Ceny w sklepach budowlanych Grupy PSB średnio wzrosły w czerwcu w porównaniu do czerwca 2020 o 7,1 proc., dużo droższa jest także stolarka.
Polskie Składy Budowlane śledzą ceny w marketach należących do Grupy. Firma podsumowała właśnie zmiany cen w czerwcu. W tym roku, w stosunku do roku ubiegłego, ceny w czerwcu są średnio wyższe o 7,1 proc. i podwyżki widać w 19 grupach towarowych. Stolarka budowlana, czyli w przypadku PSB przede wszystkim drzwi są droższe o 7 proc. i te produkty znajdują się na 9. pozycji pod kątem wzrostu cen. Najwięcej klienci muszą wydać na płyty OSB, bo o 40 proc. więcej niż w zeszłym roku.
PSB podsumowały także całe półrocze pod kątem zmiany cen. Z zebranych danych wynika, że od stycznia do końca czerwca wzrosły one o 5,5 proc., także w 19 grupach towarowych. Stolarka budowlana w tym półroczu, w stosunku do pierwszego półrocza 2020 r. jest droższa o 3,8 proc. Najwyższy wzrost widać w przypadku płyt OSB – o 26,9 proc.
Obserwując sklepy sprzedające okna stwierdzamy, że wzrost cen okien w I półroczu 2021 roku wyniósł ok. 12 proc. Skąd ta różnica? Otóż w asortymencie PSB większość sprzedawanej stolarki stanowią drzwi wewnętrzne i te rzeczywiście zdrożały mniej. Poza tym wielu udziałowców PSB (składów budowlanych) ma bezpośrednie umowy z producentami okien i ich dane zakupowe/sprzedażowe są poza statystykami centrali Grupy. Uznając więc obliczenia cenowe PSB za prawdziwe należy uwzględnić te okoliczności i przyjąć, że rynkowy wzrost cen okien był jednak wyższy niż owe 7 proc. Według szacunków Centrum Analiz Branżowych wyniósł on w granicach 12-15 proc.

Na przełomie czerwca i lipca udało się także otworzyć kolejne punkty handlowe w Grupie PSB. Działalność handlową rozpoczęły m.in. sklepy Mrówka w Zabłociu oraz w Drezdenku (na zdjęciu powyżej). Obecnie do Grupy PSB należy już 337 marketów budowlanych marki Mrówka.
Zobacz również
Eko-Okna odpowiadają na publikację przewodniczącego związków zawodowych
Zarząd Eko-Okna S.A. wydał oświadczenie, w którym stanowczo dementuje zarzuty stawiane przez Dawida Brożka, przewodniczącego OM NSZZ Solidarność Silesia. Firma oskarża go o rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji, które mają podważać zaufanie do pracodawcy i destabilizować sytuację wśród pracowników.
Fakro, Stollar i Wital wspierają lokalny sport, Drutex z nowym międzynarodowym sponsoringiem?
Zaledwie dwa tygodnie temu pisaliśmy o wsparciu, jakiego udzielają firmy z branży stolarki okienno-drzwiowej w rozwój sportu, a tymczasem w w ostatnich dniach o przedłużeniu umów sponsorskich poinformowały Fakro, Stollar i Wital. Ponadto dochodzą słuchy, że swoją ekspansję na europejskim rynku kontynuować ma Drutex.
Podziękowania właścicieli Eko-Okien
Mateusz i Katarzyna Kłosek, do których należy największy producent stolarki w Polsce - Eko-Okna, opublikowali krótkie oświadczenie z podziękowaniami.