Spada liczba wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych budów

Autor: |Data publikacji:

W okresie od stycznia do kwietnia 2022 oddano w Polsce do użytkowania więcej mieszkań niż w takim samym okresie roku wcześniejszego. Niestety spada liczba pozwoleń i rozpoczętych budów. Podobny trend widać również w Niemczech.

Jak wynika z najnowszych danych GUS, od stycznia do kwietnia 2022 roku oddano do użytkowania 2 proc. więcej mieszkań niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Deweloperzy przekazali do eksploatacji o 3,1 proc. mniej mieszkań a inwestorzy indywidualni o 10,2 proc. więcej.

Spada niestety liczba wydanych pozwoleń i dokonanych zgłoszeń budowy. W porównaniu z okresem styczeń-kwiecień 2021 roku było ich o 5,5 proc. mniej. Znacznie większe spadki odnotowano w przypadku rozpoczętych budów. W pierwszych czterech miesiącach tego roku rozpoczęto budowę 73,5 tys. mieszkań, a to oznacza spadek o 18,3 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Najwięcej mieszkań oddanych do użytku oraz takich, na które wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanych, odnotowano w województwie mazowieckim. Na kolejnych miejscach tego zestawienia znalazło się województwo wielkopolskie oraz małopolskie.

Polska nie jest wyjątkiem jeśli chodzi o negatywne informacje na temat koniunktury na rynku budowlanym. W Niemczech również widać negatywny trend w przypadku nowego budownictwa. W marcu 2022 roku wydano w tym kraju o blisko 9 proc. mniej pozwoleń na budowę niż w marcu 2021 roku. Pierwszy kwartał 2022 roku zakończył się z kolei spadkiem o 3,6 proc. do analogicznego okresu roku ubiegłego. Ogromne spadki odnotowano w liczbie wydanych pozwoleń na domu jednorodzinne (-26,2 proc.) a w domach dwurodzinnych spadek był znacznie mniejszy (-3,3 proc.).

Komentarz redakcji:

Trudno w tej chwili wskazać, by dane z rynku budowlanego miały mieć negatywny skutek dla branży stolarki otworowej. Aktualna koniunktura nie ma bezpośredniego wpływu na popyt na nowe okna i drzwi. Należy bowiem pamiętać, że produkty wytwarzane przez nasz sektor gospodarki montowane są na dalszym etapie prac budowlanych. W roku 2021 rozpoczęto budowę znacznie większej liczby mieszkań niż w roku 2020 (+23,9 proc), więc branża może w najbliższym czasie odczuć wręcz zwiększenie popytu. Należy również wziąć pod uwagę fakt, że wielu inwestorów, w związku z rosnącymi cenami materiałów, wydłuża okres finalizowania swoich inwestycji. To może z kolei oznaczać, że nadwyżka rozpoczętych w 2021 roku budów rozłoży się w dłuższym okresie czasu i być może zniweluje gorsze wyniki z początku tego sezonu.

 

 

Zobacz również

BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)

BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)

W Monachium od wczoraj trwa największe wydarzenie branży budowlanej. Targi BAU 2025 zgromadziły licznych wystawców. Coraz więcej jest też zwiedzających. Na miejscu jest też redakcja „Forum Branżowego”. I tak jak obiecaliśmy relacjonujemy to wydarzenie.

Targi BAU 2025 rozpoczęte

Targi BAU 2025 rozpoczęte

Rozpoczęło się największe targowe wydarzenie tego roku - BAU 2025 w Monachium. W Niemczech nie mogło zabraknąć naszej redakcji, która relacjonuje to wydarzenie.

Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online

Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online

Jest już dostępne styczniowe „Forum Branżowe”. Gościem najnowszego numeru jest Marek Klimek założyciel i prezes firmy Prez-Met. Jest to jedno...