Stawki za montaż rosną nawet do 90 zł/mkw!

Red.: AK |Data publikacji: 2022-01-14

Do rosnących cen stolarki zdążyliśmy się przyzwyczaić. A jak wygląda kwestia cen montażu? Czy zmieniały się w ostatnim roku? Ile wynosi stawka za metr kwadratowy? Sprawdziliśmy jak to wygląda w różnych częściach Polski.

Klient planujący budowę domu lub wymianę stolarki wie, że ceny okien stale rosną. Ma to związek z dostępnością i ceną surowców, o czym informujemy regularnie. Jednak, gdy już uda mu się zakupić okna, pozostaje kwestia montażu, w tym również jego ceny.

monter stolarki. montaż stolarki

Ciepły montaż czy na pianę?

Możliwym jest zamontowanie okna samodzielnie, jednak konsekwencje ewentualnych błędów i niedopatrzeń mogą odbijać się latami. Dlatego klienci korzystają z usług fachowców. Wycenę montażu okna zazwyczaj liczy się od metra bieżącego obwodu okna lub z metra kwadratowego.  Postanowiliśmy zadzwonić do dilerów z całego kraju i zapytać o cenę instalacji standardowego okna na samą pianę i w wersji ciepłego montażu.

W Białymstoku, u jednego z większych dystrybutorów stolarki na Podlasiu, za montaż zapłacimy 45 zł/mkw. i ta cena była niezmienna przez cały rok. Inaczej było jeśli chodzi o ciepły montaż. Wobec presji inflacyjnej cena w grudniu wzrosła o 8 zł/mkw. sięgając poziomu 87zł/mkw.

Jadąc na południe zahaczamy o Częstochowę. Montaż stolarki okiennej w „mieście świętej wieży” na tzw. pianę wynosi 45 zł/mkw., za ciepły montaż z kolei sprzedawca liczy sobie 85 zł/mkw., przy czym również zwrócił uwagę na istotny dylemat, jakim są rosnące koszty materiałów. Oznaczać to może, że stawki ulegną zmianie jeszcze w pierwszym półroczu.

Podobne problemy sygnalizują w salonie JGK Okna z Poznania, który realizuje zlecenia głównie w kamienicach i starych budynkach:

logo JGK OknaTak naprawdę nie ma tygodnia bez informacji o wzroście cen stolarki, ale też i materiałów budowlanych. Piana, kotwy, kołki montażowe – wszystko drożeje, rośnie koszt robocizny. My, korzystając z firm podwykonawczych, płaciliśmy im w 2021 roku 45 zł/mkw. montażu na pianę i 70zł/mkw. za ciepły montaż, nie doliczając kosztów materiału.

Wysoko cenią się w Szczecinie. Jeżeli chcemy wymienić jedno okno, montażyści zrobią to za 500 zł, co w przypadku okna 150×150 cm oznacza 220 zł /mkw! Oczywiście jest to kwestia dojazdu do klienta, robocizny, etc. Cena montażu pojedynczego okna maleje wraz ze wzrostem liczby okien. W takim przypadku liczona jest za metr kwadratowy. Za ciepły montaż zapłacimy 95zł/mkw., natomiast cena za standardowy montaż na pianę w roku 2021 wzrosła o 10 zł/mkw. i obecnie wynosi aż 90 zł/mkw..

Podsumowując: ceny montażu stolarki okiennej na samą pianę kształtują się średnio na poziomie ok. 45 zł/mkw. Droższą opcją jest tzw. ciepły montaż, za który stawki wahają się między 85-95 zł/mkw. Czy zmieni się coś w najbliższym czasie? Ci, którzy w ostatnich miesiącach nie podnosili cen, prawdopodobnie tego nie unikną, w końcu wzrost cen materiałów do budowy czy remontu dotyczy nie tylko klientów indywidualnych.

Czytaj także:

Zobacz również

Secil rozważa produkcję uszczelek w Polsce

Secil rozważa produkcję uszczelek w Polsce

Secil podsumował miniony rok. Firma odnotowała wzrost kolejny rok z rzędu. W minionym sezonie wzrost wartości sprzedaży był o 19 proc.

NSG będzie korzystać w Polsce z zielonej energii

NSG będzie korzystać w Polsce z zielonej energii

NSG w Polsce korzystać będzie z energii odnawialnej. Firma podpisała właśnie umowę na zakup energii wytwarzanej z farm wiatrowych w naszym kraju.

Ceny okien spadły na początku roku

Ceny okien spadły na początku roku

Centrum Analiz Branżowych regularnie monitoruje ceny okien w Polsce. Najnowsza analiza wskazuje, że ceny okien nie tylko przestały rosnąć, ale wręcz spadły w porównaniu z jesienią 2021 roku.

1