Koncern Saint-Gobain właśnie opublikował raport podsumowujący pierwszą połowę 2024 r. Odnotował stabilną sytuację na rynku remontowym. Przewiduje też do końca roku poprawę w odniesieniu do nowego budownictwa.
Porównując sytuację z 1. połowy roku bieżącego z analogicznym okresem 2023 r., sprzedaż grupy spadła o 4,9 proc. Przy czym w pierwszym kwartale był to spadek o 5,8 proc. w drugim zaś o 3,9 proc. Wpływ miały na to zmniejszenie dynamiki nowego budownictwa w Europie, ale jednocześnie wzrost w obu Amerykach oraz regionie Azji i Pacyfiku.

Dochód operacyjny wyniósł 2751 mln euro, zaś marża operacyjna grupy osiągnęła poziom 11,7 proc. w porównaniu do 11,3 proc. w pierwszej połowie 2023 r. Jak podkreśla Saint-Gobain, obecnie ponad 2/3 dochodu operacyjnego jest generowane w regionach o wysokim wzroście: Ameryce Północnej, Azji i krajach wschodzących.
Sytuacja w poszczególnych regionach
Jeśli chodzi o sytuację w poszczególnych regionach, to:
- Europa – w pierwszej połowie roku sprzedaż spadła o 7,9 proc., zmniejszył się również wolumen o 5,9 proc. Przy czym 60 proc. sprzedaży wypracowały rynki remontowe. Marża operacyjna utrzymała poziom 8,7 proc.
- Spadek odnotowano w Europie Północnej (o 7,1 proc. w omawianym okresie).
- Europa Południowa, Bliski Wschód i Afryka odnotowały spadek o 8,6 proc.
- Lepsza sytuacja była w Ameryce Północnej – tu pojawił się wzrost (o 4,1 proc.).
- W Ameryce Łacińskiej koncern zanotował stratę w wysokości 7,6 proc.
- W regionie Azji i Pacyfiku nastąpił wzrost o 1,2 proc., na co przede wszystkim miała wpływ sytuacja w Indiach.
Jeśli chodzi o segment szkła, to Saint-Gobain widzi szczególnie duży potencjał, jeśli chodzi o szkło Oraé oraz produkty o obniżonym śladzie węglowym.
Inwestycje Saint-Gobain
Jak podkreśla spółka w raporcie, nakłady inwestycyjne wyniosły 583 mln euro (wobec 616 mln euro w pierwszej połowie 2023 r.). Z tego 72 proc. zostało zainwestowane w Ameryce Północnej, Azji i krajach wschodzących. Grupa otworzyła 11 zakładów i linii produkcyjnych w pierwszej połowie 2024 r., koncentrując się na szybko rozwijających się rynkach chemikaliów budowlanych i lekkiego budownictwa.
Benoit Bazin, prezes i dyrektor generalny Grupy, skomentował:
Od początku roku Saint-Gobain przyspieszył działania mające na celu wzmocnienie rentownego profilu wzrostu dzięki trzem przełomowym akwizycjom w branży lekkiego i zrównoważonego budownictwa: CSR w Australii, Bailey w Kanadzie i FOSROC w branży chemikaliów budowlanych, głównie w Indiach i na Bliskim Wschodzie. Rynki nowego budownictwa w Europie pozostają trudne, ale zbliżają się do punktu krytycznego i spodziewamy się, że handel będzie się nadal poprawiał w drugiej połowie roku.
Zobacz również
MADE Expo 2025: innowacja i zrównoważony rozwój
Targi MADE Expo 2025 odbędą się w dniach 19–22 listopada 2025 roku, w centrum wystawienniczym Fiera Milano Rho w Mediolanie. "Forum Branżowe" objęło patronat medialny nad tym wydarzeniem.
Grzegorz Białczak w zarządzie Invado, rozpoczęło się Arbonia Next2025
Rozpoczęły się dwutygodniowe targi Arbonia Next2025, w których Grupa prezentuje swoje rozwiązania dostawcom, dystrybutorom oraz klientom. Tuż przed wydarzeniem Grzegorz Białczak, zarządzający Arbonią w Europie Środkowo-Wschodniej, został członkiem zarządu Invado.
Lista 100 najbogatszych Polaków
Miesięcznik "Forbes" opublikował w ostatnim czasie ranking "Lista 100 najbogatszych Polaków 2025”. Znajdują się na niej również osoby ze świata stolarki.