wartość sprzedaży produktów w grupie chemii budowlanej w 2022 r. była wyższa o ok. 5 proc. Dane na temat rocznych wyników przedstawiła właśnie agencja IBP Research.

1