Sanok Rubber zamknął transakcję zakupu Teknikum

Autor: |Data publikacji:

Zarząd spółki Sanok Rubber Company poinformował, że 2 kwietnia bieżącego roku została zamknięta transakcja nabycia udziałów w Grupy Teknikum.

Umowa nabycia 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym fińskiej Grupy Teknikum została podpisana w grudniu 2023 r. (pisaliśmy o tym TUTAJ). Cena zakupu wyniosła 46,7 mln euro (ok. 200 mln zł), a środki pochodziły z kredytu inwestycyjnego (20 mln euro) oraz środków własnych spółki.

Założona w Finlandii spółka Teknikum Yhtiöt Oy w obecnej postaci istnieje od 1989 r. i produkuje przede wszystkim specjalistyczne węże przemysłowe. Ma cztery zakłady produkcyjne w Finlandii i jeden na Węgrzech oraz spółkę handlową w Niemczech. Jej przychody w okresie od listopada 2022 r. do października 2023 r. wyniosły ok. 69 mln euro, zaś EBITDA ok. 7 mln euro.

Notowany na GPW wytwórca elementów z gumy, produkujący również dla branży okien i drzwi, dzięki zakupowi Teknikum zyskuje m.in. dostęp do nowych obszarów działalności. Zaś wyniki finansowe fińskiej spółki stanowią ok. 20 proc. jego przychodów i zysku EBITDA.

Jak podkreślił w komunikacie Piotr Szamburski, prezes Sanok Rubber Company:

Przejęcie wpisuje się w nasze strategiczne cele, czyli umocnienie się w obszarze non-automotive oraz różnicowanie asortymentu i grup odbiorców. Mniej więcej połowa działalności Teknikum w ogóle nie pokrywa się z naszą dotychczasową aktywnością, a doświadczenie i silna obecność naszej fińskiej spółki w branży przemysłowej dają nam nowe możliwości wzrostu.

Zobacz również

NorDan i Saint-Gobain Polska stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym

NorDan i Saint-Gobain Polska stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym

NorDan i Saint-Gobain Polska zobowiązały się do współpracy na rzecz zrównoważonego budownictwa. Producenci stolarki drewnianej oraz szkła wspólnie, na bazie swoich technologii, stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym.

Inwido po słabym pierwszym kwartale 2024 r. odnotowuje wzrosty

Inwido po słabym pierwszym kwartale 2024 r. odnotowuje wzrosty

Grupa Inwido, do której wśród producentów okien i drzwi należy m.in. Sokółka, opublikowała właśnie raport. Obejmuje on wyniki z drugiego kwartału roku 2024. Firma podkreśla, że powraca na ścieżkę wzrostu.

Assa Abloy przejmuje kolejnego producenta

Assa Abloy przejmuje kolejnego producenta

Assa Abloy ogłosiła przejęcie Wesko Locks, kanadyjskiej firmy specjalizującej się w produkcji zamków elektronicznych i specjalistycznych.

1