Smart home będzie bezpieczniejszy

Autor: |Data publikacji:

Z każdym rokiem przybywa urządzeń podłączonych do internetu. Również stolarka otworowa coraz częściej jest zautomatyzowana, a jej funkcje zarządzane z poziomu smartfonów. Pojawiają się jednak wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa w sieci. W Niemczech podjęto pierwsze kroki by te kwestie uregulować. Powstała właśnie norma dot. bezpieczeństwa w tego typu urządzeniach.

Bezpieczeństwo informacji

Niemiecki Instytut Normalizacyjny we współpracy z Federalnym Urzędem ds. Bezpieczeństwa Informacji oraz z udziałem producentów i ośrodków testowych stworzył nową normę DIN SPEC 27072. Normie pt. „Technologia informacyjna – urządzenia z obsługa internetu rzeczy – minimalne wymagania w zakresie bezpieczeństwa informacji” nadano tytuł kamienia milowego we wprowadzaniu standardów bezpieczeństwa dla urządzeń smart home.

– Zasadniczo wszystkie urządzenia z dostępem do Internetu, zwłaszcza w obszarze inteligentnego domu, stanowią potencjalne cele dla cyberprzestępców. Ta specyfikacja może znacznie zwiększyć poziom bezpieczeństwa IT tych urządzeń. W ten sposób konsekwentnie kontynuujemy ścieżkę, którą podjęliśmy z dyrektywą techniczną routerów, aby lepiej chronić użytkowników końcowych i infrastrukturę internetową oraz stworzyć cenną podstawę do projektowania etykiety bezpieczeństwa IT, którą rząd federalny zamierza wprowadzić w ramach ustawy o bezpieczeństwie IT 2.0. Wraz z DIN rozważamy obecnie również przeniesienie specyfikacji do europejskiego projektu normalizacyjnego – mówi Arne Schönbohm, prezydent BSI.

O tym, że normalizacja kwestii związanych z zabezpieczeniem domów inteligentnych przed cyberprzestępczością jest palącym problemem może świadczyć fakt, że DIN zdecydował się na wprowadzenie normy DIN SPEC. Ma ona tę zaletę, że można ją wdrożyć znacznie szybciej niż normę DIN NORM. Może ona też stanowić podstawę dla późniejszego, bardziej zaawansowanego standardu.

Co zawiera norma DIN SPEC 27072?

Zawarto w niej m.in. wymagania bezpieczeństwa IT oraz zalecenia dotyczące urządzeń z dostępem do internetu zarówno w sektorze prywatnym, jak i dla małych firm. Wymaga też bezpiecznej funkcji aktualizacji i zabrania używania standardowych haseł w działaniu sieci. Ponadto zobowiązuje do stosowania metod kryptograficznych zgodnych z aktualnym stanem techniki. Urządzenia domu inteligentnego z normą DIN SPEC 27072 spełniają podstawowy poziom bezpieczeństwa w okresie wsparcia producenta, umożliwiający ochronę przed cyberatakami.
Niemieckie normy często stają się wzorcem dla innych norm krajowych, a nieraz już zdarzało się, że normy DIN, czy amerykańskie normy ANSI stawały się standardem międzynarodowym. Polscy producenci stolarki dużo inwestują w rozwiązania typu smart home, więc dostosowanie domowej automatyki do normy DIN może okazać się naturalnym krokiem.

Zobacz również

BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)

BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)

W Monachium od wczoraj trwa największe wydarzenie branży budowlanej. Targi BAU 2025 zgromadziły licznych wystawców. Coraz więcej jest też zwiedzających. Na miejscu jest też redakcja „Forum Branżowego”. I tak jak obiecaliśmy relacjonujemy to wydarzenie.

Targi BAU 2025 rozpoczęte

Targi BAU 2025 rozpoczęte

Rozpoczęło się największe targowe wydarzenie tego roku - BAU 2025 w Monachium. W Niemczech nie mogło zabraknąć naszej redakcji, która relacjonuje to wydarzenie.

Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online

Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online

Jest już dostępne styczniowe „Forum Branżowe”. Gościem najnowszego numeru jest Marek Klimek założyciel i prezes firmy Prez-Met. Jest to jedno...