Spada liczba wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych budów

Red.: |Data publikacji:

W okresie od stycznia do kwietnia 2022 oddano w Polsce do użytkowania więcej mieszkań niż w takim samym okresie roku wcześniejszego. Niestety spada liczba pozwoleń i rozpoczętych budów. Podobny trend widać również w Niemczech.

Jak wynika z najnowszych danych GUS, od stycznia do kwietnia 2022 roku oddano do użytkowania 2 proc. więcej mieszkań niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Deweloperzy przekazali do eksploatacji o 3,1 proc. mniej mieszkań a inwestorzy indywidualni o 10,2 proc. więcej.

Spada niestety liczba wydanych pozwoleń i dokonanych zgłoszeń budowy. W porównaniu z okresem styczeń-kwiecień 2021 roku było ich o 5,5 proc. mniej. Znacznie większe spadki odnotowano w przypadku rozpoczętych budów. W pierwszych czterech miesiącach tego roku rozpoczęto budowę 73,5 tys. mieszkań, a to oznacza spadek o 18,3 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Najwięcej mieszkań oddanych do użytku oraz takich, na które wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanych, odnotowano w województwie mazowieckim. Na kolejnych miejscach tego zestawienia znalazło się województwo wielkopolskie oraz małopolskie.

Polska nie jest wyjątkiem jeśli chodzi o negatywne informacje na temat koniunktury na rynku budowlanym. W Niemczech również widać negatywny trend w przypadku nowego budownictwa. W marcu 2022 roku wydano w tym kraju o blisko 9 proc. mniej pozwoleń na budowę niż w marcu 2021 roku. Pierwszy kwartał 2022 roku zakończył się z kolei spadkiem o 3,6 proc. do analogicznego okresu roku ubiegłego. Ogromne spadki odnotowano w liczbie wydanych pozwoleń na domu jednorodzinne (-26,2 proc.) a w domach dwurodzinnych spadek był znacznie mniejszy (-3,3 proc.).

Komentarz redakcji:

Trudno w tej chwili wskazać, by dane z rynku budowlanego miały mieć negatywny skutek dla branży stolarki otworowej. Aktualna koniunktura nie ma bezpośredniego wpływu na popyt na nowe okna i drzwi. Należy bowiem pamiętać, że produkty wytwarzane przez nasz sektor gospodarki montowane są na dalszym etapie prac budowlanych. W roku 2021 rozpoczęto budowę znacznie większej liczby mieszkań niż w roku 2020 (+23,9 proc), więc branża może w najbliższym czasie odczuć wręcz zwiększenie popytu. Należy również wziąć pod uwagę fakt, że wielu inwestorów, w związku z rosnącymi cenami materiałów, wydłuża okres finalizowania swoich inwestycji. To może z kolei oznaczać, że nadwyżka rozpoczętych w 2021 roku budów rozłoży się w dłuższym okresie czasu i być może zniweluje gorsze wyniki z początku tego sezonu.

 

 

Zobacz również

Dobra passa Oknoplastu na rynku francuskim

Dobra passa Oknoplastu na rynku francuskim

Po dobrych informacjach z Ochmanowa na temat bieżącej sprzedaży, po sukcesach we włoskim programie renowacji budynków, dobre wieści płyną też z rynku francuskiego. Tamtejszy oddział małopolskiej spółki wciąż notuje dobre wyniki sprzedażowe oraz rozbudowuje sieć partnerów Premium.

Bezpieczeństwo Pożarowe 4.0 od Mercora

Bezpieczeństwo Pożarowe 4.0 od Mercora

Grupa Mercor, lider segmentu biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych, m.in. drzwi i klap dachowych, osiągnął w I kwartale br. przychody w wysokości niemal 137 mln zł i było to o 47 proc więcej niż w I kwartale 2021. Jeszcze lepszy i to aż o 222 proc. był wynik EBIT.

Włosi polubili plastikowe okna

Włosi polubili plastikowe okna

W 2021 r. we Włoszech wzrosło o 16 proc. zużycie PCW w budownictwie. Ten wynik to wzrost popytu na plastikowe okna i drzwi.

1