Światowy rynek okien i drzwi będzie rosnąć

Autor: |Data publikacji:

Bieżące dane z rynku stolarki budowlanej nie są optymistyczne. Niemniej analitycy rozważają też możliwe zmiany sytuacji w dłuższym czasie. Zajmujący się badaniem rynku amerykański Allied Market w kwietniu opublikował dotyczący segmentu okien i drzwi raport „Globalna analiza możliwości i prognoza branżowa, 2023-2032.

Wielkość globalnego rynku okien i drzwi została wyceniona na 208,1 mld USD w 2022 roku i przewiduje się, że osiągnie 356,7 mld USD do 2032 r., ze wzrostem r/r na poziomie 5,5 procent. Według prognozy rynek będzie się rozwijał, jednak analitycy dostrzegają również czynniki wpływające negatywnie. Należą do nich zmienne koszty surowców potrzebnych do budowy okien i drzwi oraz brak wykwalifikowanej siły roboczej w krajach takich jak Stany Zjednoczone, Kanada, kraje europejskie i Australia. Po stronie plusów należy wskazać: wzrost liczby ludności i szybką urbanizację. ONZ przewiduje się, że do 2030 r. światowa populacja osiągnie 8,5 mld ludzi, podczas gdy w bieżącym roku ma wzrosnąć o 8 mln.

Pod względem regionalnym rynek okien i drzwi jest analizowany w Ameryce Północnej (USA, Kanada i Meksyk), Europie (Niemcy, Francja, Włochy, Wielka Brytania, Hiszpania i reszta Europy), regionie Azji i Pacyfiku (Chiny, Indie, Japonia, Korea Południowa, Australia i reszta Azji i Pacyfiku) oraz LAMEA (Ameryka Łacińska, Bliski Wschód i Afryka). Zgodnie z tym podziałem w 2022 r. najwyższy udział uzyskał region Azji i Pacyfiku i przewiduje się, że do 2032 r. stanie się liderem tej branży. Analitycy przypisują ten stan intensywnemu wzrostowi gospodarczemu oraz wzrostowi liczby ludności i urbanizacji w krajach, takich jak Chiny, Indie, Wietnam i Indonezja.

Według danych w 2022 r. segment drzwi zdominował okna pod względem przychodów, jednak w całym okresie prognozy, ma szybko powiększać się segment okien. Jednym z motorów rozwoju oprócz wzrostu liczby gospodarstw domowych na całym świecie są rosnące wymagania co do zwiększania efektywności energetycznej budynków, a zatem rynek nowych okien z dużymi przeszkleniami.

Zobacz również

NorDan i Saint-Gobain Polska stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym

NorDan i Saint-Gobain Polska stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym

NorDan i Saint-Gobain Polska zobowiązały się do współpracy na rzecz zrównoważonego budownictwa. Producenci stolarki drewnianej oraz szkła wspólnie, na bazie swoich technologii, stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym.

Inwido po słabym pierwszym kwartale 2024 r. odnotowuje wzrosty

Inwido po słabym pierwszym kwartale 2024 r. odnotowuje wzrosty

Grupa Inwido, do której wśród producentów okien i drzwi należy m.in. Sokółka, opublikowała właśnie raport. Obejmuje on wyniki z drugiego kwartału roku 2024. Firma podkreśla, że powraca na ścieżkę wzrostu.

Assa Abloy przejmuje kolejnego producenta

Assa Abloy przejmuje kolejnego producenta

Assa Abloy ogłosiła przejęcie Wesko Locks, kanadyjskiej firmy specjalizującej się w produkcji zamków elektronicznych i specjalistycznych.

1