Saint-Gobain raportuje o pierwszym półroczu 2024 roku

Autor: |Data publikacji:

Koncern Saint-Gobain właśnie opublikował raport podsumowujący pierwszą połowę 2024 r. Odnotował stabilną sytuację na rynku remontowym. Przewiduje też do końca roku poprawę w odniesieniu do nowego budownictwa.

Porównując sytuację z 1. połowy roku bieżącego z analogicznym okresem 2023 r., sprzedaż grupy spadła o 4,9 proc. Przy czym w pierwszym kwartale był to spadek o 5,8 proc. w drugim zaś o 3,9 proc. Wpływ miały na to zmniejszenie dynamiki nowego budownictwa w Europie, ale jednocześnie wzrost w obu Amerykach oraz regionie Azji i Pacyfiku.

saint-gobain-szklo-orae
Szkło Oraé o niskim śladzie węgowym.

Dochód operacyjny wyniósł 2751 mln euro, zaś marża operacyjna grupy osiągnęła poziom 11,7 proc. w porównaniu do 11,3 proc. w pierwszej połowie 2023 r. Jak podkreśla Saint-Gobain, obecnie ponad 2/3 dochodu operacyjnego jest generowane w regionach o wysokim wzroście: Ameryce Północnej, Azji i krajach wschodzących.

Sytuacja w poszczególnych regionach

Jeśli chodzi o sytuację w poszczególnych regionach, to:

  • Europa – w pierwszej połowie roku sprzedaż spadła o 7,9 proc., zmniejszył się również wolumen o 5,9 proc. Przy czym 60 proc. sprzedaży wypracowały rynki remontowe. Marża operacyjna utrzymała poziom 8,7 proc.
  • Spadek odnotowano w Europie Północnej (o 7,1 proc. w omawianym okresie).
  • Europa Południowa, Bliski Wschód i Afryka odnotowały spadek o 8,6 proc.
  • Lepsza sytuacja była w Ameryce Północnej – tu pojawił się wzrost (o 4,1 proc.).
  • W Ameryce Łacińskiej koncern zanotował stratę w wysokości 7,6 proc.
  • W regionie Azji i Pacyfiku nastąpił wzrost o 1,2 proc., na co przede wszystkim miała wpływ sytuacja w Indiach.

Jeśli chodzi o segment szkła, to Saint-Gobain widzi szczególnie duży potencjał, jeśli chodzi o szkło Oraé oraz produkty o obniżonym śladzie węglowym.

Inwestycje Saint-Gobain

Jak podkreśla spółka w raporcie, nakłady inwestycyjne wyniosły 583 mln euro (wobec 616 mln euro w pierwszej połowie 2023 r.). Z tego 72 proc. zostało zainwestowane w Ameryce Północnej, Azji i krajach wschodzących. Grupa otworzyła 11 zakładów i linii produkcyjnych w pierwszej połowie 2024 r., koncentrując się na szybko rozwijających się rynkach chemikaliów budowlanych i lekkiego budownictwa.

Benoit Bazin, prezes i dyrektor generalny Grupy, skomentował:

Od początku roku Saint-Gobain przyspieszył działania mające na celu wzmocnienie rentownego profilu wzrostu dzięki trzem przełomowym akwizycjom w branży lekkiego i zrównoważonego budownictwa: CSR w Australii, Bailey w Kanadzie i FOSROC w branży chemikaliów budowlanych, głównie w Indiach i na Bliskim Wschodzie. Rynki nowego budownictwa w Europie pozostają trudne, ale zbliżają się do punktu krytycznego i spodziewamy się, że handel będzie się nadal poprawiał w drugiej połowie roku.

Zobacz również

Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców

Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców

Zakończyła się siódma edycja naszego dorocznego konkursu na najlepsze kalendarze branży stolarki. Internauci wybrali zwycięzców poszczególnych kategorii. Konkurs kalendarzy - sprawdź wyniki!

Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025

Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025

Diamenty Forbesa wskazują firmy w najlepszej kondycji finansowej. Organizator ogłosił właśnie, które z nich zostały wyróżnione w tegorocznej, już siedemnastej, edycji. Statuetki będą wręczane na galach, które odbędę się wiosną i latem roku 2025. Wśród docenionych są również przedstawiciele branży stolarki.

Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)

Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)

Trwają targi Budma/Windoor-Tech 2025, w których uczestniczy wiele firm branży stolarki. Przygotowaliśmy dla Was galerię zdjęć ze stoisk wystawców poznańskich targów.