Pandemiczny popyt na surowce w II połowie 2020 roku oraz w I kwartale 2021 roku zadziwiał swoją siłą, powodującą windowanie cen. Cena tarcicy od początku listopada 2020 roku urosła z poziomu 507 USD za 1000 stóp deski tartacznej do 1686 USD w dniu 7 maja 2021, czyli o 232 proc. Jednakże od tego szczytu do 20 lipca spadła już do 552 USD, czyli o -67 proc. W samym czerwcu kontrakty na drewno poszły w dół o blisko 44 proc. Sytuacja na globalnym rynku drewna wydaje się wracać do normy.
Amerykański program budowy domów, zapotrzebowanie przemysłu chińskiego, ale też odradzającego się po pandemii przemysłu europejskiego spowodowały nadzwyczajny popyt na surowiec drzewny. Z kolei ograniczenie eksportu kłód drzewnych przez Rosję oraz polityka tartaków liczących na spadki cen spowodowały spadek podaży. Rynek regulował to ceną. Wyższa cena tarcicy, ale i płyt drewnopochodnych w USA spowodowała, że europejscy producenci tych wyrobów zaczęli masowo handlować z odbiorcami w Stanach. W Europie pojawiło się dawno już zapomniane zjawisko ograniczania dostaw dla producentów. Wysokie ceny spowodowały jednak wyraźny wzrost kosztów budowy domów w USA, co skłoniło wielu Amerykanów do odłożenia w czasie decyzji o remoncie czy budowie domu. Tamtejsze tartaki zaczęły co prawda produkować więcej tarcicy, ale wobec spadku popytu zaczął się również spadek jej cen – obecnie są one już niewiele wyższe niż przed rokiem.
– Ten spadek zdradza charakter inflacji – czyli że niedopasowanie popytu i podaży nie będzie trwało wiecznie. Jak tylko dostawcy z różnych branż zaczną działać wspólnie, to te niedobory znikną, a wraz z nimi inflacja. To się teraz dzieje na rynku drewna i zdarzy się później w innych miejscach – uważa cytowany przez CNBC Brad McMillan z Commonwealth Financial Network.
Zobacz również
Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców
Zakończyła się siódma edycja naszego dorocznego konkursu na najlepsze kalendarze branży stolarki. Internauci wybrali zwycięzców poszczególnych kategorii. Konkurs kalendarzy - sprawdź wyniki!
Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025
Diamenty Forbesa wskazują firmy w najlepszej kondycji finansowej. Organizator ogłosił właśnie, które z nich zostały wyróżnione w tegorocznej, już siedemnastej, edycji. Statuetki będą wręczane na galach, które odbędę się wiosną i latem roku 2025. Wśród docenionych są również przedstawiciele branży stolarki.
Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)
Trwają targi Budma/Windoor-Tech 2025, w których uczestniczy wiele firm branży stolarki. Przygotowaliśmy dla Was galerię zdjęć ze stoisk wystawców poznańskich targów.