Spadek zamówień na urządzenia do szkła i nieznaczny wzrost usług

Autor: |Data publikacji:

Grupa Glaston, fiński producent urządzeń do obróbki szkła, opublikowała półroczny raport finansowy. Podkreśla w nim, że w okresie od stycznia do czerwca 2024 r. zyskowność była wspierana przez działalność usługową. Rynek jednak nadal jest trudny.

glaston

Spółka podała w raporcie, że drugi kwartał tego roku był dla niej nieco lepszy niż pierwszy. Natomiast jeśli chodzi o całe półrocze, to łącznie pozyskano zamówienia na kwotę 96,8 mln euro. Oznacza to spadek o 8 proc. rok do roku. Było to spowodowane przede wszystkim niższym poziomem zamówień na urządzenia do produkcji szkła izolacyjnego. Sprzedaż netto wyniosła 105,7 mln euro wobec 106,5 mln w analogicznym okresie rok wcześniej (-15 proc.). EBITA nieznacznie wzrosła – z 6,4 mln euro do 6,9 mln rok do roku. Zmalał z kolei wynik operacyjny EBIT, w pierwszym półroczu 2024 r. wyniósł 3,0 mln euro wobec 3,8 mln. Glaston podaje też w raporcie, że segment architektury stanowił 74 proc. całkowitej sprzedaży netto w 2 kwartale 2024 r., a segment mobilności, wyświetlaczy i paneli słonecznych 26 proc. Geograficznie region EMEA to 43 proc., Ameryka 31 proc., a region APAC 26 proc. sprzedaży netto w drugim kwartale.

Jak wyjaśnił Antti Kaunonen, tymczasowy dyrektor generalny firmy (od 12 sierpnia to stanowisko objął Toni Laaksonen):

Popyt na urządzenia do hartowania i laminowania wyraźnie wzrósł w porównaniu z bardzo skromnym poziomem z poprzedniego kwartału. W Chinach nadal utrzymywał się dobry popyt na technologie wstępnego przetwarzania, ale oczekuje się, że rynki będą niestabilne. W drugim kwartale główne obszary rynkowe Glaston, EMEA i USA, odnotowały powrót po słabszym pierwszym kwartale. Wraz ze wzrostem popytu na modernizacje wzrosła liczba zamówień w dziale usług.

Korporacja Glaston przedstawiła też perspektywy do końca roku 2024 r. Sprzedaż netto ma pozostać na tym samym poziomie co w 2023 r. Porównywalny wynik EBITA jest szacowany na 14,5-16 mln euro. W 2023 r. sprzedaż netto grupy wyniosła łącznie 219,7 mln euro, zaś EBITA – 14,9 mln euro. Firma planuje też podjęcie działań strukturalnych, mających na celu wsparcie rentowności poprzez obniżenie kosztów. Zalicza do nich przeniesienie całej produkcji urządzeń do wstępnej obróbki szkła z Glaston Switzerland do fabryki w Tianjin w Chinach. Szacunkowe koszty przedsięwzięcia to ok. 6 mln euro. Oszczędności miałyby miejsce w kilku etapach i do końca 2025 r. osiągnęłyby ponad 2 mln euro.

Zobacz również

Produkcja budowlano-montażowa w pierwszym półroczu 2025 r.

Produkcja budowlano-montażowa w pierwszym półroczu 2025 r.

Produkcja budowlano-montażowa w czerwcu 2025 r. była wyższa niż rok wcześniej. Jednocześnie w odniesieniu do całego pierwszego półrocza nastąpił spadek. Taką informację podał GUS w swoim najnowszym raporcie.

Raport finansowy Soudala wskazuje na wzrost przychodów

Raport finansowy Soudala wskazuje na wzrost przychodów

Raport finansowy Soudala za rok 2024 podkreśla, że ten okres był dla firmy rekordowy. Duże były nie tylko przychód, ale też EBIDTA oraz kwoty przeznaczone na inwestycje.

Akwizycje ogłosiły firmy Profine, Hörmann oraz Dormakaba

Akwizycje ogłosiły firmy Profine, Hörmann oraz Dormakaba

Akwizycje rozszerzające portfolio firm ogłosiły ostatnio Profine, Hörmann oraz Dormakaba. Ponadto Dormakaba sprzedała jeden ze swoich podmiotów.