Spadek zamówień na drzwi po dobrym półroczu

Autor: |Data publikacji:

Producenci stolarki w różny sposób przygotowują się na trudniejszy okres na rynku. Perfectdoor postawił na integrację procesów produkcyjnych i ochronę miejsc pracy.

Ostrowiecki Perfectrdoor zakończył pierwszą połowę roku przychodami sięgającymi niemal 58 mln zł, co stanowiło zaledwie połowę przychodów całego roku 2021. Większość spółek branży stolarki raportuje o dwucyfrowych wzrostach w tym okresie, stąd słowo „zaledwie” w przypadku tego producenta drzwi. Ale jeśli już spojrzeć na wynik netto I półrocza to okazuje się, że zysk sięgnął tu niemal miliona złotych, podczas gdy w całym sezonie 2021 było to 1,1 mln zł. Dzięki temu poprawiła się rentowność Perfectdooru, sięgając wartości 1,7 proc. netto.

Przemysław Lipina, prezes zarządu PerfectGroup, powiedział na lamach lokalnej prasy:

Sytuacja makroekonomiczna, w której wszyscy staramy się odnaleźć i funkcjonować, stała się dla nas katalizatorem szeregu planowanych od kilku lat zmian. Intensywnie wykorzystujemy ostatnie miesiące na zmianę struktury zarządczej i operacyjnej. Nie jest to możliwe bez optymalizacji biznesu, która pomoże uchronić Firmy należące do naszej Grupy i maksymalną możliwą ilość miejsc pracy, co jest dla nas, jako menedżerów – ale i po prostu ludzi – bardzo istotne.

Zmiany w Grupie polegają na operacyjnej konsolidacji spółek drzwiowych: Perfectdoor i Esstilo oraz meblowej Imprerioline. Wszystkie one będą teraz produkować w jednym miejscu – zakładzie znajdującym się w strefie przemysłowej w Kunowie. Kierownictwo Grupy, jak twierdzi jej prezes, odczuwa już dotkliwe skutki inflacji, podwyżek cen energii i surowców, ale też „chaotycznie zadekretowane przepisy prawne” i zadekretowane podwyżki płac. Integracja produkcji w jednym miejscu ma być pomocna w optymalizacji kosztów i utrzymaniu miejsc pracy. Lipina liczy, że dzięki temu firma nie tylko przetrwa ten trudniejszy czas, ale wręcz wyjdzie z niego wzmocniona.

Przemysław Lipina, prezes zarządu PerfectGroup:

Z dużym niepokojem obserwujemy to, co się dzieje w naszym sąsiedztwie: na grupowe zwolnienia, wyłączanie linii produkcyjnych, rosnące po cichu bezrobocie. Niemal każdy z nas ma „przyjemność” żyć z kredytem lub właśnie dowiedział się, że nie ma już zdolności kredytowej. Ta sytuacja i załamanie rynku budowlanego, czy sprzedaży nieruchomości uderza bezpośrednio w nas. Popyt na drzwi spadł o około 45 proc., na meble, jako produkt niekoniecznie pierwszej potrzeby, jeszcze bardziej. Dlatego od kwietnia dostosowywaliśmy również nasze moce produkcyjne i stan zatrudnienia do potrzeb rynku.

Źródło: Gazeta Ostrowiecka

Zobacz również

Wieści z rynku: Wiśniowski rozbudowuje flotę, Assa Abloy przejmuje kolejną spółkę

Wieści z rynku: Wiśniowski rozbudowuje flotę, Assa Abloy przejmuje kolejną spółkę

Firmy z branży stolarki podejmują różne działania, aby się rozwijać. Właśnie o kolejnych zmianach poinformowały firmy Wiśniowski, Assa Abloy oraz MACO.

Bilety na OFS 2024 już dostępne!

Bilety na OFS 2024 już dostępne!

Zapraszamy na 33. edycję Ogólnopolskiego Forum Stolarki, które odbędzie się 23–24 października 2024 roku w hotelu Windsor w Jachrance.

Klimas Wkręt-met stworzy nietypowe dzieło podczas Pol’and’Rock Festival

Klimas Wkręt-met stworzy nietypowe dzieło podczas Pol’and’Rock Festival

Klimas Wkręt-met, producent technik zamocowań dla budownictwa, zapowiedział stworzenie kolejnego obrazu z wkrętów.

1