Sprzedaż okien w Europie Wschodniej będzie spadać

Red.: PG |Data publikacji: 2020-09-08

Austriacka firma badawcza Interconnection Consulting szacuje, że sprzedaż okien w Europie Wschodniej spadnie w tym roku o 7,4 proc. Polska ma według przewidywań doświadczyć niewielkiej, ale długotrwałej tendencji spadkowej.

Sprzedaż okien na rynku Europy Wschodniej spadnie w tym roku o 7,4 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Według badania przeprowadzonego przez austriacki Interconnection Consulting, w 2020 r. spadki na tym rynku mogą mieć wartość 270 mln euro. Załamanie spowodowane pandemią koronawirusa będzie trwało nieprzerwanie również 2021 roku. Ożywienie na rynku ma być widoczne najwcześniej w 2022 roku.

W najprężniej gospodarczo regionie Europy Wschodniej, do której analitycy zaliczają Czechy, Słowację i Polskę, ma być niewielka, acz długotrwała tendencja spadkowa. Ożywienie będzie tutaj widoczne dopiero w 2023 r.

Rosja i Ukraina z 46 proc. sprzedaży ma mieć według Interconnection Consulting największe udziały na rynku Europy Wschodniej. Tutaj spadek w 2020 r. ma wynieść 8,3 proc. Rosja będzie według tej firmy badawczej krajem na tym rynku, który w 2023 r. przekroczy poziomy rynkowe z 2019 r. – Jednak prognoza dla Rosji jest obarczona dużą niepewnością, ponieważ w dużym stopniu zależna jest od rozwoju sytuacji politycznej – wyjaśnia Laszlo Barla, autor badania z Interconnection Consulting.

Silniej dotknięte koronakryzysem będą Węgry, Bułgaria, Rumunia oraz Grecja – w tych krajach przewidywane są spadki na poziomie 12 proc. W 2021 roku również należy się spodziewać tutaj dwucyfrowych spadków. Dwucyfrowe spadki w 2020 r, odnotują tez kraje bałtyckie. Siedmioprocentowy spadek powinny odnotować Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, ale w kolejny roku będzie gorzej – spadek ma być na poziomie 10,8 proc.

Budownictwo mieszkaniowe stanowi 2/3 całego rynku okiennego w Europie Wschodniej. Gwałtowny spadek w sektorze nowego budownictwa może być częściowo zrównoważony przez sektor remontowy. Ze względu na inicjatywy rządowe związane z efektywnością energetyczną, wspomniany sektor remontowy będzie nabierał na znaczeni i może zwiększyć swój udział do 53,1 proc. do 2023 r.

Zobacz również

BAU 2021 to już tylko targi online zamiast hybrydowych

BAU 2021 to już tylko targi online zamiast hybrydowych

Targi Monachijskie poinformowały, że nadchodząca edycja targów BAU odbędzie się jednak tylko w formule online. Decyzję podjęto po analizie wyników ostatniej ankiety przeprowadzonej wśród wystawców.

Przedstawicielka branży najbogatszą kobietą Ameryki

Przedstawicielka branży najbogatszą kobietą Ameryki

Forbes ogłosił ranking najbogatszych self-made kobiet Ameryki. Na pierwszym miejscu uplasowała się Diane Hendricks, właścicielka ABC Supply, hurtowego dystrybutora pokryć dachowych, sidingów i okien w Ameryce.

Duże wzrosty w Somfy po trudnej wiośnie

Duże wzrosty w Somfy po trudnej wiośnie

Somfy podsumowało trzy kwartały. W tym okresie wartość przychodów ze sprzedaży wyniosła 937,2 mln euro w stosunku do 916,5 mln w 2019 r.

1