Selena ze wzrostami

Red.: MR |Data publikacji: 2021-09-17

Selena podała wyniki za pierwsze półrocze. Był to bardzo dobry okres pod kątem handlowym, grupa zanotowała wzrost ze sprzedaży na poziomie 30 proc.

Grupa Selena podsumowała II kwartał, a tym samym podała dane także za całe półrocze. Był to bardzo dobry okres dla spółki. W okresie od stycznia do końca czerwca tego roku przychody z umów z klientami wyniosły 787,66 mln zł w porównaniu do 602,17 mln zł w roku ubiegłym, jest to wzrost o ponad 30 proc. Z kolei w samym II kwartale wartość przychodów wyniosła 438,19 mln zł w stosunku do 319,46 mln w analogicznym okresie rok wcześniej. W tym wypadku wzrost jest o ponad 37 proc. Wartość EBITDA za I półrocze 2021 roku wyniosła 69,8 mln zł i była o 7,2 mln zł wyższa od wartości osiągniętej w roku poprzednim.

Tak dobre wyniki w tym roku w porównaniu do 2020 r. zarząd tłumaczy tym, że rok wcześniej w gospodarce obowiązywały liczne obostrzenia i ograniczenia w działalności. Grupa Selena podała także, jak kształtują się wyniki handlowe pod kątem geograficznym. W pierwszym półroczu kraje Unii Europejskiej miały 67 proc. udziałów w sprzedaży (rok wcześniej 65 proc.), a Polska 36 proc. udziału (w zeszłym roku 37 proc.). Europa Wschodnia i Azja mają 26 proc. udziału w sprzedaży (w zeszłym roku 29 proc.), a Ameryka Północna i Południowa miały 7 proc. udziału (w minionym roku 6 proc.).

Zarząd zaprezentował także wyniki jednostki dominującej, czyli Seleny FM. Firma w pierwszym półroczu odnotowała przychody z umów z klientami w wysokości 446,49 mln zł w stosunku do 321,96 mln w roku ubiegłym. Zysk z działalności operacyjnej wyniósł 23,4 mln zł w stosunku do 22,47 mln zł.

Selena
Siedziba Seleny we Wrocławiu.

Grupa Selena wydała w minionym półroczu 15,6 mln zł na inwestycje. Pieniądze zostały przeznaczone przede wszystkim na modernizację zakładów produkcyjnych, w tym na robotyzację. Natomiast kluczowe dla firmy jest kontynuowanie projektu Biomotive, którego celem jest przygotowanie gruntu pod produkcję i sprzedaż komponentów pochodzących z roślin. Projekt realizowany jest w ramach Programów Badawczych Unii Europejskiej Horyzont 2020.

Selena odnosi się także do sytuacji na rynku surowców. Firma informuje, że:

W 2021 roku utrzymuje się wzrostowy trend cen surowców dla większości grup produktowych, wynikający przede wszystkim z dostępności surowca (problemy produkcyjne dostawców, zaburzenia w łańcuchach dostaw). Pełne przeniesienie wzrostu kosztów surowców na ceny produktów spółki może być ograniczone ze względu na ograniczenia elastyczności popytu i strategie cenowe konkurentów spółki. W efekcie wzrostu cen surowców marże spółki mogą zostać poddane dalszej presji.

Zobacz również

Roszady w branży maszynowej

Roszady w branży maszynowej

Biesse Group przejęła 100 proc. udziałów Forvet Costruzione Macchine Speciali. Wartość umowy to około 41 mln euro.

Mamy już 3 lata!

Mamy już 3 lata!

Serwis ForumBranzowe.com obchodzi dziś trzecie urodziny! Oficjalnie wystartowaliśmy podczas Ogólnopolskiego Forum Stolarki 2018 na PGE Narodowym. Jak rozwijał się w tym czasie nasz portal?

Największe firmy z branży na Podkarpaciu

Największe firmy z branży na Podkarpaciu

Złota Setka Firm Podkarpacia to zestawienie największych firm w regionie. Właśnie poznaliśmy przedsiębiorstwa, które dobrze poradziły sobie w 2020 r.

1