Spadek zamówień na drzwi po dobrym półroczu

Red.: |Data publikacji:

Producenci stolarki w różny sposób przygotowują się na trudniejszy okres na rynku. Perfectdoor postawił na integrację procesów produkcyjnych i ochronę miejsc pracy.

Ostrowiecki Perfectrdoor zakończył pierwszą połowę roku przychodami sięgającymi niemal 58 mln zł, co stanowiło zaledwie połowę przychodów całego roku 2021. Większość spółek branży stolarki raportuje o dwucyfrowych wzrostach w tym okresie, stąd słowo „zaledwie” w przypadku tego producenta drzwi. Ale jeśli już spojrzeć na wynik netto I półrocza to okazuje się, że zysk sięgnął tu niemal miliona złotych, podczas gdy w całym sezonie 2021 było to 1,1 mln zł. Dzięki temu poprawiła się rentowność Perfectdooru, sięgając wartości 1,7 proc. netto.

Przemysław Lipina, prezes zarządu PerfectGroup, powiedział na lamach lokalnej prasy:

Sytuacja makroekonomiczna, w której wszyscy staramy się odnaleźć i funkcjonować, stała się dla nas katalizatorem szeregu planowanych od kilku lat zmian. Intensywnie wykorzystujemy ostatnie miesiące na zmianę struktury zarządczej i operacyjnej. Nie jest to możliwe bez optymalizacji biznesu, która pomoże uchronić Firmy należące do naszej Grupy i maksymalną możliwą ilość miejsc pracy, co jest dla nas, jako menedżerów – ale i po prostu ludzi – bardzo istotne.

Zmiany w Grupie polegają na operacyjnej konsolidacji spółek drzwiowych: Perfectdoor i Esstilo oraz meblowej Imprerioline. Wszystkie one będą teraz produkować w jednym miejscu – zakładzie znajdującym się w strefie przemysłowej w Kunowie. Kierownictwo Grupy, jak twierdzi jej prezes, odczuwa już dotkliwe skutki inflacji, podwyżek cen energii i surowców, ale też „chaotycznie zadekretowane przepisy prawne” i zadekretowane podwyżki płac. Integracja produkcji w jednym miejscu ma być pomocna w optymalizacji kosztów i utrzymaniu miejsc pracy. Lipina liczy, że dzięki temu firma nie tylko przetrwa ten trudniejszy czas, ale wręcz wyjdzie z niego wzmocniona.

Przemysław Lipina, prezes zarządu PerfectGroup:

Z dużym niepokojem obserwujemy to, co się dzieje w naszym sąsiedztwie: na grupowe zwolnienia, wyłączanie linii produkcyjnych, rosnące po cichu bezrobocie. Niemal każdy z nas ma „przyjemność” żyć z kredytem lub właśnie dowiedział się, że nie ma już zdolności kredytowej. Ta sytuacja i załamanie rynku budowlanego, czy sprzedaży nieruchomości uderza bezpośrednio w nas. Popyt na drzwi spadł o około 45 proc., na meble, jako produkt niekoniecznie pierwszej potrzeby, jeszcze bardziej. Dlatego od kwietnia dostosowywaliśmy również nasze moce produkcyjne i stan zatrudnienia do potrzeb rynku.

Źródło: Gazeta Ostrowiecka

Zobacz również

Pięćdziesiąt najlepszych okien i drzwi w Polsce

Pięćdziesiąt najlepszych okien i drzwi w Polsce

Po kilkuletniej przerwie po raz szósty zostały wybrane najlepsze okna i drzwi w Polsce w konkursie TopTen Hacks 2022.

ML System notuje niemal 40-procentowy wzrost sprzedaży

ML System notuje niemal 40-procentowy wzrost sprzedaży

ML System podliczył wyniki za trzy kwartały bieżącego roku. Firma odnotowała wzrost wartości sprzedaży o 39 proc.

AGC: w Europie spada popyt na szkło

AGC: w Europie spada popyt na szkło

AGC podliczył wyniki za trzy kwartały. Spółka jednocześnie informuje, że popyt na szkło w Europie spada, co wymaga korekt w działalności.

1