W całych Niemczech w 2023 roku sprzedano o 1,5 mln mniej jednostek okiennych. Jednak dwa kraje związkowe odnotowały wzrost.
Liczba jednostek okiennych sprzedanych w Niemczech w 2023 roku spadła o 10,2 proc. Ten trend objął zarówno budownictwo mieszkaniowe, jak i niemieszkalne. Spadek liczby oddanych budów wyniósł odpowiednio -16,9 proc. oraz -8,6 proc.
Sprzedaż okien w segmencie nowego budownictwa spadła o 13,1 proc., a w segmencie renowacji o 7,7 proc. Z regionalnego badania InterConnection wynika, że w 2023 roku wielkość sprzedaży wyniosła 3,1 mln sztuk. Natomiast w 2022 r. było to 15,4 mln.
Wyniki w ujęciu regionalnym
Analitycy wzięli pod uwagę nie tylko wielkości w skali całego kraju, ale też przyjrzeli się wynikom w poszczególnych landach, miastach, a także powiatach. Jak się okazuje 17 proc. wolumenu rynku okiennego przypada na 10 największych miast.
Wzrost w segmencie nowego budownictwa mieszkaniowego odnotowały jedynie Brandenburgia (+7,3 proc.) i Turyngia (+4,6 proc.). Jednak, jak zaznacza InterConnection, wynika to głównie z opóźnienia w realizacji projektów budowlanych. W przypadku nowego budownictwa niemieszkalnego niekorzystna sytuacja najbardziej odbiła się na Szlezwiku-Holsztynie (-26,0 proc.), zaś najmniej ucierpiała Brema (+11,0 proc.). Z kolei w segmencie renowacji wzrostem mogą wykazać się jedynie Berlin (+3 proc.) i Saara (+1,7 proc.). Najmniejszy spadek ze wszystkich analizowanych segmentów dotyczył remontów obiektów niemieszkalnych (-4,1 proc.).
Według raportu cztery kraje związkowe: Bawaria, Nadrenia Północna-Westfalia, Badenia-Wirtembergia i Dolna Saksonia, w których koncentruje się 88 proc. rynku okien w tym segmencie, rozwijały się w 2023 r. stosunkowo pomyślnie. Spadek sprzedaży okien wyniósł w nich łącznie tylko 3,9 proc.
Jak zaznacza Julia Hrebenkova, autorka badania:
Wiedza na temat regionalnego tempa wzrostu jest niezbędnym czynnikiem sukcesu w pomyślnym rozwoju niemieckiego rynku. Nawet na rynku charakteryzującym się silną tendencją spadkową istnieją obszary wzrostu i segmenty, które opierają się zmianom rynkowym. Ich rozpoznanie to przepis na sukces.
Zobacz również
„Czyste Powietrze” winne miliony złotych. Wykonawcy protestują
Fala protestów w związku z nierozliczonymi umowami w ramach programu „Czyste Powietrze”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zalega z wypłatami pojedynczym firmom nawet po kilkadziesiąt milionów złotych.
Forum Webinar 2025 #1 – poznaj nowości na sezon 2025
Już 15 maja pierwsze w tym roku spotkanie online w ramach Forum Webinar. Wydarzenie będzie poświęcone prezentacji nowości produktowych przygotowanych przez dostawców i producentów na sezon 2025.
Nowe „Vademecum: marketing i oprogramowanie” dostępne na naszym portalu
Nowe „Vademecum: marketing i oprogramowanie”. Sprawdź, jak skutecznie prowadzić marketing i wdrażać nowoczesne oprogramowanie w firmie.