Spada dynamika wzrostu eksportu. Gdzie szukać przewag?

Autor: |Data publikacji:

W okresie od stycznia do października 2023 r. dynamika polskiego eksportu zahamowała. Tymczasem sprzedaż zagraniczna jest istotną częścią dochodów firm z branży stolarki. A są wśród nich też takie, dla których jest to jedyny kierunek.

prez-met z wizytą w redan precision line fabryka 3

Nadal eksport polskiej stolarki notuje wzrosty, jednak ich dynamika jest w ostatnich miesiąca niższa. Taka sytuacja zmusza do zastanowienia się nad tym, jakie są atuty polskich firm na gruncie zagranicznym. Zapytaliśmy o to menedżerów z branży.

Kreatywność, pracowitość i elastyczność

„Polscy producenci szybko adaptują się do zmieniających się warunków – zarówno wynikających z przepisów, jak i oczekiwań klientów” – powiedział Grzegorz Ratajczak, członek zarządu firmy Krispol.

– Naszą branżę cechuje również kreatywność i pracowitość – a to determinanty sukcesu, które nadal w moim odczuciu będą decydowały o konkurencyjności za granicą – zaznacza Grzegorz Ratajczak i dodaje: – Nie bez znaczenia jest również atrakcyjność cenowa. Cały czas mamy nieco niższe koszty pracy i komponentów w porównaniu do zagranicznych wytwórców. Polska jest w stanie zaoferować produkty wysokiej jakości w atrakcyjnej cenie, co przyciąga klientów z zagranicy.

Wysoka jakość i konkurencyjne ceny

Na dostosowanie się do zmieniających się potrzeb klientów wskazuje również Daniel Góralczyk, dyrektor handlowy w firmie Stollar Systemy Okienne. I zaznacza, że adaptacja do warunków rynkowych, w tym preferencji konsumentów oraz przepisów budowlanych, jest istotna w poszczególnych krajach.

– Jednym z najważniejszych czynników jest utrzymanie wysokiej jakości wyrobów przy zachowaniu konkurencyjnych cen, co do tej pory stanowiło o sile polskich produktów na rynkach międzynarodowych. Innowacje i rozwój technologiczny to aspekty pozwalające na wyróżnienie się na rynkach zagranicznych – dodaje Daniel Góralczyk.

Bezpieczeństwo i komfort użytkowania

Właściciel firmy Abakus Okna, Marek Porzecki, podkreśla również inne aspekty. Jego zdaniem można postawić na wdrażanie innowacji produktowych, ale także zaproponować cały szereg wartości dodanych: ochronę przed słońcem, owadami, promieniowaniem, smogiem.

– Możemy postawić na bezpieczeństwo stolarki, komfort użytkowania, kompatybilność z systemami domu inteligentnego. Oczywiście również na ekologię – chociażby proponując rozwiązania chroniące ptaki przed kolizjami z dużymi przeszkleniami, a także modyfikując procesy produkcyjne, tak by były przyjazne środowisku – wskazuje Marek Porzecki.

Zobacz również

Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców

Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców

Zakończyła się siódma edycja naszego dorocznego konkursu na najlepsze kalendarze branży stolarki. Internauci wybrali zwycięzców poszczególnych kategorii. Konkurs kalendarzy - sprawdź wyniki!

Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025

Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025

Diamenty Forbesa wskazują firmy w najlepszej kondycji finansowej. Organizator ogłosił właśnie, które z nich zostały wyróżnione w tegorocznej, już siedemnastej, edycji. Statuetki będą wręczane na galach, które odbędę się wiosną i latem roku 2025. Wśród docenionych są również przedstawiciele branży stolarki.

Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)

Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)

Trwają targi Budma/Windoor-Tech 2025, w których uczestniczy wiele firm branży stolarki. Przygotowaliśmy dla Was galerię zdjęć ze stoisk wystawców poznańskich targów.