Grupa Glaston, fiński producent urządzeń do obróbki szkła, opublikowała półroczny raport finansowy. Podkreśla w nim, że w okresie od stycznia do czerwca 2024 r. zyskowność była wspierana przez działalność usługową. Rynek jednak nadal jest trudny.
Spółka podała w raporcie, że drugi kwartał tego roku był dla niej nieco lepszy niż pierwszy. Natomiast jeśli chodzi o całe półrocze, to łącznie pozyskano zamówienia na kwotę 96,8 mln euro. Oznacza to spadek o 8 proc. rok do roku. Było to spowodowane przede wszystkim niższym poziomem zamówień na urządzenia do produkcji szkła izolacyjnego. Sprzedaż netto wyniosła 105,7 mln euro wobec 106,5 mln w analogicznym okresie rok wcześniej (-15 proc.). EBITA nieznacznie wzrosła – z 6,4 mln euro do 6,9 mln rok do roku. Zmalał z kolei wynik operacyjny EBIT, w pierwszym półroczu 2024 r. wyniósł 3,0 mln euro wobec 3,8 mln. Glaston podaje też w raporcie, że segment architektury stanowił 74 proc. całkowitej sprzedaży netto w 2 kwartale 2024 r., a segment mobilności, wyświetlaczy i paneli słonecznych 26 proc. Geograficznie region EMEA to 43 proc., Ameryka 31 proc., a region APAC 26 proc. sprzedaży netto w drugim kwartale.
Jak wyjaśnił Antti Kaunonen, tymczasowy dyrektor generalny firmy (od 12 sierpnia to stanowisko objął Toni Laaksonen):
Popyt na urządzenia do hartowania i laminowania wyraźnie wzrósł w porównaniu z bardzo skromnym poziomem z poprzedniego kwartału. W Chinach nadal utrzymywał się dobry popyt na technologie wstępnego przetwarzania, ale oczekuje się, że rynki będą niestabilne. W drugim kwartale główne obszary rynkowe Glaston, EMEA i USA, odnotowały powrót po słabszym pierwszym kwartale. Wraz ze wzrostem popytu na modernizacje wzrosła liczba zamówień w dziale usług.
Korporacja Glaston przedstawiła też perspektywy do końca roku 2024 r. Sprzedaż netto ma pozostać na tym samym poziomie co w 2023 r. Porównywalny wynik EBITA jest szacowany na 14,5-16 mln euro. W 2023 r. sprzedaż netto grupy wyniosła łącznie 219,7 mln euro, zaś EBITA – 14,9 mln euro. Firma planuje też podjęcie działań strukturalnych, mających na celu wsparcie rentowności poprzez obniżenie kosztów. Zalicza do nich przeniesienie całej produkcji urządzeń do wstępnej obróbki szkła z Glaston Switzerland do fabryki w Tianjin w Chinach. Szacunkowe koszty przedsięwzięcia to ok. 6 mln euro. Oszczędności miałyby miejsce w kilku etapach i do końca 2025 r. osiągnęłyby ponad 2 mln euro.
Zobacz również
Wyniki trzeciego kwartału w AkzoNobel
AkzoNobel, holenderski producent farb i powłok, opublikował dane finansowe dotyczące trezciego kwartały roku 2024. W odniesieniu do tego samego okresu rok wcześniej spółka odnotowała niewielki wzrost sprzedaży i nieduży spadek przychodów.
Trzeci kwartał okiem branży
Trzeci kwartał tego roku pokazuje, że sytuacja ekonomiczna zarówno w Polsce, jak i innych krajach jest nadal trudna. Przewidywana poprawa może nastąpić dopiero w roku 2026. Ten rok jest więc wyzwaniem też dla całej branży stolarki.
Nowości produktowe – przegląd październik 2024
Prezentujemy kolejne zestawienie nowości wprowadzonych przez producentów stolarki na przełomie wrześnie i października.