Sanok Rubber zamknął transakcję zakupu Teknikum

Autor: |Data publikacji:

Zarząd spółki Sanok Rubber Company poinformował, że 2 kwietnia bieżącego roku została zamknięta transakcja nabycia udziałów w Grupy Teknikum.

Umowa nabycia 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym fińskiej Grupy Teknikum została podpisana w grudniu 2023 r. (pisaliśmy o tym TUTAJ). Cena zakupu wyniosła 46,7 mln euro (ok. 200 mln zł), a środki pochodziły z kredytu inwestycyjnego (20 mln euro) oraz środków własnych spółki.

Założona w Finlandii spółka Teknikum Yhtiöt Oy w obecnej postaci istnieje od 1989 r. i produkuje przede wszystkim specjalistyczne węże przemysłowe. Ma cztery zakłady produkcyjne w Finlandii i jeden na Węgrzech oraz spółkę handlową w Niemczech. Jej przychody w okresie od listopada 2022 r. do października 2023 r. wyniosły ok. 69 mln euro, zaś EBITDA ok. 7 mln euro.

Notowany na GPW wytwórca elementów z gumy, produkujący również dla branży okien i drzwi, dzięki zakupowi Teknikum zyskuje m.in. dostęp do nowych obszarów działalności. Zaś wyniki finansowe fińskiej spółki stanowią ok. 20 proc. jego przychodów i zysku EBITDA.

Jak podkreślił w komunikacie Piotr Szamburski, prezes Sanok Rubber Company:

Przejęcie wpisuje się w nasze strategiczne cele, czyli umocnienie się w obszarze non-automotive oraz różnicowanie asortymentu i grup odbiorców. Mniej więcej połowa działalności Teknikum w ogóle nie pokrywa się z naszą dotychczasową aktywnością, a doświadczenie i silna obecność naszej fińskiej spółki w branży przemysłowej dają nam nowe możliwości wzrostu.

Zobacz również

Otwarcie salonu G-U Open Lab

Otwarcie salonu G-U Open Lab

G-U Polska zaprosiło 18 czerwca do swojej siedziby w Poznaniu licznych przedstawicieli branży: producentów, dystrybutorów oraz media, na uroczyste otwarcie showroomu G-U Open Lab.

R+T Innovation Award 2027: zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 11 września 2026 roku

R+T Innovation Award 2027: zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 11 września 2026 roku

R+T Innovation Award 2027: wystawcy targów R+T mogą zgłaszać swoje produkty do konkursu do 11 września 2026 roku.

Vitrintec wyda w tym roku 50 mln zł na inwestycje

Vitrintec wyda w tym roku 50 mln zł na inwestycje

Vitrintec planuje zwiększyć moce produkcyjne i zbuduje nową halę. Firma planuje kolejne inwestycje i zakup nowoczesnego parku maszynowego.