Stawki za montaż rosną nawet do 90 zł/mkw!

Red.: |Data publikacji:

Do rosnących cen stolarki zdążyliśmy się przyzwyczaić. A jak wygląda kwestia cen montażu? Czy zmieniały się w ostatnim roku? Ile wynosi stawka za metr kwadratowy? Sprawdziliśmy jak to wygląda w różnych częściach Polski.

Klient planujący budowę domu lub wymianę stolarki wie, że ceny okien stale rosną. Ma to związek z dostępnością i ceną surowców, o czym informujemy regularnie. Jednak, gdy już uda mu się zakupić okna, pozostaje kwestia montażu, w tym również jego ceny.

monter stolarki. montaż stolarki

Ciepły montaż czy na pianę?

Możliwym jest zamontowanie okna samodzielnie, jednak konsekwencje ewentualnych błędów i niedopatrzeń mogą odbijać się latami. Dlatego klienci korzystają z usług fachowców. Wycenę montażu okna zazwyczaj liczy się od metra bieżącego obwodu okna lub z metra kwadratowego.  Postanowiliśmy zadzwonić do dilerów z całego kraju i zapytać o cenę instalacji standardowego okna na samą pianę i w wersji ciepłego montażu.

W Białymstoku, u jednego z większych dystrybutorów stolarki na Podlasiu, za montaż zapłacimy 42 zł za metr bieżący i ta cena była niezmienna przez cały rok. Inaczej było jeśli chodzi o ciepły montaż. Wobec presji inflacyjnej cena w grudniu wzrosła o 8 zł/mb. sięgając poziomu 87zł/mb.

Jadąc na południe zahaczamy o Częstochowę. Montaż stolarki okiennej w „mieście świętej wieży” na tzw. pianę wynosi 45 zł/mb., za ciepły montaż z kolei sprzedawca liczy sobie 85 zł/mb., przy czym również zwrócił uwagę na istotny dylemat, jakim są rosnące koszty materiałów. Oznaczać to może, że stawki ulegną zmianie jeszcze w pierwszym półroczu.

Podobne problemy sygnalizują w salonie JGK Okna z Poznania, który realizuje zlecenia głównie w kamienicach i starych budynkach:

logo JGK OknaTak naprawdę nie ma tygodnia bez informacji o wzroście cen stolarki, ale też i materiałów budowlanych. Piana, kotwy, kołki montażowe – wszystko drożeje, rośnie koszt robocizny. My, korzystając z firm podwykonawczych, płaciliśmy im w 2021 roku 45 zł/mb. montażu na pianę i 70zł/mb. za ciepły montaż, nie doliczając kosztów materiału.

Pytaliśmy także w Szczecinie. Jeżeli chcemy wymienić jedno okno, montażyści zrobią to za 500 zł, co w przypadku okna 150×150 cm oznacza 220 zł /mkw! Oczywiście jest to kwestia dojazdu do klienta, robocizny, etc. Cena montażu pojedynczego okna maleje wraz ze wzrostem liczby okien. W takim przypadku liczona jest za metr kwadratowy. Cena za standardowy montaż na pianę w roku 2021 wzrosła tu o 10 zł/mkw. i obecnie wynosi 90 zł/mkw., natomiast szczelny montaż jest dwukrotnie droższy.

Podsumowując: ceny montażu stolarki okiennej na samą pianę kształtują się na poziomie 40-45 zł/mb. Droższą, ale i bardziej poprawną opcją jest tzw. ciepły montaż (a właściwie mówiąc: szczelny), za który stawki wahają się w okolicach 80-90 zł/mb. Czy zmieni się coś w najbliższym czasie? Ci, którzy w ostatnich miesiącach nie podnosili cen, prawdopodobnie tego nie unikną, w końcu wzrost cen materiałów do budowy czy remontu dotyczy nie tylko klientów indywidualnych.

Czytaj także:

Zobacz również

Sprzedaż systemów aluminiowych będzie rosła

Sprzedaż systemów aluminiowych będzie rosła

Globalny rynek systemów aluminiowych będzie rósł. Kolejna firma badawcza spodziewa się wzrostu do 2030 r. o ponad 7 proc. rocznie.

Automatyka budynkowa będzie się intensywnie rozwijać w najbliższych latach

Automatyka budynkowa będzie się intensywnie rozwijać w najbliższych latach

Europejski rynek systemów automatyki budynków (BAS) jest przygotowany na wzrost, wynoszący rocznie ok. 3,7 proc. Analitycy rynku przewidują, że ten stan potrwa w prognozowanym przez nich okresie, czyli do roku 2028.

Producenci okien inwestują w maszyny

Producenci okien inwestują w maszyny

Kolejni producenci stolarki otworowej sfinalizowali zakupy obejmujące najnowsze maszyny do produkcji. Są to zarówno pojedyncze urządzenia, jak i całe linie.

1